Адвокати Небесної Сотні сьогодні в Українському домі презентували цифрову реконструкцію подій чотирирічної давнини, коли 20 лютого 2014 року від вогнепальних поранень гинули активісти Революції Гідності. Вона - результат роботи сучасних технологій студії SITU Research із залученням фахівців Наукового центру з прав людини Університету Карнегі - Меллона.
«Події 20 лютого викликали найбільшу кількість запитань з тієї точки зору, що було оприлюднено дуже велику кількість відео, які треба було звести в єдину доказову базу і встановити обстановку події, обстановку скоєння злочину, - каже адвокат сімей Небесної сотні Павло Дикань. - Звертаючись до українських організацій, зокрема державних, Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, Інституту спеціальної техніки СБУ, інших організацій та приватних експертів, не вдалося знайти таких фахівців, які б взялися за таку роботу. Ми розуміли, що одним із перших завдань було - синхронізація того величезного масиву відео, знятого різними людьми з різних точок у різний час».
У своїй роботі фахівці використовували методики звукового друку кожного відео для їхньої синхронізації, напівавтоматизований метод геолокації відео, а також аудіоаналіз затримки пострілів. В результаті була створена платформа з трьох частин.
У першій відбувається відтворення загальної обстановки подій 20 лютого 2014 року за часовою шкалою ключових подій з інтегрованими відеодоказами, що дозволяють переглянути фактичні обставини в певний час.
Друга - це 3D-візуалізація моментів отримання поранень трьома учасниками протесту - Ігорем Дмитрівим, Андрієм Дігдаловичем і Юрієм Паращуком - є ключовою, оскільки показує основні деталі загибелі активістів і підтверджує висновки українських експертів щодо сектора пострілу.
У третій - маркери місць поранень частини загиблих, маркери точок зйомки і тимчасові маркери, що дають можливість вибрати відео в певний час для подальшого аналізу.
Чому для аналізу вибрали саме цих трьох майданівців, пояснює адвокат сімей Небесної сотні Олександра Яценко. «Ми розуміли, що якщо поставимо всіх 47, то невідомо, коли б ми отримали результат. Вибрали з двох причин. По-перше, ми безпосередньо є представниками сімей цих потерпілих, а по-друге, у цих трьох випадках є різний набір відеодоказів. Ми намагалися поставити перед фахівцями різні за ступенем складності завдання».
«Тут відео, яке до цього часу не було публічним, але відкрито нам, як стороні потерпілих, тому ми мали право його інтегрувати, - це камери, які вели зйомку з Національного банку України, - продовжує Яценко. - Це дуже важлива частина доказів у справі, оскільки - це єдині записи подій Майдану, що мають часові теги. І ці камери давали можливість побачити - що відбувається за бетонною барикадою».
Адвокати сподіваються, що реконструкція буде долучена судом до справи як важливий доказ.