Останній тиждень перед Різдвом завершує 40-денний пост, який розпочався ще 28 листопада минулого року. Віруючі, які дотримуються найсуворішого - монастирського статуту, зараз відмовляються від усіх гастрономічних надмірностей і розваг.
Зокрема, заборонено м'ясні, молочні продукти та яйця. Щодо риби є кілька правил. Згідно з м'яким статутом, її можна вживати в усі дні, крім середи і п'ятниці. У середу і п'ятницю також не можна пити вино, а їжу треба їсти без олії - це називається сухожер. Інакше, строгому статуту – віруючі від рибу також використовують.
Головна мета цього періоду – підготовка до великого свята – Різдва Христового. Різдвяний пост християни почали виділяти як окремий та багатоденний з IV століття. Сорокаденний пост став після собору 1166 року, який відбувся за константинопольського патріарха Лука та візантійського імператора Мануїла.
Останній день Різдвяного посту називають Святвечір, від слова «сочиво». У давнину це була досить відома страва із зерен пшениці, сочевиці або рису, яку готували на згадку про пророка Даниїла і трьох отроків, які, згідно з приданням, щоб не харчуватися з язичниками, тримали піст і вживали тільки насіння злакових. Протягом усього дня 6 січня віруючі повністю утримуються від їжі, і лише ввечері вперше їдять кучеряво.
Православні християни святкують Різдво Ісуса Христа 7 січня, тоді як більшість Європи спільно з віруючими західного обряду відзначили Різдво 25 грудня.