Після довгих дебатів парламент Великобританії ухвалив закон про відправлення іммігрантів-здобувачів притулку до Руанди.
Уряд консерваторів сподівається, що можливість потрапити до Центральної Африки відлякає тисячі потенційних нелегальних іммігрантів, які намагаються дістатися Британії на човнах.
Прем'єр-міністр Ріші Сунак заявив, що перші літаки із здобувачами притулку полетять у Руанду вже за два-три місяці.
У 2022 році Британія уклала з Руандою угоду, згідно з якою клопотання про притулок, подані іммігрантами, депортованими з Британії, розглядатимуть влада Руанди. У разі позитивного рішення претендент притулку зможе залишитися в Руанді, а не повернутися назад до Британії. Попередньо Британія визнала Руанда досить безпечною країною.
Цей проект був оприлюднений ще навесні 2022 року, за прем'єр-міністра Бориса Джонсона.
«Відлякати людей від ідеї за сприяння злочинців-контрабандистів здійснити небезпечну подорож [у човні морем] до Великобританії, щоб клопотати про притулок, незважаючи на те, що вони вже проїхали інші безпечні треті країни», — так формулювалася мета цього проекту в документі уряду .
Протиріччя між урядом консерваторів та їх опонентами протягом останніх двох років не припинялися щодо плану відправлення іммігрантів-здобувачів притулку до Руанди. Ці суперечки торкалися правозахисників, опозиції та британського Верховного суду, який визнав Руанду недостатньо безпечною. Також були суперечності й у Європейському суді з прав людини.
На даний момент у Британії близько 52 тисяч нелегальних іммігрантів очікують на рішення щодо свого статусу притулку. Всі вони тепер схильні до ризику найближчим часом бути відправленими до Руанди.
Президент Ріші Сунак заявив у понеділок, що перші літаки з депортованими особами полетять до Руанди відразу після набуття чинності законом (через 12 днів після підписання королем). Він також зазначив, що 500 співробітників урядових органів вже готові супроводжувати цих осіб у їхній депортаційний процес до Африки.
«Плани вже складено. І ці рейси полетять, хоч би що там було […] багато рейсів щомісяця, бо саме так буде створено засіб систематичного залякування, саме так можна зупинити човни», — сказав Сунак.
Однак, навіть при використанні літаків для переправки іммігрантів, навіть за безлічі рейсів на місяць, процес може зайняти значну кількість часу. Навіть якщо припустити, що в середньому літаку міститься близько 170 осіб, то відправлення 52 тисяч емігрантів може зайняти понад три сотні рейсів.
Крім того, деякі правозахисні та благодійні організації мають намір надавати допомогу іммігрантам у оскарженні рішення про їхню депортацію до суду.
У 2022 році до Британії нелегально шляхом переправлення через море на човнах прибуло 45 755 осіб. 2023 року потік таких нелегальних іммігрантів значно скоротився, але залишався дуже великим: 29 437 осіб. З початку поточного року і до кінця березня в такий спосіб до Британії дісталися понад 4600 осіб.