counter

Іловайська трагедія: прокурори опублікували результати розслідування і вказали на винуватців


Переглядів: 2001


Іловайська трагедія: прокурори опублікували результати розслідування і вказали на винуватців

У третю річницю Іловайської трагедії Головна військова прокуратура України опублікувала фінальні результати розслідування. Було названо точне число загиблих і взятих в полон українських воїнів, співвідношення сили військ країни-агресора Росії і ЗСУ під Іловайськом.

В ході розслідування допитали 1500 постраждалих, понад 2200 свідків, провели більш 1870 судових експертиз, врахували понад 100 тисяч одиниць речових доказів. Обсяг матеріалів кримінального провадження становить понад 1100 томів (з них понад 550 мають гриф «Таємно» і «Цілком таємно»).

Відзначається, що ГПУ продовжує здійснювати досудове розслідування за фактом ведення Російською Федерацією агресивної війни проти України.

На одного українського воїна доводилося по 18 російських

 11 серпня 2014 року керівництвом АТО був виданий наказ, для виконання якого командуванням сектора «Б» розроблений план, одним із завдань якого було блокування силами ЗСУ і зачистка від незаконних збройних формувань міста Іловайська. До операції залучили і добровольчі батальйони.

У звіті сказано, що передбачалося взяття Іловайська, встановлення контролю над північними околицями Макіївки, що дозволяло в подальшому звільнити Донецьк від терористів. Однак у третій декаді серпня 2014 року керівництво ЗС РФ організувало пряме вторгнення регулярних російських підрозділів на територію Донецької області з одночасними артилерійськими обстрілами позицій ЗСУ з Росії.

«Масштабне вторгнення відбулося в ніч з 23 на 24 серпня 2014 року. Сили вторгнення ЗС РФ складалися з 9 батальйонно-тактичних груп: 3500 представників особового складу; до 60 танків; до 320 БМД (БМП); до 60 гармат; до 45 мінометів; 5 ПТРК», - сказано у звіті.

З російської військової техніки зняли і замаскували тактичні знаки і нанесли розпізнавальні позначки українських підрозділів, що заборонено ст. 37 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12.08.1949 (Протокол I) від 08.06.1977.

Співвідношення військових сил України у районі Іловайська з підрозділами ЗС РФ і терористами так званих «ДНР» і «ЛНР» становило: особовий склад - 1 до 18; танки - 1 до 11; бронетехніка - 1 до 16; артилерія - 1 до 15; «Гради» - 1 до 24. Мало того, уздовж кордону з Україною вишикувалися 35 батальйонно-тактичних і ротних тактичних груп ЗС РФ; Проте 45100 військовослужбовців; до 160 танків; 1360 БМП (БТР); 350 одиниць артилерії; 130 одиниць реактивних систем залпового вогню; 192 бойових літаків; 137 вертольотів.

У результаті раптового вторгнення 24-25 серпня 2014 року регулярних підрозділів Збройних Сил РФ і їх маршу в напрямі Іловайська батальйони МВС України «Дніпро-1», «Миротворець», «Світязь», «Херсон», «Івано-Франківськ», Нацгвардії «Донбас» і сили сектора «Б» потрапили в оточення  сил противника, що значно перевершували за чисельністю.

Командування сил АТО мало намір зберегти життя українських військових і розпочало переговори з представниками ГШ ЗС РФ. Переговори вів керівник АТО Віктор Муженко та заступник начальника ГШ ЗС РФ М. Богдановський, а також керівництво сектора «Б» і підрозділи ЗС РФ. Говорилося про надання гарантії безпечних гуманітарних коридорів для виходу з оточення військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань України.

Далі слідство довело, що з 26 по 28 серпня 2014 року Муженко і Богдановський провели 12 телефонних розмов, у результаті російська сторона надала «гарантії безпечного виходу українських військових з оточення. Додатковою гарантією безпечного виходу мали стати 3 захоплені в полон десантники з РФ. Слідчі з'ясували, що під час переговорів представники країни-агресора навмисне затягували час для облаштування тактично вигідних вогневих позицій по маршруту руху сил АТО.

Підла зрада і розстріл

«29 серпня 2014 року за безпосередньою вказівкою і наказом командування Генерального штабу ЗС РФ російські військовослужбовці впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових, разом з трьома полоненими російськими десантниками. За вказаних обставин вчинено віроломне вбивство 366 українських вояків, 429 - отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 - потрапили в полон, Збройні Сили України зазнали значних втрат озброєння і військової техніки на суму майже 300 млн грн», - підкреслили в прокуратурі.

Окремо судові експерти досліджували питання про те, чи вплинув військовий парад 24 серпня в Києві на боєздатність сил АТО на Донбасі. «Встановлено, що проведення військового параду жодним чином не вплинуло на рівень боєздатності сил АТО, оскільки до нього були залучені підрозділи, які майже повністю комплектувалися за рахунок військовослужбовців строкової служби та курсантів військових навчальних закладів», - додали в ГПУ.

Розслідування фактично завершено, однак кінцеве процесуальне рішення в кримінальному провадженні ухвалять після забезпечення виконання вимог ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України щодо повного і неупередженого розслідування і притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних осіб.

Кого звинуватили у віроломстві

Фактично під Іловайськом підрозділами ЗС РФ вчинені військові злочини - віроломне вбивство українських військових при виході з оточення, ненадання медичної допомоги пораненим, розстріли полонених, жорстоке поводження з ними тощо. Експерти і докази говорять про причинно-наслідковий зв'язок Іловайської трагедії і військової агресії ЗС РФ у вигляді прямого вторгнення на територію України і здійснення військових злочинів.

Слідство на підставі зібраних доказів повідомило про підозру першому заступнику начальника ГШ ЗС РФ М. Богдановському у скоєнні кримінальних злочинів, передбачених ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), ч. 2 ст. 437 (ведення агресивної війни), ч. 2 ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством) КК України. Зазначений чиновник безпосередньо здійснював командування і контроль підрозділів ЗС РФ під час їхнього вторгнення в Україну і спільно з іншими особами організував віроломне вбивство українських воїнів під Іловайськом.

Крім того, в цілому зараз притягнуті до кримінальної відповідальності за вчинення зазначених злочинів 89 осіб, зокрема 43 громадянина РФ, серед яких 20 посадових осіб, зокрема 11 осіб з числа керівництва ВС РФ (міністр оборони РФ Сергій Шойгу його перший заступник - начальник ГШ ЗС РФ Валерій Герасимов і ще 9 генералів). Зазначених осіб оголосили в розшук, судом дано дозвіл на їх затримання.

Також до суду направлено 41 обвинувальний акт щодо 45 осіб. Вироками українських судів 25 осіб вже засуджені, зокрема 9 громадян РФ, 3 військовослужбовців ЗС РФ.

Серед факторів, які вплинули на вторгнення ЗС РФ і окупацію частини Донецької і Луганської областей, відзначається низький рівень боєготовності і боєздатності ЗСУ, численні факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби і невиконання наказів начальників серед особового складу в українській армії в той період. Крім того, були й окремі помилки керівництва АТО при плануванні і проведенні військових операцій.

В Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду для вирішення питання про відкриття кримінального провадження українська прокуратура передала інформацію про зібрані докази скоєння військових злочинів у районі Іловайська. Крім того, для використання в Міжнародному суді ООН і в Європейському суді з прав людини для підтримки позовів проти РФ в МЗС і Мін'юст України прокуратура надала докази ведення РФ агресивної війни проти України і фінансування тероризму.

Вікторія Антонюк

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,44589400291443-/ /-pc-/
Top