Всього існує три групи гарбузів: великоплідний, твердошкірий і мускатний. Великоплідний гарбуз являє собою великі округлі плоди, маса яких може досягати декількох сотень кілограмів. Цей сорт характеризується різноманітним забарвленням... від кремового до насичено-жовтого або навіть яскраво-оранжевого кольору. Такий плід багатий вмістом цукрів та каротину, а значить, він добре підходить для запікання, овочевого рагу. Він не втрачає своїх споживчих властивостей при тривалому зберіганні.
Твердошкірий гарбуз теж круглий, але не дає великих плодів, зате швидко зріє і у нього найсмачніше насіння. М'якоть його трохи жорсткувата, тому такий гарбуз більше підійде для приготування супів, пюре. У порівнянні з великоплідним гарбузом у твердошкірого шкірка товща і грубша, а м'якоть - більш волокниста і пухка.
Мускатна гарбуз, за словами експертів, найсмачніший і найсолодший. Його м'якоть має щільну маслянисту консистенцію, без зайвих волокон. До речі, його м'якоть може містити до 11,5% цукрів, що робить його хорошим десертом. Експерти уточнюють, що найбільшого поширення набули сорти грушоподібної форми - «Баттернат», які і переважають у торгівлі.
При цьому деякі плоди гарбуза можуть гірчити - це пов'язано з вмістом в них кукурбітацину - з'єднання, характерного для всіх представників сімейства гарбузових. Причиною їх накопичення може бути надмірна спека і недостатній полив. Кукурбітацин володіє комплексом позитивних властивостей: протипухлинних та протизапальних. Гарбузи всіх видів містять багато цукрів, пектину і каротину. Багатий гарбуз і мінералами, перш за все калієм, кальцієм, фосфором. У насінні міститься велика кількість жирів і білків.
Вибираючи гарбуз у магазині, в першу чергу слід орієнтуватися на те, щоб плід був визрілим. Кірка плоду повинна бути щільною, без істотних пошкоджень, з підсохлою плодоніжкою - хвостиком. Розмір, колір плода істотного впливу на його споживчі властивості не робить. Однак заради санітарної безпеки вони не рекомендують купувати половинки гарбуза.