Гранати неймовірно корисні для судинної системи організму. Їх вживання підвищує еластичність судин, збільшує концентрацію гемоглобіну в крові, запобігає розвитку стенокардії та інших серцевих проблем, а також хвороби Альцгеймера.
Оздоровчі властивості граната пояснюються його хімічним складом: в ньому є багата палітра мінералів, вітамінів і амінокислот. П'ятнадцяти амінокислот, з числа тих, що входять до складу граната, немає більше ні в яких інших фруктах. Крім цього, в гранатах містяться високі рівні флавоноїдів і поліфенолів, які відносяться до класу антиоксидантів – речовин, що забезпечують захист організму від раку і судинних патологій. Стакан гранатового соку містить більше антиоксидантів, ніж червоне вино і зелений чай.
В одному з недавніх досліджень пацієнти з бляшками на сонній артерії протягом року щодня вживали 30 грамів гранатового соку. В результаті бляшки на артерії зменшилися на 30%, у багатьох учасників до того ж на 12% знизився артеріальний тиск. Також науковими дослідженнями було підтверджено, що завдяки вмісту в них речовин, що борються зі збільшенням тромбоцитів, гранати ефективно протидіють інфарктам і інсультам.
Крім цього гранати відомі своєю здатністю знижувати концентрацію поганого холестерину і покращувати стан мікрофлори кишечника. Присутні в цих фруктах і фітохімічні з'єднання, що активізують вироблення організмом людини серотоніну і естрогену, що допомагає від депресивних станів.