У мережі з'явилася бот-програма Момо, що лякає людей зі слабкою психікою і підлітків, яка несподівано з'являється у списку телефонних контактів. Всі спроби видалити її, як правило, безрезультатні. Контакт з'являється знову і знову, а хтось починає писати, що все знає про вас, а в деяких випадках - що "ви помрете через кілька днів".
Гра з'явилася місяць тому в Аргентині. У цій країні був зафіксований перший випадок суїциду. 12-річна дівчинка після розмови з якимось абонентом на ім'я Момо включила відеокамеру і наклала на себе руки. Така версія того, що сталося, поширюється в інтернеті. Однак аргентинські медіа стверджують, що насправді незадовго до суїциду школярка розмовляла по телефону зі своїм 18-річним другом, у якого на аватарці було страшне зображення Момо. Цього хлопця поліція поки не знайшла.
З'явившись в Аргентині місяць тому бот-програма стрімко заражає пристрої по всьому світу. В Україні Момо поки не фіксували. Але з 3 серпня Момо почала дзвонити на телефони в Росії.
Так відеоблогер "Анна Портер" кілька днів тому вона опублікувала відео зі своїм листуванням із Момо, повідомляють Факти. Скажемо відразу, є помилкою твердження, що програма дзвонить тільки дітям, наприклад, на відео вище, програма дзвонила дівчині, стверджуючи, що вона - дорослий чоловік, у якого є кредит. Тобто бот краде всю наявну в телефоні інформацію про власника і залякує людину. Однак, якщо відключити геолокацію, - бот не може обчислити мову користувача.
Момо заражає телефон через WhatsApp і Telegram.
"В інтернеті я знайшла її номер телефону. Ось він: +813 45 10 *** (щоб уникнути неприємностей, ми не публікуємо номер повністю. - Авт.) кажуть, що Момо іноді сама додається до вас в контакти. Так як у мене її в друзях не було, я вирішила написати їй повідомлення.
Якщо чесно, то не особливо вірила в те, що вона мені відповість. Ну ви ж знаєте, як складаються всякі легенди. Але вона відповіла. Спочатку, коли почалося листування, я була налаштована скептично. Але незабаром мені стало не до жартів. Цікаво, що номер Момо зареєстрований у Японії, але цей монстр зі мною спілкувався російською мовою.
Я написала: «Привіт», не чекаючи, що мені хтось відповість. Зізнаюся, що мене охопило тремтіння, коли я побачила, що моє повідомлення незабаром було прочитано і мені пишуть відповідь. «Даремно», - написала Момо. «Що даремно?» - питаю. «Даремно написала. Тепер тебе чекає...» - «Що чекає?» - «Смерть. Даремно написала. Я все знаю про тебе. Ти дурна, потворна бездарна малолітка». Вона знала, що я дівчина і що малолітка! Розумієте? Я спробувала відповісти: «Навіщо ти так грубо?» Момо ж, ніби не помічаючи мого запитання, продовжила: «Я знаю, де ти живеш. Твоє місто. Будинок. Вулицю. Всі, хто мені пишуть - помруть. 4 дня до твоєї смерті».
Я вирішила вийти з листування. Але через якийсь час, напевно, через хвилину, пролунав дзвінок. Я побачила на екрані жахливу морду Момо. Коли зняла трубку, то почула страшний шепіт, від якого волосся стає дибки.
Це все було 3 серпня. 4 серпня вона подзвонила знову. На цей раз шепіт доповнився жіночим плачем на дальньому плані, який переходив в істеричний сміх. Після цього Момо наказала мені зайти в переписку.
Коли я зайшла в повідомлення, то побачила присланий від Момо файл. Відкрила його і побачила, що цей монстр надіслав мені інформацію про мене. Там дійсно була моя адреса, кілька моїх фотографій, які, я майже впевнена, що не викладала в інтернет. Також були описані деякі події з мого життя. Аж до таких подробиць, що я їла на сніданок. Я не знаю, як це можливо. Потім вона мені прислала повідомлення. «Прочитала? Будеш робити, що я скажу». Поки більше зв'язку з Момо не було. Намагаюся, як можна рідше включати свій смартфон", - написала залякана відеоблогер.
Таке листування дійсно виглядає моторошно і на людей зі слабкою психікою може вплинути деструктивно. І психологи припускають, що деяких підлітків, схильних до суїциду, Момо реально може довести до самогубства.
У департаменті кіберполіції, також вважають, що з людьми спілкується не людина, а програма-бот. Діалог у ній запрограмований. При цьому в програмі, швидше за все, активна функція поповнення словникового запасу.
"Завдання бота Момо - змусити вас зателефонувати йому. Зазвичай вас відразу скидають і тут же передзвонюють. Поки демонструється аудіоролик з моторошними звуками, програма краде дані з вашого смартфона. Підліток, бачачи свої фото, відеофайли, інформацію про адресу, вік, не відразу може збагнути, що все це в нього було в його смартфоні і в соціальних мережах, до яких прив'язаний номер. Якщо у дитини серед цих даних є щось, що вона хотіла б приховати від усіх, її можна шантажувати. Цілком можливо, навіть доводити до деяких відчайдушних вчинків, таких як спроба самогубства", - говорять кіберполіцейські.
Момо вперше з'явилася на Facebook 30 червня 2018 року. Один чоловік написав повідомлення про те, що йому потрібна допомога і попросив передзвонити на його номер телефону. Інформація про допомогу поширювалася швидко. Багато людей траплялися на цей прийом і справді телефонували за вказаним номером. Таким чином, як вважають фахівці, програма Момо, подібно вірусу, почала поширюватися по світу.
А ось зображення Момо - це фотографія скульптури японського художника Мідорі Хаясі, яка з'явилася в 2016 році в музеї жахів в Японії, що зображає птицю-мати. Сам Хаясі, швидше за все, не має ніякого відношення до вірусної бот-програми, що стрімко вражає телефони по всьому світу.
У разі появи у вашому телефоні цієї програми - пам'ятайте, це лише бот, який не здатний вам нашкодити абсолютно нічим. Зверніться до фахівців, які очистять ваш телефон від шкідливого бота.