16 травня відбулося засідання Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, слухали звіт Мінсоцполітики станом виконання перехідних положень Закону України від 3 жовтня 2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Зокрема Кабмін в особі Мінсоцполітики в шестимісячний строк з дня набрання чинності Законом повинен був підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про порядок отримання сум пенсій, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав у зв'язку з перебуванням на території, тимчасово неконтрольованій державною владою України, повідомляє Донбасс SOS.
У проекті рекомендацій за підсумком слухань Комітет ВРУ зазначив, що невиплата пенсій громадянам, які проживають на тимчасово непідконтрольною території є порушенням як норм українського законодавства, так і міжнародних стандартів.
Так, згідно зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, держави-учасники Конвенції повинні поважати права кожної фізичної або юридичної особи на мирне володіння своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Крім рухомого і нерухомого майна, під захист статті 1 Першого протоколу потрапляє, зокрема, і право на пенсію.
"Міністерство розробляє законопроект, але необхідні додаткові уточнення щодо дії нового закону 2268 про окуповані території. Після цих уточнень законопроект буде доопрацьовуватися" - так лаконічно прокоментував ситуацію, що склалася заступник міністра Мінсоцполітики Микола Шамбір.
Детальніше позиція Мінсоц викладена в листі до Комітету, там зазначається, що відповідно до Закону України 2268 "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях" змінено статус територій та окремі райони Донецької і Луганської області визначено тимчасово окупованими території. А відповідальність за окуповану територію, підкреслює Мінсоцполітики, несе окупант. При цьому в разі повернення території під контроль української влади, всі виплати будуть повернуті.
Резюмуючи Мінсоц пише, що "пропозиції щодо порядку отримання соціальних виплат, в тому числі і пенсій, особам за їх фактичним місцем проживання на території України, будуть опрацьовані після визначення переліку окупованих територій в Донецькій і Луганській областях".
Тобто ігноруючи позицію і вимоги Комітету ВР з питань соціальної політики, ігноруючи вимоги Конституції і міжнародних правил Мінсоцполітики продовжує діяти і гнути свою лінію, обурюються правозахисники.
Замість обіцяного законопроекту, Мінсоцполітики раніше ухвалив зміни до Постанови 365. У ньому, замість порядку виплат для людей, які проживають на тимчасово окупованій території, Мінсоцполітики планує ввести окремий порядок виплати пенсії та соціальних виплат за минулий період. Однак самого порядку ще не існує в природі. Правозахисники заявляють, що не відступляться і будуть продовжувати тиснути на незаконні дії Мінсоц, зокрема і за підтримки парламентського комітету.