Країна-агресор почала проведення незаконних розкопок і буріння скелі, на якій стоїть пам'ятник національного значення України, палац «Ластівчине гніздо». Про це йдеться в звіті ЮНЕСКО за січень-червень 2017 року, передає прес-служба Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб.
У відомстві підкреслили, що окупанти проводять у Криму незаконні археологічні дослідження і розкопки. В ЮНЕСКО підкреслили, що українська влада не давала дозволу на проведення таких робіт.
Зокрема, з квітня проводяться роботи на території між Цементною слобідкою і автотрасою Керч - Феодосія. Це пов'язано з будівництвом під'їзних доріг до майбутнього Керченського мосту. Всі будівельні роботи вже призвели до знищення фрагмента стародавнього Тиритацького оборонного валу, який окупаційна влада планує зруйнувати повністю.
Тільки в 2017 році Мінкультури країни-агресора видало 13 дозволів на проведення археологічних розкопок в окупованому Криму і 2 дозволи на проведення робіт на території Севастополя. В ЮНЕСКО підкреслили, що це є грубим порушенням Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту. Конвенція і Перший протокол до неї забороняють проведення будь-яких археологічних розкопок на окупованій території, а також будь-які зміни культурних цінностей.
Наприклад, на початку нинішнього літа місцеві ЗМІ написали, що підрядник розпочав буріння Аврориної скелі, на якій стоїть «Ластівчине гніздо». Як пояснив заступник директора палацу-замку Олександр Левін, ці роботи дозволять у подальшому зміцнити обрив на випадок землетрусів. Мовляв, палац під час землетрусу може впасти.
Українській владі тільки залишається збирати докази для початку кримінального переслідування так званих псевдо-археологів, які проводять незаконні розкопки на окупованій території України. На сьогодні до списку незаконно діючих осіб включено 33 вчених з різних інститутів Російської академії наук.
У звіті ЮНЕСКО також зазначається, що будь-які заходи РФ в окупованому Криму, спрямовані на зміну юрисдикції щодо об'єктів культурної, промислового і технічного спадщини України, є прямим порушенням суверенних прав України і загальновизнаних норм і принципів міжнародного гуманітарного права.