Вже влітку на вулиці Києва вийдуть дві тисячі нових патрульних. Планується щодня виводити на вулиці 200 автомобільних екіпажів і 100 піших патрулів. А поки що майбутні правоохоронці навчаються. Підготовка проходить на базі Навчально-наукового інституту для підрозділів міліції громадської безпеки, психологічної служби та Національної гвардії України Національної академії внутрішніх справ.
Подивитися на тренування майбутніх патрульних приїжджав і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Цього разу ознайомитися з підготовкою кандидатів у патрульну службу Києва вирішили заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд та посол США в Україні Джеффрі Пайєтт.
Варто зауважити, що перед «оглядом» курсантів за закритими дверима відбулася зустріч Арсена Авакова та Вікторії Нуланд. Попри обіцянки про прозорість і публічність у всьому, міністр про її результати повідомляти не став. Лише потім на своїй сторінці в Фейсбуці написав: «До випуску лічені тижні — й американські дипломати, за своїми власними враженнями і на підставі звітів експертів, задоволені прогресом наших курсантів і тим, як ми рухаємося ... А я задоволений тим, що підтверджено домовленість про підтримку з боку США нашої реформи спецпідрозділів МВС — створення єдиного українського поліцейського спецназу КОРД, на зразок американського SWAT. Й інструкторами, й методиками, й матеріально. Рухаємося!». Ось тільки куди рухаємося, міністр уточнювати не став.
Але повернемося, так би мовити, на плац. Спеціально для гостей із США на плацу інституту МВС курсанти демонстрували свої навички та вміння. Зокрема показали затримання злочинців, яке злегка нагадувало фрагмент з американського фільму і навіть накази, що віддавали патрульні, вказували на це: «Покладіть ключі на дах автомобіля», «Вийдіть з машини», «Крок назад, праворуч».
Після показового виступу американські гості залишили навчальний заклад, ну а ми вирушили спілкуватися з курсантами.
Майбутніх патрульних легко впізнати за формою — чорні куртки, сині футболки і бейсболки. Першими назустріч нам йшли дві дівчини — 25-річна Марина Волченко і 26-річна Олександра Гладун із Києва. До слова, дівчата тут не така вже й рідкість, відсотків 30 від загальної кількості осіб. До вступу в патрульну службу Марина працювала економістом, а Олександра займалася реалізацією нафтопродуктів.
«До того як я опинилася тут, у мене було буденне, нормальне життя, втім, як й у всіх курсантів, що знаходяться тут. Спочатку не знали, чого чекати, як усе відбуватиметься, було просто цікаво і хотілося допомогти змінити країну. У мене є водійський стаж, тому я не з чуток знаю, що відбувається на українських дорогах і як працює ДАІ», — розповідає Олександра.
«Прийшовши сюди, ми хочемо змінити те, що нас не влаштовує. Ми не просякнуті системою, тому у нас все вийде», — оптимістично налаштована Марина.
«Я впевнена, що у нас все вийде. Тут ми багато вчимося, відкриваємо для себе речі, яких не знали раніше. Наприклад, про підробку документів, з чого складається паспорт. Найбільша складність для багатьох — брак юридичної освіти, не вистачає правових знань, через це важко сприймати інформацію. Але ми стараємося. Складаємо таблиці, щоб розуміти, за яке порушення які санкції чи стаття передбачені», — поділилася з нами Олександра.
«Складнощі є, але ми намагаємося їх долати», — додала Марина.
Вийти на українські дороги вже цього літа дівчата готові. Затримувати злочинців їм не страшно. Надто хвилюються, як суспільство на них відреагує. «Найстрашніше — реакція людей. Адже у нас суспільство звикло до того, що нічого не змінюється. А для нас головне, щоб люди нам вірили і допомагали змінювати країну», — каже Марина.
Оптимістично налаштований і 25-річний Андрій Захарчук із Київської області. Раніше він працював у школі вчителем фізичної культури.
«Я прийшов сюди, щоб змінити нашу міліцію на краще. Думаю, що у нас це вийде. Ми повинні працювати для людей, щоб вони відчували, що ми їх захищаємо і охороняємо, а не просто так собі існуємо», — стверджує хлопець.
Він розповів нам, що нині у курсантів проходить теоретична і практична підготовка. «Ми тренуємося і на плацу, і на машинах, і в залі. Відпрацьовуємо прийоми, захвати, арешти. Це деколи складно, але цікаво. Упевнений, ми будемо готові вийти на вулиці і забезпечити порядок», — стримано відповідає він.
До навчання курсантів залучено й українських, й американських інструкторів. На думку студентів, це великий плюс, оскільки дає змогу взяти з досвіду їхньої роботи все найкраще.
«Їх підхід до навчання не відрізняється. Вони доповнюють одне одного. Американці показують, як у них ведеться, відповідно наші інструктори, як у нас. Викладачі у нас хороші», — усміхається Андрій.
Графік занять у курсантів щільний. Зазвичай пари починаються о 8.30 і закінчуються о 15.00. І так 10 тижнів поспіль. Саме на стільки розрахована програма навчання. Місцеві після занять можуть їхати додому, а курсантам з інших міст надається гуртожиток. Поки що ніхто з хлопців не пошкодував, що пішов освоювати нову для них професію. Вони сподіваються і вірять, що у них вийде змінити на краще ставлення людей до правоохоронних органів, а також поліпшити ситуацію на українських дорогах.
Вірить у це й ректор Національної академії внутрішніх справ генерал-майор міліції Володимир Черней.
«Це зовсім інші люди, з іншим мисленням. Їх не готують у жорстких умовах, вони почувають себе вільно і впевнено. Усі вони до служби мали цивільні професії. Прийшли допомагати і захищати. Від них, безумовно, багато що залежить, але потрібна й підтримка людей. Для того щоб будувати нове суспільство, потрібно і самому змінитися. Люди повинні знати культуру поведінки на дорозі, виховувати це в собі», — говорить генерал-майор.
Роботу нової патрульної служби столиця оцінить вже цього літа. Потім естафету приймуть Одеса та Львів. Далі — вся Україна.
ФОТО - Віктор Ковальчук