З 1 січня 2018 року кожен пацієнт зможе самостійно вибрати собі сімейного лікаря, а первинна медична допомога буде реально абсолютно безкоштовною. Про це повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров'я України.
«Пацієнт може вибрати свого сімейного лікаря і укласти з ним декларацію і таким чином зареєструватися в електронній системі охорони здоров'я E-Health. З цього часу вся медична інформація буде зберігатися у вашій електронній медичній карті. Це дозволить лікарю бачити повну картину й історію хвороб, а також не втрачати інформацію», - йдеться в повідомленні.
Укласти договір з лікарем можна буде в будь-який час, а якщо обраний лікар вимагатиме додаткові кошти при лікуванні, в такому випадку можна буде звернутися зі скаргою до Національної служби здоров'я, яка має бути створена до 2018 року. Крім того, пацієнт з легкістю зможе замінити лікаря.
В амбулаторії сімейного лікаря базові аналізи робитимуться безкоштовно, а також буде розширено перелік ліків, вартість яких за рецептом від сімейного лікаря буде відшкодовуватися державою повністю або частково за програмою «Доступні ліки». Зараз у цю програму включені ліки тільки для діабетиків, хворих на серцево-судинні захворювання і бронхіальну астму.
В середньому в 2018 році держава буде платити лікарю за одного пацієнта 370 грн на рік. У 2019-му ця сума буде збільшена до 450 грн на рік і планується, що з року в рік ця сума буде поступово збільшуватись.
«При цьому середній тариф коливається в той чи інший бік, залежно від різних чинників. Наприклад, якщо серед пацієнтів будуть діти до 5 років або пенсіонери віком 65+, тариф буде майже вдвічі вище», - уточнюється в повідомленні МОЗ.
Лікар первинної ланки матиме окремий бюджет на аналізи для пацієнтів. Зміниться також механізм роботи і для самих лікарів. Оскільки з 2018 року вони зможуть стати фізичною особою-підприємцем і відкрити власну практику, а також об'єднуватися з іншими лікарями в амбулаторії або центри первинної медичної допомоги. В такому випадку бюджет на підтримку пацієнтів піде безпосередньо на рахунок медика.
А якщо лікар працює як найманий працівник у комунальних установах первинної медичної допомоги, тоді він домовляється про зарплату з керівництвом цього закладу. При цьому тарифна сітка, яка діє сьогодні, до зарплати застосовуватися не буде.
Стати лікарем первинної ланки можуть сімейні лікарі, педіатри або терапевти. З огляду на те, що лікар первинної ланки зможе укласти договори максимально з 2 тис. пацієнтів, то його прибуток за рік може скласти близько 700 тис. грн.
«Власний прибуток лікаря ефективної сімейної практики з 2000 пацієнтів у статусі ФОП - до 18 тис. грн на місяць, медсестри - до 12 тис. грн. При цьому в групових практиках менші витрати і більші доходи», - пояснили в Міністерстві охорони здоров'я.