Сьогодні 31 серпня, Президент України Петро Порошенко підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно з Рамковою конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат". Про це повідомляє прес-служба глави держави.
"Реалізація закону сприятиме збереженню природних цінностей європейського значення, зокрема пралісів, у рамках виконання вимог Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат", - йдеться в повідомленні.
Причиною ухвалення даного закону стало катастрофічне вирубування лісів у Карпатах. У пояснювальній записці до законопроекту уточнюється, що зараз в українських Карпатах налічується близько 50 тис. га лісів, з них 30 тис. га в природно-заповідному фонді і близько 20 тис. га - у господарських лісах.
При чому бажання заробити не зупиняє «лісорубів» навіть перед вирубкою дерев у заповідниках, національних природних чи ландшафтних парках, а також у буферній зоні міжнародної спадщини ЮНЕСКО.
Зокрема, тільки в Ужанському національному парку за останні 10 років було вирубано 121,6 га лісів, у національному парку «Сколівські Бескиди» - близько 10 га, в заказниках Грофа і Брадульський - 10-12% лісів, у заповідному урочищі «Тусули» - 20% лісів. Також за останні 10 років у 10 карпатських заказниках і заповідних урочищах вирубано близько 1,8 тис. га лісів. Зараз в об'єктах природно-заповідного фонду, де є ліси, дозволені 11-12 різних видів рубок.
До ухвалення вищевказаного законопроекту в Україні праліси взагалі ніяк не захищалися. Новий документ, який набуде чинності наступного ж дня після його опублікування в офіційному виданні, забороняє всі види рубок, будівництво споруд, прокладення шляхів, випас худоби або проїзд транспортних засобів у природних лісах і пралісах.
Крім цього, законопроект вводить адміністративну відповідальність за порушення вимог охорони природних лісів і пралісів. Зокрема для посадових осіб передбачено штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн). За випас худоби або промислову заготівлю лісу порушнику загрожує штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн).
Передбачена документом і кримінальна відповідальність за незаконну рубку дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду. За таке порушення загрожує штраф від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн) або арешт на строк до 6 місяців, або позбавлення волі на 3 роки.
Якщо подібні дії особа скоїла неодноразово або за попередньою змовою з групою осіб, їй загрожує обмеження волі на строк від 2 до 5 років або позбавлення волі на такий же строк.