Вчені створили антитіло, яке вражає близько 99% штамів ВІЛ і запобігає інфікуванню вірусом у приматів. Дослідження проведено Національним інститутом охорони здоров'я США спільно з фармацевтичною компанією Sanofi, повідомляє The BBC.
Міжнародне товариство боротьби зі СНІДом заявило, що це «захоплюючий прорив». Випробування на людях почнуться в 2018 році, в ході яких буде відомо, чи може антитіло запобігти або ж вилікувати інфекцію.
Людським тілам так складно боротися з ВІЛ через неймовірну здатність вірусу до мутації і зміни свого зовнішнього вигляду. Ці різновиди ВІЛ - або штами - можна порівняти зі штамами грипу під час епідемії. Таким чином, імунна система бореться одразу з величезним числом штамів ВІЛ.
Але після багатьох років поширення інфекції невелика кількість пацієнтів виробила потужну зброю, яка називається «нейтралізуюче антитіло широкого спектру дії». Воно атакує щось важливе для життєздатності ВІЛ і може вбити велику кількість ВІЛ-штамів.
Вчені об'єднали три подібних антитіла в ще більш потужне «триспецифічне антитіло». Вони намагалися використовувати його для лікування ВІЛ-інфекції або для запобігання зараження. В результаті, близько 99% штамів було вбито, і це при дуже низьких концентраціях антитіл.
Експерименти на 24 мавпах показали, що жодна з тварин, яким було введено «триспецифічне антитіло", не заразилася вірусом. У дослідженні брали участь учені з Гарвардської медичної школи, Науково-дослідного інституту Скріппса і Массачусетського технологічного інституту.