Свідомі сновидіння — мрія багатьох людей. Адже третину життя ми проводимо у ліжку. Якщо тільки на хвилину уявити, що цей час можна провести продуктивніше, не випадаючи з життя, то голова сама починає крутитися від перспектив, що відкриваються.
Проблему того, що кожна людина потребує нічного сна, люди споконвіку вирішували по-різному. Наприклад, багато великих особистостей взагалі не спали належну норму, налаштовуючи свій біологічний годинник на ненормальний режим. Так, Наполеон, як відомо, спав лише 4 години на добу.
Леонардо да Вінчі спав ще менше — близько двох годин на добу. Це вдавалося йому, тому що він засинав на 20 хвилин приблизно кожні 4 години. Таким чином, час неспання багаторазово збільшувався. Цей метод має послідовників і в наші дні. Називається він багатофазним сном. Є цілі дослідження, засновані на біоритмах людини — коли краще засипати і о котрій прокидатися, щоб почуватися бадьоріше за менших витрат часу на сон.
Але, як відомо, наш організм індивідуальний. Спати всього дві години на добу, навіть використовуючи техніку великих, зможе далеко не кожен, і іноді такі експерименти просто шкідливі. Тому є й інший спосіб з користю витратити нічний час. Це — усвідомлений сон.
Багато хоч раз, але переживали цей стан. Перебуваючи в усвідомленому сновидінні, людина чудово розуміє, що спить, і може контролювати те, що відбувається, наприклад, піти в місті, що приснилося, туди, куди йому захочеться або переграти неприємну ситуацію в кошмарі. Саме це властивість організму — усвідомлювати себе, перебуваючи в стані сну — і пропонується використати це собі на благо.
У подібних сновидіння, що освоїв техніку, з'являється можливість подорожувати уві сні в далекі країни або винаходити нові світи, малювати, програвати різні ситуації завтрашнього дня, щоб вибрати найбільш вірний сценарій поведінки. При цьому людина дійсно спить, а не повертається з боку на бік у тяжких роздумах.
Ще одна безперечна користь усвідомлених сновидінь — . Хазяїн свого сну просто не допустить того, щоб ситуація настільки вийшла з-під його контролю, щоб прокинутися серед ночі у холодному поті. Навіть найстрашніший сценарій можна перетворити на пригоду.
Оскільки наш мозок вивчений не до кінця, то і в стані сну є багато такого, що ми не знаємо до кінця. Так що стовідсоткового рецепту, як засипати та керувати снами, не існує. Але ряд рекомендацій дати все ж таки можна.
Кожного разу, коли щось сниться, потрібно тут же, прокинувшись, записувати це в подробицях у спеціальний блокнот, який повинен лежати для цих цілей біля ліжка. Подробиці та деталі сну мозок незабаром «прає» з пам'яті, а так, щоразу фіксуючи їх письмово, ви привчіть себе, що сни дають важливу частину інформації, і забувати їх не можна. Відповідно, і снитися вони стануть частіше.
Придумайте собі сигнал для того, щоб вивести себе зі звичайної дрімоти в стан контрольованого сну. Наприклад, спробуйте засипати під музику — тільки мелодійну, не дратівливу. Почувши її крізь сон, не намагайтеся прокинутися, а нагадайте собі: я чую мелодію, яку ввімкнув перед сном. Отже, зараз я сплю. І спробуйте вигадати собі найпростішу ситуацію, щоб взяти її під контроль. Ті, кому це вдається, розповідають про дивовижні польоти, які вони можуть влаштовувати собі уві сні, і про джерела натхнення для книг, і про вдало прийняті рішення наяву — завдяки можливості побачити уві сні ситуацію в її різних варіантах.