counter
Стрічка новин
Вибрати все
Всі новини...


Законопроекти під вибори. Третій пішов!


Переглядів: 49


Законопроекти під вибори. Третій пішов!

У Раді зареєстрували ще один проект закону про місцеві вибори. Це напрацювання експертної робочої групи, створеної за ініціативи голови ВРУ Володимира Гройсмана. Офіційно авторами виступили 18 народних депутатів від фракцій «Блок Петра Порошенка» та «Самопоміч».

У співавторах — перший віце-спікер Андрій Парубій і голова робочої групи Олександр Черненко. Останній зауважив, що до створення проекту долучилися також Інститут виборчого права, Міжнародна фундація виборчих систем, Комітет виборців України та ОПОРА.

Що пропонується

Цей законопроект — третій із зареєстрованих. Нині його передано на розгляд керівництву парламенту. Ще мають бути висновки профільного комітету, а також підтримка залу. Та є сподівання, що саме його можуть взяти за основу нового місцевого виборчого законодавства.

Наразі на офіційному сайті парламенту тексту законопроекту немає. Але відомо, що законопроект передбачає низку нових рішень.

Також відомо, що передбачається проведення виборів до обласних рад і міських рад великих міст за пропорційною системою відкритих списків. Пропонується система, за якою партія в кожному окрузі висуває список кандидатів. І партія, і кожен кандидат матимуть свій номер. Виборець обов’язково повинен буде вписати у бюлетень номер партії, яку підтримує, і за бажання — номер кандидата від неї.

Інформацію з цими номерами буде надано в кабінках для голосування і, можливо, на звороті бюлетеню. Кількість мандатів, які отримає партія, встановлюватиметься за кількістю відданих за неї голосів. Хто саме отримав ці мандати, визначатиметься за результатами голосування за кандидатів. Відповідно першим у списку буде не той, кого призначила партія, а той, хто отримав найбільшу підтримку виборців.

Законопроектом запропоновано, щоб застосовувалася багатомандатна мажоритарна система на виборах до районних, міських (у малих містах) рад. Це — коли в одному окрузі обирається не один кандидат, а залежно від кількості виборців від двох до п’яти.

Крім того, у документі прописано механізм виборів мерів великих міст у два тури.

Також заплановано скорочення кількості депутатів місцевих рад. На скільки? Це залежить від їхньої кількості у ній чи іншій раді, але в середньому на 30%.

Прописані механізми спрямовано на прозорість і підзвітність фінансування кампаній і суттєве обмеження теле- і радіореклами. Пропонується заборонити таку рекламу на телебаченні, радіо й на зовнішніх носіях. Листівки друкувати можна, а ось біл-борди — ні. Це ніби має здешевити передвиборчу кампанію і зробити її змістовнішою. Й змусити кандидатів спілкуватися з людьми безпосередньо, а не з екранів.

Є там і гендерне квотування. Це задля втілення політики рівності, справедливості та подолання гендерного дисбалансу. Прописується норма, яка вимагає, щоб у кожній трійці кандидатів у списку була «особа протилежної статі»: два чоловіки — одна жінка, дві жінки — один чоловік. Але скільки депутатів якої статі опиниться в місцевих органах влади — не відомо. Це залежатиме від виборців, їхніх голосів.

Статус Автономної Республіки Крим та окремих територій Донецької та Луганської областей формально не змінили. Як тільки ці території України буде звільнено, одразу можна буде проводити вибори за відкритими партійними списками.

Також вибори в Донецьку і Луганську облраду в цьому законопроекті не прописуються окремо. Планується, що згодом парламент ухвалить спеціальний закон щодо них.

Крім того, у перехідних положеннях до законопроекту прописані положення щодо забезпечення права голосування на місцевих виборах тимчасово переміщеними особами. Зокрема, що власники посвідчення тимчасово переміщеної особи зможуть звернутися у органи ведення реєстру, і цей документ буде підставою для зміни виборчої адреси, внесення до списків виборців, отримання права проголосувати.

Вимагаймо неможливого

Олександр ЧерненкоОлександр ЧерненкоВарто відзначити, що голова робочої групи Олександр Черненко, вітаючи всіх причетних до створення законопроекту, написав у Фейсбуці: «Будьмо реалістами — вимагаймо неможливого».

АСН він пояснив, що ця фраза означає. «Ми спершу сумнівалися, що взагалі дійдемо консенсусу. Та крок за кроком процес йде», — сказав він і додав, що ще рано святкувати, адже ухвалення законодавства в цілому не обіцяє бути простим.

Та водночас Черненко переконаний, що наявність декількох альтернативних законопроектів не зупинить процес і не зруйнує коаліцію.

«Головне, щоб було з чого вибирати», — оптимістично підсумував він.

 

Юлія Артамощенко, АСН

Читайте АСН в Google News
Новини партнерів

Інші важливі новини і публікації
Половина українців побоюються захворіти ковідом
Половина українців побоюються захворіти ковідом
На тлі постійно погіршується статистикою захворюваності коронавірусів більше половини українців висловлює побо....
Шок і трепет: зірки, яких не можна впізнати без гриму
Шок і трепет: зірки, яких не можна впізнати без гриму
Тоннам макіяжу не зіпсувати істинної краси, але хороший макіяж може приховати купу недоліків Візажисти цих все....
Американські уфологи назвали чергову дату пришестя інопланетян
Американські уфологи назвали чергову дату пришестя інопланетян
Прихильник теорії змови і автор каналу на YouTube Conspiracy Depot, якого вважають дуже авторитетним у світі у....
Київ. Локдаун 2.0: уточнення по роботі приміського транспорту
Київ. Локдаун 2.0: уточнення по роботі приміського транспорту
З завтрашнього дня Київ переходить в режим посилення обмежувальних заходів, пов'язаних зі збільшенням нових ви....
4 жіночих знаки Зодіаку, навколо яких найбільше в'ються чоловіки
4 жіночих знаки Зодіаку, навколо яких найбільше в'ються чоловіки
Жінки - прекрасні створення, яких потрібно любити, пестити, плекати і носити на руках Однак є серед представни....
більше матеріалів
/-0,27367997169495-/ /-pc-/
x
Вітаємо!

Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.

Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!

Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.

Не позбавляйте себе хороших матеріалів!

Top