Українська клініка "БіоТехКом", що здійснювала допомогу безплідним парам в пошуку суррогатних матерів, передавала їм чужих немовлят. Про це повідомив Генеральний прокурор України Юрій Луценко на брифінгу в Києві, передає кореспондент АСН.
"Проблема неправомірного використання суррогатного материнства з малозабезпечених сімей в Україні. Після прийняття владою Індії рішення про заборону використання жінок для комерційного суррогатного материнства центр даної діяльності зосередився в Україні, і ми зараз є одним з найбільших операторів цього мало врегульованого в нашій країні бізнесу" , - повідомив генпрокурор.
За його словами, було встановлено, що в 2010 році громадянин Молдови та ФРН організував в Україні репродуктивний центр. В 2011 році його клієнтами за 30 тис. евро стала пара з Італії. Українські правоохоронці встановили, що в момент запліднення пара не знаходилася в Україні і не надала свій біологічний матеріал.
В той же час Мінздрав наполягає на тому, що при передачі немовлят від суррогатної матері воно повинно мати ознаки ДНК хоча б з одними з батьків - у протилежному випадку, мова йде про незаконне заволодіння чужою дитиною. При цьому він додавав, що італійська пара використовувала підроблені документи та зареєструвала дитину як свою після вивезення її в жовтні 2011 року його в Італію.
За такі дії медцентр отримав 32 тис. евро, а суррогатная мать отримала 6 тыс. евро. Таких випадев, по словам Ю. Луценко, таких випадків було більше тисячі, і в багатьох випадках не було дотримано обов'язку щодо використання біоматериалів хоча би одного з батьків.
Слов'янське походження дітей італійців визначило правоохоронних органів Італії за аналізом ДНК. В результаті дитину передали в дитячий будинок, а його батьків притягнули до кримінальної відповідальності. В Україні керівникам клініки "БіоТехКом" та головному лікарю, який займався підробленням документації, були вручені підозри від ГПУ.
Такі злочини караються терміном від 8 до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна як особливо тяжкі. Фірма ж, у свою чергу, заявила про тиск і "безпідставність" звинувачень з боку правоохоронців.
"До нас надійшло 43 звернення від народних депутата з приводу того, що ми тиснемо на законний бізнес. Також 30 народних депутатів зробили публічне звернення, два з них сприяють захисту "БіоТехКом" в судових засіданнях", - додав генпрокурор.
Нагадаємо, про випадок вилучення з італійської сім'ї дитини, що народилася сурогатною матір'ю в Україні, італійська преса писала ще в 2017 році. Сім'я попала під підозру місцевої влади у зв'язку з тим, що інспектор, який оформляв документи на дитину, ніколи не бачив жінку вагітної. Під час слідства батько заявив, що передав клініці свій семенний матеріал, в клініці заявили, що він переслав його з Італії.