Не минуло й півроку, як у Кабміні зацікавилися істотним подорожчанням продуктів харчування. Зокрема, в ході години запитань до уряду у Верховній Раді прем'єр-міністр Володимир Гройсман впевнено заявив, що ціни на м'ясну продукцію знизяться вже найближчими тижнями.
"Найближчими тижнями ми доб'ємося зниження ціни на м'ясопродукти всередині країни. Ми цього досягнемо. Я думаю, що це нам вдасться цього року. Я так це бачу. І весь тиждень цим питанням займалися", - сказав він.
Як вдасться досягти такої благої мети найближчим часом, прем'єр не пояснив, але зазначив, що на майбутнє в країні необхідно підтримувати роботу не великих агрохолдингів, а фермерських господарств.
"Наше завдання в 2018 році - нарощувати обсяги тваринництва і птахівництва в країні. Ми на сьогодні є серйозним експортером", - заявив він.
Курятина по-європейськи
Ціни на м'ясну продукцію в Україні почали рости вже з початку року. Як зазначив директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, вартість яловичини за поточний рік зросла на 31% і зараз в середньому становить 108 грн за кг.
Під кінець серпня істотно додала в ціні і свинина. Всього від початку року вона подорожчала на 44% і кілограм цього м'яса зараз коштує в середньому 101 грн. За його оцінками, в Україні ціни на м'ясну продукцію в 2017 році досягли вже європейських відміток. А в деяких випадках навіть перевищили їх. Це, зокрема, стосується курятини.
Якщо в березні 2017 року продукти з курятини в Україні були дешевші, то в серпні вартість курятини зросла і зараз кілограм філе коштує практично як кілограм свинини. При цьому його вартість уже вище ніж у сусідніх європейських країнах.
Бройлер у тій же Польщі коштує 41 грн за кг, а в Україні - 63 грн. В Естонії таке м'ясо вже обійдеться в 70 грн, Литві - 95 грн. А ось філе курятини в Польщі і Естонії коштує в межах 95 грн, тоді як в Україні вже більше 100 грн.
«Ми вже наблизилися до межі нашої купівельної спроможності. Далі ми будемо їсти або імпортні продукти харчування, або ж стимулювати через дотації споживання українського продукту", - додав Дорошенко.
Рука уряду
Але і таке стимулювання не дає ефекту, оскільки за першу половину 2017 року держава виплатила птахівникам більше 50% всіх дотацій для сільгоспвиробників. А найбільший виробник курятини отримав більше 40% всіх виплачених дотацій.
«У сухому залишку маємо політику уряду, спрямовану на підтримку великого бізнесу за рахунок малого і середнього і за рахунок зростання цін. Уряд за останній рік все зробив для посилення ролі великого бізнесу, знімаючи всі існуючі бар'єри на споживчому ринку», - вважає Дорошенко.
Подорожчання м'яса курей в умовах монопольного ринку в Україні пояснюється виключно зростанням експорту, упевнений директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін. З його слів, великим виробникам курятини, яких в Україні можна порахувати на пальцях однієї руки і об'єм виробництв яких становить більшу частину на ринку, вигідніше продавати свій продукт за кордон. Що вони і роблять. А коли експорт зростає, різко скорочується пропозиція на внутрішньому ринку, і ціни, відповідно, зростають.
«Виробництво курятини на сьогодні повністю індустріалізовано, основний сегмент ринку виробляється промисловим способом, причому декількома виробниками, а коментувати ситуацію на монопольному ринку може тільки Антимонопольний комітет», - пояснив експерт.
АМКУ ніяк не ухвалить рішення
А ось Антимонопольний комітет розібратися з ситуацією не може вже більше року. Ще 7 липня 2016 року АМКУ почав розслідування щодо обґрунтованості зростання цін на ринку курячого м'яса. Рішення досі немає, але в комітеті попередньо знайшли виправдання такому подорожчанню.
Зокрема, в АМКУ вважають, що на ціну курятини вплинув дефіцит свинини на ринку в зв'язку з африканською чумою. Відповідно зріс попит - зросла і ціна. Також серед причин - подорожчання зернових, а також істотне збільшення експорту курятини.
Однак в Антимонопольному комітеті не виключають, що якщо зловживання монопольним становищем все ж буде виявлено, то буде порушено відповідну справу. Закінчити розслідування обіцяють вже в жовтні цього року.
А поки уряд і АМКУ потурають монополістам, українці з кожним місяцем витрачають все більше коштів на їжу. Зараз рівень витрат на продукти харчування однієї сім'ї в середньому становить вже понад 50% її доходів.