Сьогодні, 15 лютого, християни східного обряду відзначають Стрітення Господнє - одне з найбільш шанованих християнами і останнє велике свято зими. Не дарма його називають Зимобором. З цього дня зима вже здає свої позиції. Стрітення - не перехідне свято - а тому його дата завжди фіксована - на сороковий день після Різдва.
За біблійною легендою, на сороковий день від народження маленького Христа Діва Марія принесла його до Єрусалимського храму за стародавнім звичаєм. Біля храму їх зустрів священик Симеон, який чекав зустрічі з Господом, не повірив, що месію народить звичайна діва, проста жінка. І тоді Дух Святий напророчив йому, що Симеон зможе вмерти лише тоді, як побачить народження Господа. Так і сталося.
Слово "стрітення" старослов'янською мовою означає "зустріч", а друге значення цього слова - "радість". У народі зі Стрітенням пов'язували очікування весни. «Прийшла громовиця - зими половиця», говорили в народі.
На Стрітення в церквах служать службу - освячують воду і свічки. Свічки, освячені в цей день, запалювали у велику грозу, сподіваючись врятуватися від удару блискавки. Також їх вкладають у руки помираючим. Вважалося, що вогонь цієї свічки полегшує передсмертні страждання і очищує людину від гріхів.
А ось освяченою цього дня водою лікували хворі місця і пристріт - хвороби, викликані «поганим оком». Мандрівників і торговців освячували цією водою, бажаючи доброго шляху. Також батьки благословляли синів, проводжаючи на війну.
Якщо під вечір на Стрітення потепліло, то літо перемогло. Також потепління в цей день вважалося прикметою майбутнього великого врожаю меду.
У Стрітення церква забороняє будь-які роботи, крім тих, що служать на благо людей. У цей день не робиться прибирання та прання. Також церква не схвалює вживання спиртного.
На Стрітення існує заборона на сварки і лайливі слова. Не варто ходити в лазню і розважатися в саунах. А ось займатися рукоділлям цього дня можна.
Гадати в це свято чесним християнам категорично не можна. Спроби подивитися у майбутнє ставлять під сумнів Божий задум і є гріховними, каже церква.