На Великдень в Україні традиційно фарбують і розписують яйця. Існує багато технік, і безліч варіантів розпису, щоб зробити святковий стіл гарнішим і незвичнішим за допомогою крашанок. Але не всі знають, звідки походить цей звичай.
Біблійна легенда свідчить, послідовниця Ісуса Христа, Марія Магдалина, прийшла до римського імператора Тиберія, щоб принести звістку про чудесне воскресіння Христа. До імператора не прийнято було йти з порожніми руками, тому вона взяла перше, що трапилося під руку - куряче яйце. Марія Магдалина вручила його імператору зі словами: "Христос Воскрес!".
Тиберій же розсміявся у відповідь і сказав, що мертвий не може стати живим, рівно як і біле яйце не може стати червоним. Негайно яйце в руках Марії Магдалини змінило свій колір.
Існує версія, що Діва Марія використовувала кольорові яйця як іграшки для забав немовляти Ісуса Христа.
Якщо відійти трохи від біблійних переказів, то традиція фарбувати яйця може мати і практичну основу. Кури продовжували нести яйця і в піст, тому люди, щоб продовжити термін придатності, варили їх. А щоб не сплутати свіжі і варені, фарбували їх у різні кольори.
Так як харчових барвників у вигляді порошку тоді не існувало, використовували натуральні барвники, такі як цибулиння, кора вишні, буряк.
Не потрібно плутати крашанки і писанки.
Крашанки фарбують в один тон, різноманітність візерунків писанок дає можливість пофантазувати: на шкаралупі зображують рослинний, тваринний, геометричний орнамент.
Ще наші предки вважали яйце древнім символом життя.
Яйце використовувалося в обрядах зустрічі весни як символ життя і в дохристиянський період. Тому на писанках часто можна побачити стародавні слов'янські символи: небесного і земного світів.