Про це багато говорили, але тільки 12 травня розмови знайшли свій законний обрис. Чутки про те, що Генеральна Прокуратура готує подання до Верховної Ради про зняття депутатської недоторканності з окремих депутатів, підтвердилися. Відомство Генерального прокурора Віктора Шокіна зацікавилося двома парламентаріями - Сергієм Клюєвим і Сергієм Мельничуком.
Від десяти років в'язниці до довічного
Напередодні 100 днів на посаді Генпрокурора Віктор Шокін «вибухнув» гучною заявою, зробив перший крок до гучних кримінальних справах.
«Я щодня чую і читаю скарги. Про те, що нічого не робиться, нічого не змінюється. Ось що я скажу: робиться і змінюється! Потерпіть. Все буде. Обіцяю. Це тільки початок. Мандат народного депутата - не привід ховатися від закону і правосуддя», - повідав на своїй сторінці в« Фейсбук» Шокін. Підкріпив свій спіч посиланням на офіційний сайт ГПУ, де вказано, що Генпрокуратура звернулася до парламенту з поданням про зняття недоторканніості з Клюєва та Мельничука.
«Направлено два подання для розгляду на дачу згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата Клюєва Сергія Петровича, який підозрюється у скоєнні злочинів, передбачених ч.4 та 190 («Шахрайство», - авт.) і ч.5 ст.191 (« Зловживання службовим становищем», - авт.). Також направлено подання для розгляду на дачу згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата Мельничука Сергія Петровича. На жаль, якщо я вам буду зараз перераховувати всі статті по Мельничуку, це займе багато часу, їх дуже багато. Я вам тільки назву основні статті, це 257 («Бандитизм», - авт.), Це тяжкий злочин - створення злочинної організації», - уточнив потім на брифінгу Шокін. За його словами, якщо вину депутатів буде доведено, то Клюєву «світить» 10 років в'язниці, а Мельничуку - довічне.
Процедурні бар'єри
Природно, після настільки гучної заяви Віктора Шокіна від пленарного засідання Верховної Ради 13 травня очікували сенсацій - позбавлення Клюєва та Мельничука недоторканності. Порядок денний Ради викликав оптимізм. Першим питанням значилося - позбавлення окремих депутатів недоторканності. Але обман розкрився дещо пізніше.
«Йдеться про позбавлення мандатів депутатів-сумісників і представника «Самопомочі» Андрія Мірошника, який добровільно вирішив скласти мандат. Питання по Клюєву та Мельничуку сьогодні вирішуватися не буде», - уточнив «АСН» глава регламентного комітету Верховної Ради Павло Пінзеник. - Потрібно дотримуватися процедури. Спочатку ГПУ подає звернення на ім'я спікера. Потім Голова Верховної Ради направляє документи до регламентного комітету. Дається 5 днів на їх вивчення, заслуховування аргументів сторін. Лише потім голосування.
Як потім розповів спікер Володимир Гройсман, подання від Генпрокуратури він отримав. У гру вступає комітет Верховної Ради. Очікується, що він почне розглядати це питання 14 травня і вже 19-20 травня можливо депутати схвалять подання Генпрокуратури.
«Бориспіль» або «Жуляни»?
«Тепер і Мельничук, і Клюєв можуть «пуститися в біги», пояснивши свої дії тим, що в наших СІЗО можна по п'ять років чекати суду і в результаті не дочекатися», - розкритикував гучний анонс Шокіна позафракційний народний депутат Борислав Береза. Але побоювання парламентарія щодо втечі підозрюваних колег, не виправдалися. Принаймні, станом на середу, 13 травня 2015 року. І Сергій Мельничук, і Сергій Клюєв прийшли на роботу в парламент.
«Якби якісь звинувачення проти мене були обгрунтованими, я вже давно міг би втекти, але я це не зробив, - роздавав наліво і направо коментарі в кулуарах парламенту Сергій Мельничук.
А от Сергій Клюєв уникав спілкування з журналістами. У коментарях був стриманий. «Звинувачення Шокіна не мають під собою ніякої доказової бази та складу злочину. Політично мотивовані справи», - сказав у свою чергу Клюєв.
Обидва депутати пообіцяли не ховатися від слідства і доводити, що заяви Шокіна - це не що інше, як наклеп.
Водночас, за словами лідера Радикальної партії Олега Ляшка, Клюєв звертався до депутатів з проханням не голосувати за зняття з нього мандата. Пропонував гроші. «Сьогодні запропонували 50 мільйонів доларів на фракцію за те, щоб ми не голосували за зняття недоторканності з Клюєва. Запропонував Клюєв, особисто одному з наших депутатів», - заявив Ляшко, підкресливши, що від грошей відмовилися. Як з'ясувала «АСН», іншим представникам коаліції ніхто грошей не пропонував. «50 мільйонів? Доларів? І чому мені ніхто не пропонує таких грошей», - пожартувала співголова фракції «Народний Фронт» Вікторія Сюмар.
За крок від міжнародного скандалу
А що якщо Сергій Клюєв та Сергій Мельничук порушать свою обіцянку і, скориставшись процедурним тайм-аутом, покинуть Україну? «Коли режим Януковича відкривав проти мене кримінальні справи, я рік не міг нікуди виїхати. Повірте, в держави є всі важелі та інструменти для того, щоб потенційний злочинець не міг залишити територію України. Якщо Генпрокуратура зацікавлена в об'єктивному розслідуванні цих справ, то Клюєв і Мельничук не зможуть нікуди втекти», - говорить народний депутат Сергій Власенко.
Рішучих дій української Генпрокуратури, зокрема у справі Клюєва, чекають і в ЄС. Здавалося б, до чого тут Брюссель? Все дуже просто. «Довіра до України на міжнародному рівні знищується з кожним днем, який минає без новин від Генпрокуратури про арешти, суди, нові розслідування щодо високопосадовців зі списку санкцій», - пояснює голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко. Тобто, якщо не буде реального розслідування кримінальних справ проти Сергія Клюєва, то вже на початку червня Європа може скасувати санкції проти українського політика. А скасування санкцій - іміджевий удар по Україні, якого категорично не можна допустити.