Підписавши з Вашингтоном меморандум про реалізацію проекту в сфері ядерної енергетики сукупною вартістю 30 млрд доларів, Київ змінив свій вектор у відповідній області, вважають українські експерти.
Президент України Володимир Зеленський, який перебуває з візитом в США, повідомив про підписання протоколу на суму 30 млрд доларів між українською Національною атомною енергогенеруючою компанією «Енергоатом» та американської Westinghouse Electric.
Протокол передбачає спільне будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС як пілотного проекту, а в подальшому ще чотирьох блоків за аналогічною технологією.
Заступник директора з міжнародних питань Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Михайло Самус і глава Центру політичних досліджень «Доктрина» Ярослав Божко розповіли агентству про протокол по ядерній енергетиці між США і Україною.
Самус зазначив, що досягнення протоки вже можна назвати успіхом візиту Зеленського в США.
«Атомна енергетика є одним з основних компонентів в електроенергетиці і економіці України, і дуже важливо знайти шляхи модернізації та розвитку цього сектора, так як всі енергоблоки були побудовані за часів Радянського Союзу», - зазначив Самус.
Самус зазначив, що Україна не буде залежати від Росії в питанні ядерної енергетики і тому вибрала США своїм основним партнером в цьому напрямку.
Росія намагається бути основним гравцем на ринку ядерної енергетики в регіоні, заявив Самус, звернувши увагу на триваючі проекти цієї країни в Східній Європі, на Балканах і в Туреччині.
За його словами, Україна ж після війни 2014 року почала закуповувати ядерне паливо у США, а не у Росії.
«Цей контракт показує, що Україна буде продовжувати відмовлятися від російського ядерного палива і купувати американське. Київ буде остаточно відмовлятися від радянсько-російських технологій », - додав Самус.
Співрозмовник АА зазначив, що очікує чудових новин, зокрема в сфері економіки та інвестиції. «Зараз для України економіка є базовим напрямом, який потрібно розвивати. Без економіки не можна говорити про розвиток високих технологій і в цивільній галузі, і у військовій. Ми це бачили на прикладі Туреччини, яка робила ставку на високих технологіях, безпілотники і ВМС », - додав він.
На думку голови Центру політичних досліджень «Доктрина» Ярослава Божко, багато в чому угода означає розвиток американської присутності в українській енергетиці.
Божко вважає, що перед українською енергетикою стоїть актуальна проблема зниження рівня залежності від Росії. «І в сфері атомної енергії ця залежність як ніколи видно: ще в 2010 році РФ була безальтернативним постачальником ядерного палива в Україну», - додав він.
За його словами, в цьому питанні США в особі компанії Westinghouse стали джерелом ядерного палива, давши можливість диверсифікації палива для атомної енергетики України.
«Поступово частка російських енергоносіїв знижується, а американських - підвищується в атомній енергетиці», - зазначив експерт.