counter
Стрічка новин
Вибрати все
24 Листопада
23 Листопада
22 Листопада
Всі новини...


Літр молока - дешевше води. Як МінАПК добило галузь і чому варто звикати до сурогату


Переглядів: 1245


Літр молока - дешевше води. Як МінАПК добило галузь і чому варто звикати до сурогату

Аграрна країна без натурального молока. Така перспектива чекає Україну вже в недалекому майбутньому, оскільки давати це молоко буде нікому. Через низькі закупівельні ціни на продукт і одночасно зростаючі витрати на утримання корів їх просто відправляють під ніж.

Кабмін сліпий і глухий до проблеми. Звідти лунають лише розмиті обіцянки розробити енну стратегію і запустити колись якусь програму. Мало віриться, враховуючи, що за десятки років в МінАПК нічого так і не "народили". Там жодного разу адекватно не відреагували на критичне зниження поголів'я великої рогатої худоби і на фермах, і в приватних господарствах.

А між тим на початку 2017 року кількість великої рогатої худоби була найнижчою за всю історію незалежної України. З майже 8 мільйонів за 10 років залишилося близько 4 мільйонів голів, з яких тільки 2,1 млн - дійні корови. Тобто одна корова годує більше 20 українців.

Молока меншає, воно гіршої якості і дороге

З початку 2017 року молочна продукція, як і більшість продуктів харчування, істотно зросла в ціні. За даними Держстату молоко цього року подорожчало більш ніж на 30%.

За півтора місяці осені особливо багато додали в ціні вершкове масло - 3,5%, а це майже 5 грн. Молоко, сир та сметана подорожчали на 2%. Зараз літр молока жирністю 3,2% в магазинах коштує в середньому 26,09 грн, масло 82,5% жирності - 193 грн за кг, а твердий сир - 171,5 грн за кг.

«Цьому служить зростання цін на молоко через сезонне скорочення виробництва молока і здешевлення гривні щодо долара. Так, середньозважена ціна на молоко "екстра-сорту" в першій половині жовтня склала 9,88 грн за кг, що на 3,5% вище відповідного періоду минулого року. Вищий сорт переробники купують у середньому по 9 грн, а перший по 8,26 грн за кілограм», - уточнила аналітик Асоціації виробників молока Яна Музиченко.

В Асоціації прогнозують, що середня ціна на молоко при закупівлі у сільгоспвиробників досягне позначки 10 грн. Все через подорожчання кормів і енергоресурсів, а також - зменшення кількості самих корів. За підсумками трьох кварталів цього року в Україні виробили майже на 1% менше молока, ніж за аналогічний період минулого року.

Дискримінація селян і змова молочників

Здавалося б - закупівельна ціна молока у 10 грн за літр - вельми непоганий прибуток, так з чого раптом галузі банкрутувати? Але все куди гірше насправді. Як би не подобалося це Міністерству агрополітики, більше 70% молока в Україні виробляють саме приватники - звичайні селяни, які здають продукт на заводи. Такі підрахунки профільних асоціацій.

І ось всім цим приватникам молокозаводи за літр незбираного молока платять зараз за 5 гривень за літр! Вперше в історії нашої країни літр води став коштувати дорожче, ніж літр чистого і жирного молока!

У наявності - змова молокозаводів щодо закупівельних цін, так як різні заводи в Україні пропонують селянам оду і ту ж ціну. Вона настільки невигідна, що селяни з осені почали масово відправляти своїх корівок на м'ясокомбінати.

 7 тис. на рік на утримання корови і 1200 грн чистого заробітку

Журналісти АСН поспілкувалися з селянами з Полтавської області і переконалися - за рахунок продажу молока утримувати сім'ю, як це було раніше, вже нереально. Утримання однієї корови коштує чималих грошей і зусиль, а прибутку - як кіт наплакав.

Почнемо з того, що покупка дорослої корови - задоволення виключно для "місцевих панів" - від 16 до 20 тис. грн. А щоб мати хороший удій - потрібно годувати худобу добротними кормами.

За рік одна тварина з'їдає півтонни зерна, покупка якого обійдеться в середньому в 2750 грн, 400 кг макухи (1 кг - 6 грн) - 2400 грн, 2 тонни сіна, збір якого буде коштувати близько 1 тис. грн. Також за 12 місяців корова з'їдає близько 7 тонн відходів від переробки цукрових буряків (у народі - жом). Це близько 700 грн.

Щоб корова не спала на голому бетоні, потрібно запастися соломою. На рік її витрачається близько 1 тонни - 500 грн. Додаткові витрати - ветеринарне обслуговування, якщо тварина хворіє. І двічі на рік - обстеження державними ветеринарами на наявність небезпечних хвороб і паразитів (160 грн на рік).

У підсумку річне утримання корови потягне на більш ніж 7,5 тис. грн. І це ще не враховуючи обов'язковий випас худоби в літній період, кількості випитої води (36,5 кубометрів на рік) і величезних зусиль, яких вимагає догляд за твариною.

молоко, ціна, вартість, закупівля, завод, село, зміст, корова, велика рогата худоба, по чому зараз літр молока, закупівля молока

При належному догляді в середньому одна корова дає на день 18 літрів молока. Через тільність тварина доїться тільки 8 місяців у році - отже дає приблизно 4320 літрів молока. Якщо все здавати на молокозавод по 5 грн за літр, нічого не залишаючи нічого собі, селянин на руки може отримати близько 21 600 грн на рік.

Якщо з цієї суми відняти всі витрати на утримання тварини, то чистий прибуток складе лише 14 090 грн. Тобто - 1200 грн на місяць. Селяни кажуть - така сума незначна в порівнянні із зусиллями, яких вимагає утримання тварини. До того ж частину молока треба віддати народженому теляті.

Молоко скуповують за копійки

Закупівельники молока стоять за свою низьку ціну горою. Якщо фермерські господарства "вибивають" у молокозаводів більш-менш прийнятну ціну, то на селян ніхто не зважає. Переробники виправдовуються - мало платять селянам, бо у них нібито погана якість молока. Мовляв, переважна більшість індивідуальних господарств не можуть забезпечити належного утримання та годівлю тварин.

Дивовижна річ - якщо молоко у селян поганої якості, то навіщо ж його купують переробники молока?

Відповідь ми вже знайшли вище - бо на безправних селянах можна отримувати надприбутки. Заплативши їм за літр молока 5 гривень, кінцевому споживачеві молокозаводи продають його в п'ять разів дорожче! Причому вже не літр, а в "сучасній розфасовці для жебраків" - по 900 грамів.

Причому з цього молока заводи вже зняли вершки - які окремо підуть на сметану та масло. А більшість ще і розбавляє свій продукт.

Ніхто і ніколи в держорганах не намагався встановити - чи залишається взагалі молоко в пакетованому продукті? А в останні роки, коли були скасовані стандарти якості, виробники остаточно пустилися в усі тяжкі.

Ще в на початку 2015 року Інститут тваринництва НАН України порахував - собівартість тонни молока у приватному господарстві становить 4150 грн. Вже тоді експерти помітили, що якщо переробники закуповують у населення молоко за ціною нижче ніж 4 гривні, то господарствам це невигідно. Минуло два роки - ситуація та ж сама. Тільки корів стало на мільйон менше.

МінАПК вирішило "добити" село заборонами

У Міністерстві аграрної політики і продовольства оригінально "вирішили проблему" з виробництвом молока селянами - вирішили взагалі заборонити його продаж. Мовляв, все одно воно другого сорту. А другосортний продукт до Європи не повезеш.

«Близько 25% молока, яке надходить до споживачів, виробляється саме домогосподарствами. І зараз ми потрапили в ситуацію, коли повинні приймати рішення, що відмовляємося від молока другого сорту, яке виробляється в домогосподарствах», - заявив у травні цього року директор департаменту продовольства Мінагрополітики Микола Мороз.

Відповідна постанова має набрати чинності 1 січня 2018 року, а перехідний період на нові стандарти триватиме три роки. Без перебільшення можна сказати, що це рішення доб'є приватні господарства і село в цілому.

В уряді мріють створити нові колгоспи

Вирішити проблему можуть молочні кооперативи, мріють в уряді. Там розробили навіть концепцію таких об'єднань, розраховану на три роки. А в 2018 році навіть обіцяють дати на їх створення 1 млрд грн.

Ці кооперативи матимуть спеціальні приміщення з обладнанням європейського зразка для швидкого охолодження, зберігання та контролю якості продукції. А також через такі об'єднання селяни зможуть відстоювати й отримувати реальну ціну за свою продукцію.

Подібні кооперативи з 2015 року за підтримки канадських донорів вже створені в Івано-Франківській, Дніпропетровській, Львівській та Херсонській області.

Однак, за оцінками експертів, ефект від урядової ініціативи селяни зможуть відчути мінімум через два роки. Це якщо реалізовуватися вона почне просто зараз і якщо хтось у селі протягне на "голодному пайку" ці два роки.

Депутати ж витають у хмарах - зареєстрували в 2015 році законопроект, яким пропонують встановити мінімальну закупівельну ціну на молоко другого сорту на рівні 4 грн за літр. За два роки і ціна застаріла, і нардепи про нього забули.

Мабуть, Кабміну простіше розкидатися грошима на субсидії та допомогу з безробіття, ніж забезпечити умови для того, щоб принаймні селяни могли забезпечувати собі гідне життя. Втім, нічого дивного, адже чиновники ці гроші виймають не з своєї кишені.

інАПК вирішило "добити" село заборонами


У Міністерстві аграрної політики і продовольства оригінально "вирішили проблему" з виробництвом молока селянами - вирішили взагалі заборонити його продаж. Мовляв, все одно воно другого сорту. А другосортний продукт до Європи не повезеш.
«Близько 25% молока, яке надходить до споживачів, проводиться саме домогосподарствами. І зараз ми потрапили в ситуацію, коли повинні приймати рішення, що відмовляємося від молока другого сорту, яке виробляється в домогосподарствах », - заявив в травні цього року директор департаменту продовольства Мінагрополітики Микола Мороз.
Відповідна постанова повинна набути чинності 1 січня 2018 року, а перехідний період на нові стандарти триватиме 3 роки. Без перебільшення можна сказати, що це рішення доб'є приватні господарства і село в цілому.
В уряді мріють створити нові колгоспи
Вирішити проблему можуть молочні кооперативи, мріють в уряді. Там розробили навіть концепцію таких об'єднань, розраховану на три роки. А в 2018 році навіть обіцяють дати на їх створення 1 млрд грн.
Ці кооперативи матимуть спеціальні приміщення з обладнанням європейського зразка для швидкого охолодження, зберігання та контролю якості продукції. А також через такі об'єднання селяни зможуть відстоювати і отримувати реальну ціну за свою продукцію.
Подібні кооперативи з 2015 року за підтримки канадських донорів вже створені в Івано-Франківській, Дніпропетровській, Львівській та Херсонській області.
Однак, за оцінками експертів, ефект від урядової ініціативи селяни зможуть відчути мінімум через два роки. Це якщо реалізовуватися вона почне прямо зараз і якщо хтось в селі протягне на "голодному пайку" ці два роки.
Депутати ж витають у хмарах - зареєстрували в 2015 році законопроект, яким пропонують встановити мінімальну закупівельну ціну на молоко другого сорту на рівні 4 грн за літр. За два роки і ціна застаріла, і нардепи про нього забули.
Мабуть, Кабміну простіше розкидатися грошима на субсидії та допомогу з безробіття, ніж забезпечити умови для того, щоб принаймні селяни могли забезпечувати собі гідне життя. Втім, нічого дивного, адже чиновники ці гроші виймають не з своєї кишені.

Тетяна Стець, Аліна Тітова

Читайте АСН в Google News
Новини партнерів

Інші важливі новини і публікації
Гороскоп для жінок з 23 по 29 листопада. Поспішайте - не варто залишати незавершені справи
Гороскоп для жінок з 23 по 29 листопада. Поспішайте - не варто залишати незавершені справи
Гороскоп на другу половину листопада говорить про те, що настає відповідальний період і потрібно встигнути зак....
Сьогодні в Україні очікується пік холодної погоди листопада
Сьогодні в Україні очікується пік холодної погоди листопада
Згідно з оновленим прогнозом синоптиків Укргідрометцентру, вдень на території Правобережної України очікується....
Українцям тепер потрібно носити з собою документи: в поліції пояснили чому
Українцям тепер потрібно носити з собою документи: в поліції пояснили чому
З учорашнього дня в Україні набув чинності підписаний Президентом Закон, яким стаття 44-3 Кодексу України про ....
Новорічні приготування. 10 міфів про вино
Новорічні приготування. 10 міфів про вино
Як і в будь-якій області, коли за обговорення і затвердження береться дилетант, справжнього професіонала охопл....
Аналітики вважають, що курс долара буде плавно дорожчати до кінця листопада.
Аналітики вважають, що курс долара буде плавно дорожчати до кінця листопада.
Національний банк України опублікував новий курс гривні до долара і євро на 20 листопада Повідомили про це на....
більше матеріалів
/-0,51960301399231-/ /-pc-/
x
Вітаємо!

Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.

Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!

Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.

Не позбавляйте себе хороших матеріалів!

Top