В Україні половина твердих і плавлених сирів не відповідають стандартам якості. Дані дослідження, які проводила Всеукраїнська асоціація захисту прав споживачів «Споживча довіра», показали, що з 28 зразків сирів, відібраних на столичних ринках, у 15 були виявлені жири немолочного походження. Про результати дослідження 12 вересня під час прес-конференції розповів голова правління громадської організації Максим Гончар, повідомляє кореспондент АСН.
«Було відібрано 28 зразків сиру з яких 21 - вітчизняного виробництва та 7 польські. 8 сирів українських виробників це - фальсифікат, в якому були виявлені жири немолочного походження від 2 до 84%. У всіх 7 польських сирах виявлено жири немолочного походження», - уточнив він.
І це при тому, що, за ГОСТом, сири повинні містити тільки молочні жири. Гончар додав, що зразки для дослідження відбиралися на трьох київських базарах: Деміївському, Столичному та на Волинській торгової оптовій базі. Він зазначив, що вартість деяких сирів становила 64 грн за кілограм, при тому що собівартість 1 кг сиру на сьогодні близько 92-95 грн.
«Таку продукцію купують оптовики, ріжуть на шматочки, наклеюють маркування відомих марок і видають сирний продукт за сир», - констатував активіст.
Але найбільше представників громадської організації обурило те, що всі зразки імпортних польських сирів, де контроль за якістю виробництва продукції істотно вищий, ніж в Україні, виявилися теж фальсифікатом.
«Продавці відмовлялися надавати документи, кажучи, що це контрабандний товар, плюс все маркування польською мовою. Скасували обов'язкову сертифікацію продукції і в зв'язку з цим неліквід, який не продається в Європі, хлинув на українські ринки», - вважає Гончар.
У свою чергу президент Асоціації дієтологів України Олег Швець, зазначив, що найгірше, що в разі фальсифікації продукту, покупця залишають без вибору - купити якісний або небезпечний для здоров'я продукт, оскільки на маркуванні неправильно вказано склад продукту.
«Якщо молочний жир вважається корисним для здоров'я людини, то його заміна на рослинний жир, а найчастіше відбувається заміна на більш дешевий трансжир, переводить цей продукт з частини здорового харчування у частину небезпечних продуктів», - пояснив дієтолог.
Він додав, що вживання продуктів з вмістом трансжирів може призвести надалі до інфарктів, інсультів і появи злоякісних новоутворень. 8 країн у Європі вже заборонили використання трансжирів, США планує відмовитися від них у 2018 році. В Україні розробили законопроект, яким пропонують лише обмежити використання небезпечних замінників.