Угода про асоціацію між Україною та Євросоюзом розчарувало обидві сторони, оскільки воно готувалося в абсолютно інших реаліях. Таку думку висловив директор Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень Сергій Толстов на прес-конференції, передав кореспондент АСН.
"У 2012-2013 роках європейський бізнес дивився на Україну як на ринок, який підлягає більш активному освоєнню. Вони очікували, що у них будуть зовсім інші цифри з експорту своєї продукції та імпорту української сировини, що будуть абсолютно інші умови щодо ведення європейського бізнесу в Україна ", - зазначив експерт.
За його словами, європейські підприємці наївно сподівалися, що після підписання Договору про асоціацію європейське право буде мати пріоритет в Україні. Це повинно було дозволити їм реалізації їхніх інтересів в Україні на основі європейського права, яке мало захистити їх, зокрема і від корупції.
При цьому він додав, що після 2013 року експорт європейських товарів в Україну скоротився більш ніж на 40%, а взаємна торгівля скоротилася більш ніж на третину. У той же час, і політична частина угоди стала "формальністю" для нинішньої української влади.
Зокрема, президент України уникає прямого тиску Брюсселя і виконує окремі умови лише в разі надання економічної допомоги з боку Заходу. У свою чергу, як зазначив політолог, з 2009 року, коли країна почала готуватися до ЗВТ з ЄС, український великий бізнес розраховував на те, що країна стане торговим мостом між ЄС і СНД.
Це дозволило б залучити в країну великі інвестиції і розміщення виробництва. "Все це, відповідно, звалилося", - підсумував С. Толстов.
Нагадаємо, після вступу в силу угоди про створення Зони вільної торгівлі (ЗВТ) з Євросоюзом українські експортери отримали право торгівлі лише в межах мізерних квот. Таку думку висловив економіст Олексій Плотніков на прес-конференції.