counter
Стрічка новин
Вибрати все
19 Вересня
18 Вересня
Всі новини...


Теплолічильник для «колгоспу»


Переглядів: 149


Теплолічильник для «колгоспу»

Нові тарифи на опалення змусили багатьох українців вишукувати можливості зменшити суму оплати за цю послугу. У власників приватних будинків можливостей для маневру більше, а от мешканці багатоповерхівок, обладнаних централізованим опаленням, опинилися в заручниках у теплоенергетиків. Утім, одним з виходів із ситуації може стати встановлення лічильника тепла. Але чи всі зможуть реально заощадити, сплачуючи за показниками приладу обліку?

Одним - за гігакалоріями, іншим - за квадратними метрами

У Луцьку стверджують, що так, економлять, до того ж істотно. Донедавна житловий будинок у самому Луцьку, де зараз створено ОСББ «Явір», був у жахливому стані, а продати квартиру в цій холодній будівлі навіть задешево було практично неможливо: охочих не знаходилося. Але після створення ОСББ та вжиття всіх необхідних заходів з енергозбереження будинок став затишним і теплим, а кількість використовуваного тепла, за яке платять за приладом обліку, зменшилася вдвічі. І таких прикладів останнім часом з'явилося чимало. Однак нюанс: у низці міст лічильники встановлюються власне мешканцями - після створення ОСББ та термомодернізації будинку.

А от у Києві установка приладів обліку останнім часом стала масовим явищем, до того ж за рахунок «Київенерго» або міського бюджету. Заступник голови КМДА Петро Пантелєєв сказав АСН, що наступного року столичний житлофонд на 100% обладнають лічильниками тепла. Поки ж, за словами чиновника, «якщо враховувати всі встановлені лічильники, то 80% будинків ними оснащено, а якщо рахувати не за кількістю будинків, а за площею квартир тих будинків, в яких прилади обліку є, то вже до кінця цього року 93% сімей киян розраховуватимуться за тепло за лічильниками». Якщо брати «поштучно», зараз у Києві встановлено майже 4200 теплолічильників, з них 3 тисячі за рахунок «Київенерго» і понад тисячу - за гроші міського бюджету.

Скільки ж платять люди за лічильниками? Так, за опалення 51-метрової «двушки» на Харківському масиві нарахували 450 гривень. А ось за «троячку» на Троєщині площею 70 квадратів - лише 470. Така маленька різниця в грошах за великої різниці в площі обумовлена тим, що перший будинок не утеплений, а другий має утеплення, отже, споживає менше тепла. Для довідки - одна гігакалорія теплової енергії коштує 625 гривень 24 копійки.

Мешканцям будинків без теплолічильників пощастило менше. Платіжки за використану в листопаді теплову енергію в квартирах шокували багатьох киян, і цей шок переріс потім в якийсь протестний синдром, що полягає в небажанні оплачувати рахунок із сумою, що невідомо звідки взялася. У КМДА та «Київенерго» обіцяють у грудні все перерахувати, а поки просять людей заплатити за квитанціями, але багато киян не поспішають і чекають правильних розрахунків.

Так, за опалення в 48-метровій хрущовці у Солом'янському районі нарахували 745 гривень! Це без лічильника. На нещодавній прес-конференції представники «Київенерго» запевняли, що за опалення в квартирах тих будинків, де немає будинкових лічильників, братимуть за тарифом за площу квартири - це 16 гривень 14 копійок за квадратний метр. У квартирі холодно, а гроші плати, нарікає господиня і дивується: чому їх будинок залишили без теплолічильника?

Обіцяють - безоплатно, пропонують за гроші

Петро ПантелєєвПетро ПантелєєвВлада пояснює, що на всю столицю грошей не вистачило, і обіцяє наступного року встановити лічильники у всіх інших будинках. А поки пропонує бажаючим зробити це власним коштом. Тобто, каже Петро Пантелєєв, самі прилади обліку люди отримають безоплатно, тільки нехай за свій рахунок виконають необхідне проектування і власне установку, а це стане приблизно у 30 тисяч гривень з будинку. А не хочете, мовляв, розщедрюватися - чекайте, тільки зважайте, що навіть якщо ви й заплатите ці 30 тисяч, то все одно виграєте, оскільки з лічильниками будете економити 20-30% тієї суми, що платите без них.

Ну, чиновників з КМДА, які закликають до платної установки лічильників, зрозуміти можна - заощадять гроші на тих будинках, де приладів ще немає. А от щодо мешканців самих будинків - реально заощадити зможуть тільки ті, чиї будинки належним чином утеплено. Якщо ж це стара хрущовка, в якій стіни пропускають частину тепла на вулицю, то сам факт майбутньої економії є дуже сумнівним. Можливо, таким будинкам доведеться платити навіть більше після встановлення лічильника. Адже самі енергетики кажуть, що чим тепліший будинок, тим менше він споживає тепла, а значить, і меншу суму виставляють мешканцям до оплати. А чим холодніший будинок, тим більше доведеться платити, адже прилад враховує кількість спожитих гігакалорій теплової енергії. Отже, без термомодернізації будинку лічильник навряд чи стане запорукою економії коштів.

Євген БушмаЄвген БушмаТакож слід врахувати, що установлення приладу обліку відбувається не одномоментно. Поки люди зберуть гроші, поки проектанти виконають відповідні роботи, поки встановлять власне лічильник, а потім поставлять його на комерційний облік, сплине чимало часу. Чи впораються до закінчення опалювального сезону? Запитання. Ну, а після того, як на вулиці потеплішає, вже й сенсу в цьому наче не буде.

А крім того, до встановленого лічильника потрібно приставити охорону або ж замкнути його на сім замків. Адже не секрет, що в столиці ці настільки потрібні в зимовий період прилади просто крадуть. Комерційний директор «Київенерго» Євген Бушма розповів АСН, що в 2015 році було розграбовано і вкрадено понад 60 теплолічильників. А якщо лічильника немає - енергетики поновлюють оплату за нормативами.

Середня температура по будинку

Гроші ж у міжсезоння доцільно буде витратити на утеплення будинку, а потім дочекатися такого ж, як іншим 80% будинків, установлення лічильника, тобто безоплатного. І тоді так, у наступному опалювальному сезоні можна буде економити гроші у своїх гаманцях. Правда, така економія нагадуватиме щось схоже на середню температуру по лікарні, адже якщо лічильник установлений на всю будівлю, то для кожної квартири оплата розраховується, виходячи із загальної площі житла, і плюс ще за опалення місць загального користування - сходової площадки, наприклад. І економити можна буде тільки «колгоспом».

Це не всім вигідно. Тому багато хто мріє про індивідуальний облік тепла для свого житла, а 16 грудня навіть на сайті електронних петицій Президента України з'явилася петиція «Теплолічильник з можливістю регулювання подання теплоенергії в кожну квартиру». Подавець петиції обґрунтовує свою вимогу так: «У мене в квартирі зроблений хороший ремонт. Подання тепла мені у квартиру зайве. У п'яниці-сусіда у квартирі холодно, але він не робить ремонт вікон і вхідних дверей. На додачу він ще сподівається на субсидії, а за опалення не платить принципово. Я плачу. Якого... я повинен платити за нього?! Мені доводиться провітрювати квартиру рази три і більше за день! Я тупо пускаю свої гроші через кватирку на вулицю! Вимагаю зобов'язати фірми, що надають теплоенергію, установити теплолічильники з можливістю регулювання тепла для кожної квартири. Тоді й мій сусід-алкаш поміняє собі вікна та двері. А я сам буду обирати: мерзнути мені чи паритися». Чи набере вона необхідне число підписів? На 21 грудня під петицією підписалося 137 осіб.

Євген ГлушакЄвген ГлушакУтім, роз'яснення енергетиків навіюють оптимізм не всім. Директор «Київських теплових мереж» Євген Глушак відповів АСН, що установка квартирних теплолічильників можлива тільки в нових будинках з горизонтальною розводкою теплових труб. До речі, деякі забудовники монтують ці прилади обліку відразу, за домовленістю з майбутніми мешканцями. «Ми йдемо назустріч, якщо роботи виконуються із залученням спеціалізованих проектувальних і монтажних компаній, - говорить Євген Глушак. - Правда, крім оплати за тепло у квартирі за показниками лічильника, потрібно платити додатково за опалення місць загального користування. А от інша справа - у будинках радянського періоду забудови, до кінця 1980-х: там за проектом передбачено вертикальну розводку, стояки проходять по квартирах і кімнатах, до тих стояків підключено батареї, і встановити лічильники у квартирах технічно неможливо». Тому, на думку фахівця, іншого шляху, окрім як облік тепла за будинковим лічильником, немає.

Утім, інший шлях є, тільки енергетики не надто люблять про нього розповідати або ж стверджують, що він не окупиться. Це можливість встановлення квартирних теплолічильників навіть у будинках з вертикальною розводкою. Правда, у такому разі прилад обліку треба буде ставити на кожну батарею, вартість його починається від 4 тисяч гривень, і разом з необхідними роботами все стане у 7-8 тисяч. Так, недешево. Але це право кожного - порахувати, коли лічильник окупиться, і вирішити для себе: вигідно це чи ні. Ще треба поставити такі лічильники на той же комерційний облік. А це - друга серія «головняка». Але вже сам факт, що енергетики мало не одностайно стверджують, що встановлювати квартирні теплолічильники в будинках з вертикальною розводкою не треба, породжує підозри.

Хто захотів, той зробив

Можливо, ще один вихід був би в повному відключенні старих будинків від централізованого опалення і переході на автономні квартирні котли? Така схема вже кілька років діє в Ужгороді, і люди задоволені. Та й у передмісті Києва багато новобудов з автономними колами і, отже, лічильниками у квартирах. Один із власників такої 37-метрової «одинички», Роман, розповідає: «Я вранці, коли йду на роботу, взагалі котел вимикаю. Увечері приходжу, вмикаю, квартира нагрівається швидко. Коли лягаю спати, ставлю на мінімум. І з 10 жовтня по 14 грудня лише 71 куб газу використав. Якби жив у будинку з центральним опаленням, було би більш витратно, адже там опалюють цілодобово, а мені цього не потрібно».

Так, і ще одна перевага квартирних лічильників тепла - їх не вкрадуть. Тільки навряд чи столична влада і «Київенерго» підуть на таке. Простіше обмежитися будинковим приладом обліку. Крім того, у «Київенерго» зізнаються, що в цьому році, приділивши максимум уваги установленню теплолічильників, залишили «на задвірках уваги» тепломережі: поміняли тільки 12 км. Отже тепловтрати в старих мережах, як усі розуміють, неминучі. А хто заплатить за них?..

 

 

 

Юлія Качинська, для АСН

Читайте АСН в Google News
Новини партнерів

Інші важливі новини і публікації
Названо несподівані плюси сексу. Але попередили - все добре в міру.
Названо несподівані плюси сексу. Але попередили - все добре в міру.
Сексолог, співробітниця Сілезького медичного університету Беата Врубель, в коментарі польському виданню Newswe....
Михайлове Чудо — празник мстітєльний
Михайлове Чудо — празник мстітєльний
"На Михайлове Чудо то нічого не робили, Боже сохрані! — розповідає 70-річна Ганна Лебединська із села Петропав....
І це мода? Як вам такі Гуччі?
І це мода? Як вам такі Гуччі?
Те, що в сучасному світі епатажні речі викликають непідробний інтерес як у модників, так і у які прагнуть бути....
Чи не коронавірусів єдиним. норовірусна інфекція
Чи не коронавірусів єдиним. норовірусна інфекція
Весь світ напружено дивиться на розвиток і мутацію китайського вірусу COVID-19 При цьому складається враження,....
Конфлікти і сварки через відмови: Любовний гороскоп на 19 вересня
Конфлікти і сварки через відмови: Любовний гороскоп на 19 вересня
Жінки набагато краще за чоловіків уміють говорити слово «ні», і завтра у вас буде шанс в цьому переконатися Де....
більше матеріалів
/-0,31207704544067-/ /-pc-/
x
Вітаємо!

Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.

Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!

Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.

Не позбавляйте себе хороших матеріалів!

Top