Творці фільму-фентезі "Сторожова застава" представили своє творіння пресі за два дні до старту широкого прокату по всій країні. 5 вересня кіностудія Kinorob вже презентувала Державному агентству України з питань кіно цей фільм. Нагадаємо, за підсумками п'ятого конкурсного відбору Держкіно він отримав державну фінансову підтримку в розмірі понад 18 мільйонів гривень.
Єгор Олесов, один з продюсерів фільму, говорить, що всього на його створення було витрачено 40 млн гривень, з яких 45% - профінансувала Держкіно. Картину знімали 52 дні. У Карпатах - в Коростишівському кар'єрі. У Києві - на Лисій Горі і місцевих болотах, а головна локація - велика декорація самої застави, побудована на студії FILM.UA. Вона розташована на столичному житловому масиві Троєщина.
Дуже багато костюмів. Складна робота була у художника з костюмів Антоніни Белінської. Десь півроку працювали зі скетчем до фінального результату, до пошиття костюмів. Декорацію будували теж десь місяців шість-вісім. Потім вона стояла взимку, набула фактурності і стала більш реалістичною, - розповідає продюсер.
«Сторожова Застава» є дебютною повнометражною роботою режисера Юрія Ковальова. Продюсери фільму - Єгор Олесов і Юрій Прилипко, сценаристи - Сашко Дерманський, Ярослав Войцешек і Юрій Ковальов. Оператором картини є Юрій Король. Композитори - Владлен Пупков і Сергій Сидоров.
Творці фільму стверджують, що на сьогодні - це один з найбільш технічно складних проектів, який створювався у нашій країні. Юрій Прилипко, продюсер, говорить що у "Сторожовій заставі" є близько 1700 склеювань (переривань кадрів фільму для вставки спецефектів).
Тобто 40% фільму в тому чи іншому вигляді були зроблені за допомогою візуальних ефектів. Мабуть, кожен VFXер у країні так чи інакше був причетний до проекту, хтось допомагав, хтось радив, хтось безпосередньо працював. І, напевно, найскладніше в проекті для нас було знайти спільну мову, оскільки у кожного своє власне сприйняття.
Нагадаємо, сценарій до фільму писався за мотивами книжки Володимира Рутківського. Певна привабливість його в тому, що ми бачимо дуже багато нових облич - Данило Каменський, Єва Кошова, Роман Луцький, Олег Волощенко, Олександр Комаров, Георгій Дерев'янський, Слава Красовська, Ержан Нуримбет, Ерболат Тогузак та Іван Денисенко. Ну от хіба що зірка Наталія Сумська не вписується в це правило.
Данило Каменський, який грає головного героя Вітю, зізнається, що роль далася йому непросто.
З дитинства через одну ситуацію він почав боятися висоти. Цей страх переслідує його все життя до певної миті. Потім він стає більш дорослим і мужнім. Мені було спочатку складно зрозуміти цього персонажа, чому він так думає, чому він так робить і взагалі стає іншою людиною, це дуже важко.
Стріла в лоб - так стріла в лоб!
"Сторожова застава" - фільм однозначно знятий для українського глядача. Сценаристи вплели у нього жарти, які зрозуміємо тільки ми. Наприклад богатир, знімаючи шолом, говорить: "Ех, ну що ж, стріла в лоб - так стріла в лоб!". Зал буквально вибухнув сміхом, адже всі згадали епохальну обіцянку колишнього прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка піти під кулі у часи Майдану.
Цей український фільм-фентезі, по-перше, для українського глядача. Ідея картини в тому, що якщо вірити в свої сили, то можна здолати все. Це стосується кожного з нас, які б складнощі не були на вашому шляху, - говорить режисер Юрій Ковальов.
Пилип Іллєнко, голова Держкіно, говорить - радий, що держава вирішила підтримати саме цей фільм. Водночас він визнає, що у стрічки була нелегка доля. За його словами, головне, що в Україні розвиваються різні жанри кіно, які задовольняють запити максимально широкої глядацької аудиторії.
Цей жанр є одним з найпопулярніших у світі, і повноцінна кіноіндустрія не може існувати, якщо вона в ньому не працює. А далі все залежить від реакції глядача, для якого це кіно і створювалося. Це український фільм для українського глядача, а може, й не тільки для українського, - говорить Іллєнко.
Продюсери впевнені в потенціалі свого творіння. Вони вели переговори про продаж прокатних прав відразу з кількома компаніями.
Film.ua Group раніше повідомляла, що збирається продати права на показ «Сторожової застави» в Японію, також було укладено угоду про попередній продаж всіх прав на повнометражне фентезі з дистриб'юторською компанією Veera Film & Distribution на територію Індії, а також з дистриб'ютором Visicom Surya Gemilang - на території В'єтнаму і Малайзії. А на American Film Market права на показ фентезі «Сторожова застава» були продані в Китай.
Однією фразою про фільм можна сказати - після його завершення хочеться, щоб він тривав ще щонайменше годину. А може - дві. Він розслабляє і затягує, а герої до кінця стрічки немовби стають твоїми близькими друзями. Найкращою ілюстрацією цього може бути реакція дочки активіста Олександра Аронця. Після допрем'єрного показу дівчинка просто розридалась.