counter

Кабмін створює штаби для боротьби з аграрним рейдерством. На що можуть розраховувати аграрії


Переглядів: 85


Кабмін створює штаби для боротьби з аграрним рейдерством. На що можуть розраховувати аграрії

До 15 серпня у всіх областях країни будуть створені антирейдерські аграрні штаби, які будуть допомагати сільгосппідприємствам боротися із захопленням землі, майна і врожаю. Про це 11 серпня під час прес-конференції заявила заступник міністра юстиції України з питань державної реєстрації Олена Сукманова, повідомляє кореспондент АСН.

В Мін'юст надходять сотні звернень про аграрне рейдерство

Необхідність створення таких штабів виникла після численних звернень в Мін'юст про рейдерські захоплення сільгосптехніки, землі і навіть врожаю.

«Вночі приїжджають комбайни на поле і за кілька годин збирають урожай», - розповіла Сукманова.

Крім того, після того, як реєстрацією майнових прав почали займатися приватні реєстратори, землі і навіть цілі підприємства, що належать одним власникам, без будь-яких обґрунтувань стають власністю інших осіб.

«Наприклад у Хмельницькій області реєстратор без будь-яких документів і підстав перереєстрував право власності на сільськогосподарське підприємство, яке володіє тисячами гектарів землі», - додала заступник міністра.

«У Сквирському районі реєстратор отримує документи на реєстрацію договорів, ці договори були скасовані як незаконні тиждень тому комісією Мін'юсту. До реєстратору, після того як він подав заявку на реєстрацію, приїжджає слідчий, пояснюючи, що дії незаконні, але через 5 днів реєстратор все ж реєструє ці договори і того ж дня йде у відпустку», - наводить ще один приклад голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков.

Правоохоронці не реагують і не діють

У Мін'юсті зазначили що вже направили в правоохоронні органи звернення про порушення кримінальних справ щодо 20 реєстраторів. Однак реакції поки немає. У профільних асоціаціях зазначають - це звичайна практика, розглядати подібні справи по кілька років.

«Щодо ефективності роботи прокуратури, ось у мене є реєстрації тих справ, які вже 2 роки розглядають і толку немає - від вбивств, тортур у власному будинку до просто цинічного перепису господарства на бомжа. І з прокуратурою і з МВС працюємо, отримуємо лише відписки», - обурюється президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Іван Томич.

З його слів, тільки в їхню асоціацію за перше півріччя 2017 року надійшло 570 звернень від фермерів і сільгоспвиробників про захоплення їхнього майна. Він зазначив, що активізуються рейдери перед збором врожаю, проте проблема існує цілий рік.

Антирейдерські аграрні штаби як панацея

Для більш ефективної протидії таким загарбникам Кабмін на засіданні 9 серпня ухвалив рішення створити у всіх регіонах при обласних державних адміністрацій антирейдерські аграрні штаби.

«Будь-яка людина може звернутися в штаб і отримати допомогу з оформлення скарги до комісії Мін'юсту з розгляду скарг так, щоб вона не була відхилена, наприклад, за формальними ознаками. А наше вже завдання - забезпечити оперативний розгляд цієї скарги в Києві», - пояснила заступник міністра юстиції.

До складу штабів будуть входити представники міністерства юстиції, правоохоронних органів, Держгеокадастру, територіальних громад та громадських організацій.

У Херсонській і Миколаївській областях такі штаби вже створені. А до 15 серпня вони повинні бути сформовані в усіх регіонах.

Також зі слів Сукманової, при Центрах надання правової допомоги будуть створені мобільні групи, які будуть їздити по кожному населеному пункту і консультувати населення або надавати при необхідності адвокатську допомогу.

Спочатку закони вчити, а потім - землю продавати

Водночас президент Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Кошіль впевнений, що близько 50% випадків нібито рейдерського захоплення виникають через незнання законів і прав власників землі і сільгосппідприємців, а також через неналежно оформлену землю.

«Все починається з того що фермер, колись підписав договір, але він не зареєстрував його і потім з'являється інший фермер, який підписав з тими ж людьми договір оренди і пройшов державну реєстрацію. І тут незрозуміло, хто ж рейдер», - пояснив Кошіль.

Щоб таких ситуацій не виникало, на думку експерта, потрібно інформувати власників землі, як правильно оформити землю. Всього в Україні більше 14 млн громадян володіють земельними ділянками і близько 6 млн власників паїв.

Крім цього, представники профільних організацій впевнені, що створенням антирейдерских штабів вирішити проблему незаконної перереєстрації прав не вдасться, оскільки до цього часу жоден реєстратор не поніс покарання за свої дії.

Введення ринку землі при такому свавіллі - злочин

Заступник голови Громадської спілки «Всеукраїнська Аграрна Рада» Михайло Соколов вважає, що для реєстраторів потрібно вводити не тільки кримінальну, але фінансову відповідальність, при цьому відразу по факту порушення. На його думку, без всіх цих змін відкривати ринок землі не варто.

«Введення ринку землі без вирішення цих проблем - це катастрофа. Зараз немає сенсу красти право власності на землю, тому що, ну, вкрав ти ділянку, але продати ти ж її не можеш і поки ти дочекаєшся скасування мораторію, у тебе можуть все назад відсудити. А тепер уявімо, що у нас з'явився ринок землі. Після цього цю ділянку можна продати», - пояснив він.

Нагадаємо, що в уряді розробили законопроект, який передбачає відкриття ринку землі з 2018 року. Депутати восени планують розглянути документ.

Тетяна Стець

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,40893197059631-/ /-pc-/
Top