Правляча еліта Азербайджану керує корупційними схемами на $2,9 млрд для просування власних політичних інтересів, підкуповуючи європейських політиків і відмиваючи гроші через мережу «непрозорих» британських компаній, розповідає The Guardian.
Опубліковані дані показують, що керівництво Азербайджану, обвинувачуване в численних порушеннях прав людини, здійснило понад 16 тисяч таємних платежів з 2012 по 2014 рік. Деякі з цих коштів були спрямовані політикам і журналістам в межах міжнародної схеми зі створення позитивного іміджу президента Азербайджану Ільхама Алієва і його багатої нафтою країни.
Поки немає доказів того, що всі отримувачі знали про джерело грошей, адже найчастіше вони переводилися через замасковані рахунки.
Банківські документи показують численні платежі, проведені кількома колишнім членам парламентської асамблеї Ради Європи. Один з них - Едуард Лінтнер, екс-депутат від Німеччини і член Християнського соціального союзу, головою якого є Ангела Меркель. Інший - колишній італійський голова правоцентристської групи Лука Волонте. Ця інтенсивна лобістська політика була настільки успішною, що члени Ради Європи проголосували проти доповіді, що критикує Азербайджан, в 2013 році.
Дані також показують, що гроші перераховувалися з рахунків британських компаній болгарину Калину Мітреву, призначеному минулого рокудо ради лондонського Європейського банку реконструкції та розвитку. Мітрев отримав не менше €425 тисяч від місцевої азербайджанської компанії Avuar Co за приватну консультацію.
Тінь падає також і на дружину Мітрева - Ірину Бокову, яка є генеральним директором ЮНЕСКО. Бокова подарувала одну з найвищих почестей ЮНЕСКО - «медаль Моцарта» - першій леді і віце-президенту Азербайджану Мехрібан Алієвій.
Вона також провела фотовиставку в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі під назвою «Азербайджан - країна толерантності». Цей захід був організований Фондом Гейдара Алієва.
Ділові партнери Дональда Трампа в проекті будівництва розкішного готелю в Баку також замішані в численних схемах. Місцевим забудовником готелю був Анар Мамедов, син мільярдера екс-міністра транспорту Азербайджану Зія Мамедова. У той час, коли діяла ця схема, Мамедови були однією з найбагатших сімей країни.
Не зовсім зрозуміло, звідки беруться гроші, які використовуються в схемах. Поки відомо лише, що російський уряд перерахував $29,4 млн через свою головну оборонну компанію «Рособоронекспорт». Кілька багатомільйонних переказів були зроблені в період з 2010 по 2014 рр. безпосередньо з Москви.