До третини замкнених у психоневрологічних диспансерах пацієнтів виявилися там через лікарську помилку або злочинну змову медиків з родичами або шахраями. Таку думку висловив доктор Семен Глузман на прес-конференції в Києві, передав кореспондент АСН.
"Люди, які живуть в наших інтернатах, знаходяться в стані довічного в'язня. Це спадщина Радянського Союзу", - зазначив експерт. За його словами, 20-30% пацієнтів психдиспансерів не мають на те достатніх підстав.
Як пояснив медик, часто, вони виявляються там або в зв'язку з діагностичними помилками, або навіть з "діагностичними злочинами" лікарів-психіатрів, які йдуть на поводу у родичів або мафіозних структур і позбавляють людей квартир і майбутнього. Причому, на його думку, фахівці не можуть повернути до нормального життя людей, які провели в такому ув'язненні більш ніж 4-5 років, оскільки у них порушені соціальні навички.
"Але ми повинні припинити потік здорових або трохи хворих людей в психіатричні інтернати. Це наше завдання", - підкреслив С. Глузман. При цьому він додав, що психіатрична служба, спільно з Мінсоцполітики активно працюють над цим завданням, їм допомагають в цьому міжнародні громадські організації.
І якщо, за словами доктора, з Мінсоцполітики досягнуто повне взаєморозуміння і є підтримка від нього, то МОЗ повністю ігнорує це питання. У свою чергу, адвокат із Литви Довілі Юодкайте в ході презентації звіту про візит делегації Міжнародної фундації «Права людини в сфері психічного здоров'я - Глобальна ініціатива в психіатрії» (FGIP) в Святошинський психоневрологічний інтернат заявила про серйозні порушення прав людей, які там перебувають на лікуванні.
За її словами, в цьому закладі порушується ціла низка статей Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, ратифіковану Україною. Зокрема, люди в інтернаті перебувають в установі поза їхньою волею, а процедури, яка допомагала б їм оскаржити підстави для перебування в цій установі, не існує.
Крім того, всупереч Конвенції та національному законодавству, ніхто не питає згоди у підопічних на лікування, ніхто не говорить про гідність, права людини, необхідності враховувати їх потреби та сприяння розвитку їх здібностей. Більш того, в цьому закладі пацієнти часто піддаються примусовій ізоляції, яку можна розглядати і як катування. Нагадаємо, суд заарештував жінку, яку підозрюють у вбивстві кухонною сокирою 12-річної дочки Каті.
Олена перебувала на обліку в психоневрологічному диспансері, у неї проблеми з головним мозком, вона навіть отримала другу групу інвалідності. «Її довго обстежували, так як не могли поставити діагноз, потім протягом півроку вона лікувалася», - розповіли лікарі.
Зниклу дівчинку правоохоронці і небайдужі городяни шукали 4 дня. Тіло загиблої дитини знайшли вчора, на одній з баз відпочинку в Обознівці. Правоохоронці оголосили про підозру матері жертви.