Україні не варто очікувати приходу великих іноземних інвесторів у 2018 році. Таку думку висловив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко на прес-конференції, передав кореспондент АСН.
"Я не вірю, що були домовленості про те, що до нас прийдуть такі обсяги інвестицій, які можуть кардинально змінити ситуацію, щонайменше цього року. На цей рік питання все одно закрите. Відкрите питання на наступний рік. Але просто заява політичної влади України: вкладайте в нашу країну, тому що я вам гарант, - це найгірша заява з 2000 років", - зазначив експерт.
За його словами, для іноземного бізнесу нічого не означають гарантії української влади в умовах відсутності верховенства права та частої змінюваності цієї самої влади. Як пояснив економіст, Україна має колосальний потенціал для зростання: по-перше, величезний обсяг тіньової економіки, а також колосальний рівень неефективності.
50% економіки країни перебуває в тіні, і зміна умов існування для бізнесу буде мотивувати вихід з тіні для бізнесу і дозволить забезпечити економічне зростання набагато вище очікуваного зростання. Крім того, кожен мільярд прямих іноземних інвестицій може давати додатково 0,5% зростання.
У той же час, керівництво країни не робить кроків, щоб виправити ситуацію, і навіть скасування близько 80-ти різних регуляторних актів суттєво не вплинула на ситуацію із захистом прав власності в умовах відсутності верховенства права. При цьому він додав, що приватизація для України розглядається вже не як можливість поповнити Держбюджет зараз і заощадити кошти в майбутньому, а як засіб боротьби з корупцією.
"Проблема України не в тому, що у нас нікуди інвестувати, - у нас дуже великий потенціал. Але у нас і дуже великий рівень ризику. Знизити рівень ризику - значить, поліпшити бізнес-клімат. Поліпшити бізнес-клімат - значить, провести структурні реформи", - додав Устенко. Нагадаємо, 23-27 січня в швейцарському Давосі пройшов Всесвітній економічний форум, у якому взяла участь численна українська делегація на чолі з президентом України Петром Порошенком.