30 вересня в столиці стартувало голосування за проекти, які претендують на фінансування за рахунок громадського бюджету - 2018. Всього з 818 ініціатив киян було відібрано 564.
Громадський бюджет - це можливість отримати фінансування своєї ідеї з міського бюджету. У цьому році на реалізацію таких ідей з місцевого бюджету виділено 100 млн грн. У минулому році сума була вдвічі менше. Більшість із запропонованих нинішнього року ініціатив, а це 30% від усіх проектів, стосуються освітньої сфери.
«У нас цього року є проекти школи мікроелектроніки для дітей на базі лабораторій, хімічна лабораторія, лабораторія вивчення Data science. Спільне в цих проектів те, що університети не просять приміщень, не просять зарплат, вони просять техніку», - сказав член Громадської бюджетної комісії Геннадій Новіков.
З його слів, саме столичні університети стали драйвером такої кількості освітніх проектів. Крім різних наукових ініціатив, є також багато проектів щодо ремонту тієї чи іншої київської школи або дитячого садка.
Наступною темою, яка найбільше хвилює киян, став спорт. Ця сфера на другому місці за кількістю поданих проектів. Переважно вони стосуються обладнання у дворах спортивних майданчиків і комплексів. Особливу увагу також жителі столиці приділили екології.
«У нас з'являться сенсори по всьому місту, які надаватимуть інформацію про стан екології в місті. Будуть пересувні лабораторії», - зазначив керівник Центру Розвитку інновацій НаУКМА, радник першого заступника голови КМДА, експерт РПР і Ради Європи Сергій Лобойко.
Серед проектів також закупівля спеціального обладнання, яке дозволить рятувати життя новонародженим дітям, у яких при народженні були виявлені проблеми з серцем. Планується, що обладнання буде мобільним, і для киян буде пріоритетна черга. Крім цього, є проект із закупівлі обладнання для вентиляції легенів для лікарні Охматдит.
Всього з 564 проектів переможе близько 100 - 50 малих, з бюджетом до 400 тис. грн і приблизно стільки ж великих, фінансування яких складає максимум 2 млн грн. На реалізацію перших передбачили 20 млн грн, на великі проекти - 80 млн грн.
Щоб підтримати ту чи іншу ініціативу, кияни повинні проголосувати за неї на сайті gb.kyivcity.gov.ua. Голосувати за вподобані проекти можна до 30 жовтня. Для того щоб претендувати на виділення грошей, малий проект повинен набрати 400 голосів, великий - 1000.
«Це той необхідний мінімум, який дає можливість брати участь у боротьбі з іншими. Варто відзначити, що боротьба серед великих проектів буде жорсткіша, оскільки їх більше - близько 350, а малих близько 200», - зазначив член Громадської бюджетної комісії Геннадій Новіков.
Члени комісії констатують, що цього року проекти більш підготовлені, ніж минулого. У 2017 році в конкурсі перемогло 62 проекти. Однак зараз з них реалізовано лише 18.
«Це абсолютно різні проекти, від ліфта в лікарні, до скелі, яку відкрили в КПІ для скелелазіння. Пройшли фестивалі. Але переважно це або якісь інфраструктурні проекти, або закупівля обладнання», - додав Новіков.
Зокрема В ТОП-5 вже реалізованих проектів минулого року увійшли:
При цьому дві ініціативи, за які проголосували кияни, не будуть реалізовані цього року. Все через неякісно прописані проекти.
«Найближчі місяць-два ми очікуємо, що дві третини проектів будуть завершені, оскільки вже закуплено все обладнання, ухвалені необхідні рішення і тривають вже фінальні роботи. Є проекти, в яких від початку була закладена юридична колізія. Таких два. Всі інші, якщо постаратися, можна до кінця року реалізувати», - сподівається Сергій Лобойко.
Заявки на участь у громадському бюджеті Києва на 2019 рік розпочнуть приймати вже на початку нового року. Подати проект, пов'язаний з поліпшенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як проект реалізують, може будь-яка людина.
Це не обов'язково має бути киянин, мешканець міста. Подати заявку можна on-line на тому ж сайті, де йде голосування, і відслідковувати долю свого проекту просто на сайті. Спеціально створена комісія перевіряє всі проекти на предмет того, наскільки реальними в реалізації вони є. Важливо відзначити, що автор ідеї не отримує гроші - проект реалізується підрядниками за підсумками тендера.