Українське "диво" - молока в країні виробляється все менше, а молочної продукції - з кожним роком все більше. Подібний ребус експерти пояснюють просто, нашу молочку часто роблять з чого завгодно, тільки не з молока. При цьому вартість її на прилавках магазинів практично досягла європейського рівня.
Корови закінчились
За останні 27 років поголів'я великої рогатої худоби в Україні скоротилося більш ніж у 8 разів. Якщо в 90-му році в країні було 25,2 млн голів, то в 2017 році - близько 3 млн. Разом з таким скороченням поголів'я падало і виробництво молока. Якщо в 2000 році ми виробляли 12 млн тонн молока, то в 2017-му близько 9,5-10 млн тонн.
«При цьому 75% корів перебувають у приватних домогосподарствах, і це зумовлює досить низьку якість молока, що поставляється на переробку. Наша молокосировина за своїми мікробіологічними якостям значно гірше, ніж стандарти ЄС. При цьому із загального обсягу виробленого молока тільки 50% доходять до підприємств, які його переробляють», - відзначив 16 листопада під час прес-конференції виконавчий директор Громадської організації "Економічний дискусійний клуб" Олег Пендзін, передає кореспондент АСН.
Зменшення поголів'я і, відповідно, кількості молокосировини, природно, призводить до подорожчання молочної продукції. Експерт зазначив, що з початку року вартість молока 2,5% жирності зросла на 23%, сметани - на 28%, масла вершкового 73% жирності - на 23%, сиру - на 28%.
Генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко вважає, що виробляти молочну продукцію в Україні не вигідно для інвесторів - через терміни окупності. Наприклад, виробництво цукру окупається за 1 рік, виробництво птиці - за 1,5 року, а ось виробництво молочної продукції окупиться лише за сім років.
«І в нашій країні єдина галузь у сільському господарстві, в якій ми ще не встигли отримати інвестиції ні вітчизняні, ні іноземні, це якраз є молочна галузь. І в найближчі роки ця проблема не розв'яжеться», - вважає експерт.
Завозити молокосировину з сусідніх країн зараз не є можливим. Оскільки процедура митного оформлення настільки довга, що продукти, що швидко псуються, її не "переживають".
Якщо немає молока, то з чого ж "молочка" на наших прилавках?
Але попри дефіцит сировини, який росте з кожним роком, виробництво молочної продукції тільки збільшується. З чого складається українське молоко, яке продається в магазинах, можна тільки здогадуватися, відзначає Дорошенко.
«Більшість виробників молочної продукції не хочуть писати на упаковці, що насправді входить до складу продукту. Зараз держава не має права перевіряти підприємства через мораторій. Також на сьогодні немає обов'язкової реєстрації технічних умов, стандартів, ДЕСТів. І тому молочні підприємства виробляють те, що виробляють», - сказав він.
Якісного згущеного молока більше не буде
На його думку, в Україні немає стабільної якості продукції у жодного виробника "молочки". У свою чергу голова правління Всеукраїнської асоціації захисту прав споживачів "Споживча довіра" Максим Гончар, зазначив, що, крім того, що виробники дуже часто вказують на упаковці неправдиву інформацію щодо складу продукту, вони ще й лобіюють прийняття нових, менш суворих ДЕСТів. Наприклад, з 1 січня 2018 року набирає чинності новий ДЕСТ щодо згущеного молока.
«Цей ДЕСТ буде називатися «Продукти харчові згущені з молоком», де молока має бути не менше 10%, а жиру мінімум 3,5%. Що буде входити до складу, лише одним недобросовісним виробникам відомо. І найголовніше, не існує методики перевірки під конкретно цей ДЕСТ. Її не прописали. Тут я бачу пряме лобіювання бізнесу. Цей ДЕСТ - це обман, і весь неліквід, який вироблявся, зараз під егідою Державного стандарту буде експортуватися в різні країни», - вважає Гончар.
З його слів, перший фактор, на який варто звертати увагу, купуючи молочку, - це ціна. Чим дорожчий продукт, тим, швидше за все, він якісніший. Крім того, він не радить купувати акційну продукцію. Гончар помітив, що за інсайдерською інформацією, частина торгових мереж під акції завозить фальсифіковану продукцію.
Нагадаємо, раніше АСН повідомляла, що через відсутність дотацій з боку держави і загальної підтримки галузі в країні все менше виробляється молочної продукції. Також через лобіювання виробників літр молока закуповують у приватних виробників вже за ціною, що нижче звичайної води.