Президент України Петро Порошенко знову заговорив про ініціативу введення миротворців ООН на окупований Донбас. Прес-служба глави держави повідомила, що ініціатива введення миротворців буде представлена Києвом на сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка восени відбудеться в Нью-Йорку.
Порошенко зазначив, що питання збройної місії ОБСЄ просувається досить важко і постійно впирається в категоричне небажання Російської Федерації встановити мир на Донбасі.
«Більше того, категоричним є небажання залишити Україну в спокої. Але я впевнений, вода камінь точить. Тому ідею миротворців я збираюся в наступному місяці презентувати в Нью-Йорку на сесії Генеральної Асамблеї ООН», - сказав він.
У той же час Президент нагадав, що РФ має право вето в ООН, яким, зокрема, вона скористалася під час створення трибуналу з розслідування катастрофи лайнера МН17 на окупованому Донбасі.
«Нормандські» переговори
Увечері 22 серпня Порошенко провів телефонну конференцію в «нормандському форматі», куди входить Україна, Німеччина, Франція і РФ. Президент підкреслив, що в ході переговорів повідомив європейським партнерам про те, що буде акцентувати увагу на посиленні збройної місії ОБСЄ, а також на введенні миротворців ООН.
Крім того, обговорювалося питання припинення вогню з 25 серпня або з 1 вересня 2017 року, «щоб діти нарешті змогли піти в школу». В результаті керівники держав «нормандського формату» висловили підтримку режиму припинення вогню у зв'язку з початком нового навчального року.
«Лідери висловили надію, що це припинення вогню призведе до стійкого поліпшення ситуації безпеки в інтересах школярів і всього цивільного населення Донбасу», - розповіли в прес-службі Президента України.
Відзначимо, що 24 липня вже проходили попередні телефонні переговори лідерів «Нормандське четвірки». Тоді Порошенко закликав російську сторону негайно припинити агресію і поставки озброєння на окуповані території, і в черговий раз заявив про необхідність введення на Донбас миротворчої місії ООН.
У Кремлі ж заявили, що ініціативи введення миротворців повинні обговорюватися з терористами на Донбасі.
«Щодо розміщення якихось місій на Донбасі, то така тема піднімалася, і президент Росії Володимир Путін завжди підкреслював, що розміщення будь-яких місій можливе лише за згодою протиборчих сторін», - заявив прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков.
Ще більш жорстко з цього приводу висловився міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.
«У Мінських домовленостях про жодні миротворців не йдеться», - заявив він.
Лавров також уточнив, що Мінські домовленості велику роль відводять спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ.
Переговори Волкера і Суркова
21 серпня в Мінську відбулися переговори спецпредставника Держдепартаменту США по Україні Курта Волкера і помічника президента РФ Владислава Суркова. В результаті переговорів з'ясувалося, що ситуація на Донбасі не влаштовує нікого.
Так, Волкер заявив, що метою американської дипломатії є відновлення суверенітету України і припинення вогню на сході країни. Він нагадав, що Донбас не так вже й далеко знаходиться від ЄС
"В Європі« на відстані менше ніж півтори години польоту на літаку зараз вирує гаряча війна », - констатував він, додавши, що щоб зупинити війну, потрібно тривале і міцне припинення вогню на Донбасі.
Пізніше, в ході прес-конференції в Вільнюсі Волкер додав, що агресія РФ є загрозою не тільки для України, але і для Європи.
«Цього взагалі не повинно було статися, і тепер ми повинні робити все, щоб припинити людські страждання, оскільки в конфлікті загинуло вже близько 10 тисяч осіб. Це виклик не тільки для України, а це ризики для всієї Європи», - заявив Волкер.
У свою чергу представник Кремля Сурков заявив, що країну-агресора також не влаштовує нинішній стан речей.
«Ми погодилися, що нинішня ситуація на Донбасі не може влаштовувати ні конфліктуючі сторони, ні зовнішні сили, що сприяють врегулюванню. Дискусія проводилася в тоні взаємної поваги та зацікавленості, серйозно, чесно, без упередженості та ілюзій», - сказав Сурков.
Крім того, Сурков повідомив, що прихильність мінським домовленостями «під сумнів не ставилася».
«Сторони запропонували свіжі ідеї і новаторські підходи щодо реалізації угод», - додав він.
Таким чином, виходячи зі слів посланця Путіна, на Донбасі настають глобальні зміни. Якими вони будуть, висновок зробив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України Юрій Гримчак. За його словами, Росія вже прийняла рішення про виведення військ з Донбасу.
«Я думаю, що рішення по Донбасу, за великим рахунком, вже прийнято - вони підуть звідти. Єдине, що сьогодні обговорюється, як вони підуть, на яких умовах тощо», - заявив Гримчак.