Православна церква 15 (2) січня вшановує пам'ять святого Сильвестра - римського єпископа IV століття, одного з перших святих проповідників, а також преставлення преподобного цілителя і Серафима Саровського чудотворця - одного з найшанованіших святих, який навіть після смерті допомагає тим, хто молиться у порятунку. недуг та напастей.
Цей день називали Сильвестровим, оскільки це свято мало давнє походження і з'явилося воно задовго до канонізації святого Серафима.
Святий Сильвестр вважався покровителем свійської птиці. Це одна з причин, чому у народі 15-й день січня називають ще Курячим святом (Кура та Курки).
У народі в цей день прийнято чистити курники, ладнати сідала, вішати "курячого бога" (оберіг у вигляді каменю з отвором, проточеним водою) та обкурювали приміщення цілющими травами, щоб "кікімора курей не придушила".
У той же час є така прикмета: якщо підняти з землі куряче перо, можна викликати лихо. Якщо ж 15 січня вжити птаха в їжу, в будинок прийде ціла низка нещасть.
15 січня не можна стригти волосся - повік скоротиш, вважали предки. У цьому інші маніпуляції з шевелюрою (випрямлення, завивка, фарбування) не заборонені.
Не рекомендується цього дня виносити сміття. Наші пращури помітили, якщо в цей день погода буде непогожою, то і осінь буде такою.
Сьогодні не можна було викидати крихти, їх обов'язково треба було віддати курям для захисту від хвороб.
Крім того, 15 січня було прийнято замовляти лихоманку - це була загальна назва для багатьох хвороб, що супроводжувалися жаром. Притолоки вхідних дверей омивали ключовою водою, щоби не пустити в будинок хвороби. Казали: "Святий Сільверст жене лихоманок-сестер за сімдесят сім верст".
Незважаючи на те, що православна церква не заохочує подібні обряди, на Сільвестра ворожили за допомогою 12 цибулин: їх чистили (головне було не заплакати), клали на піч, на кожну цибулину висипали дрібку солі та залишали до ранку. Яка на ранок стала мокрою, той місяць і буде дощовим.
Молодь продовжувала святкові гуляння - вважалося, що чим веселіше гуляють, тим сильніше лякають нечисту силу.
Якщо зірки сьогодні яскраві – настає мороз, якщо тьмяні – відлига.
Цього дня прийнято читати молитву Серафиму Саровському вранці та перед відходом до сну, а також творити добро та зберігати віру в чудеса.