В Україні з кожним роком трапляється все більше випадків, коли селяни, менш підковані в юридичних тонкощах здачі землі в оренду, стають жертвами шахраїв і залишаються без своєї власності. Тому в Міністерстві юстиції вирішили роз'яснити, як убезпечити себе від таких випадків.
Хто може здати землю в оренду
В першу чергу для того, щоб передати землю в оренду, потрібно мати документ, який підтверджує, що ви є її власником. Особам, які оформляли право власності на землю до 1 січня 2013 року, видавали державний акт на право власності на землю або на земельну ділянку. А з 2013 року власникам землі вже видають свідоцтво про право власності на нерухоме майно або виписку з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
При зміні власника право власності на земельну ділянку підтверджується договором купівлі-продажу або свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою підтверджується відповідним державним актом.
Яким має бути договір оренди на землю
Передаючи землю в оренду, обов'язково укладіть з орендарем договір, який потрібно зареєструвати. Краще документ завірити нотаріально. У ньому має міститися інформація про:
- об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування, розмір земельної ділянки);
Читайте також: У РПЦ відповіли на рішення Мін'юсту по Почаївській лаврі- термін дії договору оренди, який для ділянок сільськогосподарського призначення становить від 7 до 50 років;
- орендну плату (розмір, індексація, спосіб і умови розрахунків, термінів, порядку її внесення і перегляду, відповідальність за несплату).
Варто врахувати, що орендна плата не може бути меншою за 3% вартості земельної ділянки.
Змінити умови договору або розірвати його можна, якщо на це згодні обидві сторони або ж у судовому порядку.
Договір оренди потрібно зареєструвати
Орендар має право користуватися землею лише після державної реєстрації оренди земельної ділянки, яку можуть провести виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, нотаріуси, центри надання адмінпослуг. Вартість такої реєстрації залежить від термінів.
Якщо процедура терпить і її можна провести протягом 5 робочих днів, тоді доведеться заплатити 0,05 прожиткового мінімуму, а якщо зареєструвати права оренди потрібно терміново протягом 2 годин - вартість зросте до 2,5 прожиткових мінімумів.