Кабінет міністрів України активно зайнявся питанням створення Фонду енергоефективності. Це питання назване одним із пріоритетів нашої країни.
За словами прем'єр-міністра Володимир Гройсмана, в уряду «все готово для запуску цього проекту - ухвалені необхідні законодавчі акти, підготовлені й узгоджені відповідні установчі документи». Створення Фонду Гройсман по телефону обговорив з віце-президентом Єврокомісії з питань енергетичного союзу Марошем Шефчовичем.
«Домовилися про залучення 100 млн євро з боку наших європейських партнерів - цільових коштів, які дадуть можливість наповнити Фонд і почати фінансування конкретних проектів з енергоефективності», - підкреслив прем'єр.
Гройсман зазначив, що найближчим часом будуть продовжені переговори про фінансову підтримку цього проекту з боку Брюсселя. В середині вересня Мароша Шефчовича чекають з візитом у Києві.
Як відомо, закон про Фонд енергоефективності був прийнятий Верховною Радою України від 8 червня 2017 року. Цей законопроект підтримали 278 депутатів.
«Це дозволить заощадити на модернізації житлових будинків до 50%. Це також дає можливість зняти бар'єри для зовнішньої підтримки та фінансування енергоефективності в країні», - заявив тоді віце-прем'єр міністр Геннадій Зубко.
Крім того, Радою були ухвалені ще два законопроекти, що стосуються сфери обліку енергоресурсів, впровадження механізмів і технологій економії і ефективного використання енергії.
У Кабміні вважають, що Фонд енергоефективності допоможе знизити споживання населенням дорогого газу, допоможе оновити будівлі і заощадити на енергоресурсах близько $3 млрд. За оцінками Зубка, успішна робота фонду дозволить економити 1,5 млрд куб. м газу щорічно, забезпечить створення 75 тисяч нових робочих місць.
Передбачається, що Фонд наповнюватимуть з держбюджету, за допомогою донорів і приватних інвесторів, а також шляхом монетизації субсидій. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства підрахувало, що за 5 років Фонд енергоефективності може отримати 16,5 млрд грн, з яких 5 млрд грн - від донорів.
Керувати Фондом повинен комітет, до якого увійдуть представники Кабміну, держав-донорів і міжнародних фінансових організацій. Статут Фонду і положення про його Наглядову раду мають бути затверджені у вересні. Членів ради оберуть за допомогою конкурсу, до проведення якого залучать представників Євросоюзу і фінансових організацій.
Відзначимо, що в Україні вже існує Фонд енергоефективності, проте робота його далека від ідеалу так само, як і від поняття ефективності.
Альтернативна енергетика в Запоріжжі
В Україні поступово почали розвивати проекти з енергозбереження, впровадження нових джерел енергії. У четвер, 31 серпня, стало відомо про новий договір між Україною і американською інвестиційною компанією OPIC (Overseas Private Investment Corporation), яка готова вкласти кошти в розвиток альтернативної енергетики на території Запорізької області. Переговори з головою OPIC Реєм Вошберном вів прем'єр Володимир Гройсман.
Американська компанія має намір розвивати вітрову енергетику в південних областях України. Загальна сума цих інвестицій становить $400 млн. Переговори про надання коштів вже увійшли у свою фінальну стадію.
Зараз OPIC вже співпрацює з енергохолдингом «Енергоатом», займається модернізацією рухомого складу «Укрзалізниці». Обсяг фінансування проектів «Енергоатому» складає не менше $250 млн. Свою діяльність в Україні компанія почала ще в 1995 році, зараз вже реалізовано близько 20 різних спільних проектів.