Масштабний Антикорупційний форум, влаштований губернатором Одеської області Михайлом Саакашвілі, мабуть, найобговорюваніша подія останніх днів. Учора на форумі можна було зустріти величезну кількість абсолютно різних людей - від чинних і колишніх політиків до простих хлопців з регіонів і навіть священика.
На форумі також було помічено заступника Генпрокурора і прокурора Одеської області Давида Сакварелідзе, нардепів Мустафу Найєма, Сергія Лещенка, Світлану Заліщук, Єгора Соболєва, Дмитра Добродомова. Були там і екси: колишній міністр оборони Анатолій Гриценко, екс-голова СБУ Валентин Наливайченко. А заодно проміж антикорупціонерів затесався й Савік Шустер.
Пиріжки як елемент боротьби з корупцією
Головним героєм, який зібрав натовп журналістів ще до початку свого виступу, став, звичайно ж, Міхо. До речі, іноді публіка на форумі більше нагадувала фанатів на концерті рок-зірки або відданих членів секти. Саакашвілі буквально на п'яти наступали стражденні та переконані в його антикорупційній ролі люди, гуртом, стоячи й бурхливими оплесками вітали полум'яну півгодинну промову голови ОДА «під завісу».
Почалося антикорупційне дійство з гімну у виконанні Руслани Лижичко.
Утім, багато гостей форуму знайшли більш цікаве заняття - дармові цукерки й пиріжки. Солодощі житомирської кондитерської фабрики розійшлися просто на ура. Люди гребли їх у неймовірних кількостях і про запас. Свою частку слави отримали й пиріжки, які теж здобули популярність. А от кава на форумі виявилася платною.
Панель для борця з корупцією
Організація форуму, звичайно, потребувала багато кращого. Було дві панелі, на одній з яких виступали експерти, а на другий своїми думками ділилися учасники форуму, які приїхали з усієї України. За столами, розставленими квадратами, люди розмірковували про те, як боротися з корупцією в різних сферах.
Ось тільки волонтерів або тих, хто міг би чітко пояснити, як і що відбувається, на форумі чомусь не було. Утім, багато ідей не витримують жодної критики. Наприклад, за столом з табличкою «Митниця й податки» першим пунктом щодо боротьби з корупцією було «Самоповага».
«Поки що зібралися поспілкуватися. Тут кожен говорить, що хоче. Є й божевільні ідеї, є й раціональні, - ділиться з «Аналітичною службою новин» (АСН) зустрінутий тут же нардеп Юрій Дерев'янко. - Це все потім треба буде систематизувати волонтерам-модераторам. Якщо в когось є свої пропозиції. Наприклад, хтось зі сфери охорони здоров'я знає, як побороти корупцію у своїй сфері, вони розуміють, що корупція є при виписуванні лікарняних і ще якихось речах».
Поки ми спілкуємося, гардероб швидко порожніє. Година - пів на восьму, від початку форуму проминуло лише півтори години.
Партія Саакашвілі
Поки зі сцени виступали нардепи Заліщук, Найєм та Лещенко, у кулуарах активно обговорювали, що форум Саакашвілі - старт нової політичної сили імені Міхо. Утім, сам голова Одеської облдержадміністрації наполягав на тому, що це лише громадський рух «за очищення від корупції» та виявлення однодумців. Нардеп Віктор Чумак від форуму чекав поштовху антикорупційної діяльності влади в областях і на місцях. Проте в тому, що на горизонті маячить нова політсила, не впевнений.
«Явище корупції отримує нульову толерантність. Але я поки не побачив основу нової політичної партії. Не бачу стимулів для її появи. Якщо хтось думає, що вибори будуть навесні, я вважаю, їх не буде, - каже він, коментуючи те, що відбувається, для АСН. - У нього є велика можливість сформувати партію. Але проблема в тому, що він потім із цією партією робитиме. За нашим законодавством Саакашвілі не може бути парламентарієм - п'ять років треба. Не може він і на вибори президента йти - тут треба цілих 10 років. Тоді для чого партія? Щоб створити фракцію в Раді, щоб пройти у виконавчу владу. Вистачить можливості такій партії зайти і сформувати більшість у Раді? Думаю, теоретично вистачить. Виникає питання: а чи не стане Саакашвілі ще одним проектом, який буде підтримувати БПП, що втрачатиме голоси?»
Обережний у прогнозах щодо майбутньої партії і нардеп Дмитро Добродомов. «Хочемо консолідувати сили, зрозуміти, хто готовий з усіма нами боротися. Питання боротьби з корупцією - це нас об'єднує, незважаючи на те, що у нас у всіх різні політичні погляди. Зараз це лише громадський рух», - ділиться думками з АСН Добродомов.
А от депутат Ради Мустафа Найєм переконаний, що далі тільки партія, але питання в тому, хто стане коло антикорупційного керма. «Треба зараз зрозуміти, що робити далі, адже просто спостерігати за цим не можна. Треба діяти, і єдине, що можна зробити далі, - це політичний рух, - запевняє він АСН. - Не думаю, що це партія Саакашвілі. Цю ідею виношували багато років, пан Саакашвілі не був навіть ініціатором. Якщо так станеться, що Саакашвілі перебуватиме в цьому русі і разом з усіма буде зроблено якийсь крок, це добре. Але в будь-якому разі це не може бути партія однієї людини».
До лав соратників Саакашвілі готовий долучитися й російський бізнесмен Євген Чичваркін. На форум його запросили як гостя і виступити. Каже, що грошей з нього не взяли (на організацію форуму головні антикорупціонери країни «колядували» у людей). Чичваркін поділився з АСН, що готовий робити в Україні реформи, якщо його запросять. Російський бізнесмен готовий навіть прийняти громадянство, якщо на його думки та ідеї буде попит. «Благодійний внесок не робив. Мені сказали, це не повинно бути на гроші олігархів, а мене деякі, на жаль, до них зараховують. Мені дуже імпонує Саакашвілі. Він на даний момент готовий прем`єр-міністр, і вся активна політична частина готова його бачити тим, хто змінює закони в Україні. Якщо мене покличуть до уряду - я із задоволенням», - резюмує Чичваркін.
«Не боюся ні Бені, ні Сені»
Окрасою програми, звичайно ж, став виступ Міхо, який затягнувся на добрі 35 хвилин. Зі сцени він говорив довго і яскраво. Полум'яна промова викликала бурхливі оплески, а порівняння України з коровою, яку доять корупціонери, викликало небувалу підтримку публіки. Саакашвілі не просто говорив, він кричав про корупцію, корупціонерів при владі, про те, як і хто краде, робив зовсім прозорі натяки в бік прем'єра Яценюка і про те, що настав час реформ.
«У суспільстві є величезна енергія, драйв. Це означає, що люди не збираються приймати спільні правила гри уряду й олігархату. Не збираються прийняти міжсобойчик, дати їм можливість все втопити в бруді і брехливій пропаганді. Почалося велике пробудження. І це набагато важливіше за політичні проекти. Треба створити широкий непартійний рух проти корупції та за реформи. Без політичних лідерів, без партії», - робить висновок керівник Одеської області.
Люди захоплено слухають, але за дружним схваленням якось не помічають головного. Саакашвілі багато говорить про успіхи в Грузії, але скромно замовчує свої успіхи на терені одеського губернатора. Замовчує Міхо й те, що ж тепер конкретно робитимуть соратники його громадського руху. Власний конкретний і за пунктами план боротьби з корупцією він так і не озвучує. Зате гордо заявляє, що не боїться «ні Бені, ні Сені».
До речі, на антикорупціонерів тепер чекатиме Харків, куди вони планують потрапити 18 січня, а потім Саакашвілі пообіцяв проїхати регіонами: Львів, Дніпропетровськ... Під прицілом антикорупційного руху опиняться навіть невеликі міста й села.