Лікар-ендокринолог Зухра Павлова в своєму телеграм каналі поділилася своїми рекомендаціями щодо зміцнення імунітету.
Сама назва імунітет йде від латинського слова immunitas, в перекладі - звільнення. І це дуже чітко відображає суть роботи цієї системи. Вона звільняє організм від чогось чужорідного, шкідливого і небезпечного. Іноді, в результаті збою, імунітет починає боротися і зі своїм, рідним.
Але спочатку він заточений на розпізнавання і видалення чужорідних речовин і клітин, в тому числі бактерій і вірусів.
Імунна система має своєрідну «пам'яттю», тому багатьма страшними хворобами ми хворіємо тільки один раз в житті.
Імунітет буває вродженим і набутим.
Вроджений імунітет - це найцінніше спадщина, працює з першої хвилини нашого життя. У його арсеналі рецептори на поверхні або всередині клітин, які взаємодіють з чужорідними агентами (або їх частинами) і запускають систему запалення (захисту).
Набутий імунітет виробляється після того, як людина перехворіла на певну хворобу і сформував армію у вигляді антитіл. Тепер він готовий до нової зустрічі з цією хворобою без втрат для здоров'я.
У цьому процесі беруть активну участь клітини імунної системи. Наприклад, В лімфоцити, які виробляють антитіла. Є Т-клітини, Т-кілери - за назвою роль діяльності зрозуміла. Крім цих клітин, існують ще нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, моноцити, які перетворюються в макрофаги. Але це вже ті нетрі, в яких губляться не тільки думки, а й інтерес.
Як ще ділиться імунітет? На гуморальний і клітинний. Це можна порівняти з різними родами військ. Військово-морський флот діє на море. Так і гуморальний імунітет діє в плазмі крові, тобто в рідинах. А клітинний імунітет, як і сухопутні війська на суші, діє в клітці (хоча вона теж наповнена водою).
Також є природний (вроджений і набутий) і штучний імунітет. Якщо з природним ми трохи розібралися, то і про штучне треба сказати пару слів. Це якраз питання щеплень.
Штучний активний - це коли використовують вакцину, яка містить ослаблених або вбитих мікробів, їх токсини або якісь білки ворогів, що стимулюють імунну систему організму для розпізнавання цих патогенів та вироблення «армії» і пам'яті до цих агентам. Наприклад, щеплення від туберкульозу (БЦЖ), яку всім роблять ще в пологовому будинку, є такою активною вакциною.
Штучний пасивний імунітет - використовують сироватку з уже готовими антитілами. Таким чином нам прищеплюють імунітет, наприклад, проти правця або дифтерії.
Як зрозуміти, чи все в порядку у вас з імунітетом?
Якщо ви часто хворієте і за простудний сезон у вас буває по 3-5 ГРВІ, то хвалитися особливо нічим.
Чи треба пити імуностимулятори або імуномодулятори?
Я вважаю, що ні. Їх користь під дуже великим питанням.
Тому найкращий спосіб поліпшити імунітет - цілеспрямовано покращити загальний стан здоров'я.
Скинути зайву вагу - таким чином ви зменшите запалення в жировій тканині.
Налагодити добові ритми - вкрай важливо лягати спати до 23 годин, таким чином ви перестанете надмірно стимулювати синтез кортизол, а це генералісимус імунної системи.
Збільшити фізичну активність - таким чином ви підвищите статус своєї імунної системи, розширите «її повноваження».
Почати правильно харчуватися - ну тут все ясно.