Підписуйтесь на нас в Facebook
Дякую, я вже з Вами.
counter
Стрічка новин
Вибрати все
21 Жовтня
20 Жовтня
Всі новини

Екологи в шоці: Міністерство економіки дозволило ГЗК скинути в Інгулець 15,7 млн куб. м соляних відходів

Екологи в шоці: Міністерство економіки дозволило ГЗК скинути в Інгулець 15,7 млн куб. м соляних відходів

Міністерство економічного розвитку і торгівлі підготувало проект розпорядження Кабінету міністрів України, яким пропонує дозволити гірничо-збагачувальним комбінатам Криворізького басейну збільшити на 63,6% скидання зворотних вод з хвостосховищ в річку Інгулець.

Під зворотними водами маються на увазі високомінералізовані води з високим вмістом хлорних, сульфатних, натрієвих, калієвих і магнієвих солей. Одним слово, забруднена вода, що відкачана з шахт і кар'єрів, де видобувається руда

Проект розпорядження розміщений на сайті відомства для обговорення, проте, як зазначається в пояснювальній записці, він не потребує проведення консультацій з громадськістю.

Видобуток залізної руди перш за все?

Зокрема, цим проектом пропонується збільшити викиди забруднених вод з накопичувальних сховищ у річку з 9,596 млн куб. м до 15,7 млн ​​куб. м. І цей тільки в 2017-2018 роках. Якщо цього не зробити, впевнені в міністерстві, процес видобутку залізної руди зупиниться.

«Відсутність скидання із ставка-накопичувача призведе до вимушеної зупинки відкачування шахтних вод, що спричинить зупинку чинних шахт і їх затоплення, а також затоплення 54 млн куб. метрів підземних порожнин, що утворилися в результаті тривалого відпрацювання родовища», - сказано в пояснювальній записці.

У Криворізькому басейні діє вісім шахт з видобутку залізної руди підземним способом і 10 відкритих кар'єрів п'яти гірничо-збагачувальних комбінатів, три шахти перебувають у режимі сухої консервації.

У Міністерстві економіки пояснюють, з 40 млн куб. м підземних вод, які щорічно відкачують на поверхню ГЗК і законсервовані шахти, повторно гірничорудними підприємствами використовується лише близько 28-30 млн куб. м на рік. Решта 11-12 млн куб. м надлишків зворотних вод тимчасово акумулюються у ставках-накопичувачах. Ці забруднені води періодично скидають в річки Інгулець і Саксагань і вже там розбавляють прісними водами Дніпра для нормалізації концентрації солей.

Додекомунізувалися "до мишей"

Однак директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко заявляє, що в Інгулець не можна викидати вже жодного кубометра забруднених вод, оскільки цю річку вже знищено.

«Навпаки, потрібно штрафувати за те, що продовжують скидати такі величезні обсяги забруднених вод», - вважає еколог.

Однак, як виявилося, штрафувати - нема за що. Ще на початку року під прикриттям скасування нібито застарілих нормативних актів, які були ухвалені ще в радянські часи, Кабмін анулював понад 100 нормативних документів, серед яких і норми з викиду внутрішніх стічних вод і забруднення атмосферного повітря.

«Вони скасували ті норми, які діяли ще за радянських часів, а нових норм не розробили і не затвердили. Тому зараз можна скидати скільки завгодно, як завгодно, де завгодно і що завгодно», - зазначив Борейко.

В Україні через викиди знищено 20% річок

Найнезрозумілішим в цьому питанні є той факт, що рішенням логічної ситуації, наслідком якої може стати завдання значної шкоди водній системі країни і здоров'ю людей, займається Міністерство економічного розвитку.

«Мені незрозуміло, чому це міністерство втручається в екологічні справи. Згідно із законом, екологічні питання взагалі не належать до їхньої компетенції і обов'язків, це обов'язки Міністерства екології. Нехай налагоджують економіку в країні», - обурився Борейко.

Еколог не розуміє, чому відомство, замість розкидатися дозволами на забруднення річок, не зобов'язує гірничорудні підприємства встановити очисні споруди.

«Вихід один - ставити очисні споруди. Так, вони дуже дорогі. Тому ці комбінати не хочуть вкладати гроші в очищення, вони хочуть мати дешеву сировину, щоб вона була конкурентоспроможною. Але європейські подібні підприємства конкурентоспроможні не за рахунок природи», - додав він.

Експерт зазначив, що через різні викиди в Україні вже «померло» близько 20% річок.

Ні перевірок, ні штрафів

Про жалюгідний стан річок і озер в Україні раніше заявляв і міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.

«Сьогодні в Україні не залишилося жодного озера або річки, де б якість води було на рівні першого класу. Так минулого літа я щоранку прокидався і з жахом дивився новини, чи не почався мор риби ще в якійсь річці», - сказав міністр в ефірі одного з каналів.

Водночас він зізнався, що жодне підприємство не було покарано за забруднення або погіршення екологічної ситуації, так як, за українським законодавством, за це передбачена тільки адміністративна, а не кримінальна відповідальність, а штрафи для великих компаній просто сміховинні.

Більше того, навіть оштрафувати підприємство складно, оскільки парламент ухвалив закон, що забороняє в 2017 році будь-які перевірки, зокрема екологічні. Вищевказаний проект про збільшення викидів у річку Інгулець повинен пройти узгодження в ряді відомств, зокрема і Мінекології. Це рішення і покаже справжні наміри профільного відомства «очистити» країну від бруду.

Тетяна Стець

Також читайте наші найцікавіші новини у ASN Telegram, Facebook та TwitterПереглядів: 220

Докладно Всі публікації
Нехай діти закопують. Міністр соцполітики дав людям похилого віку скандальну пораду
Нехай діти закопують. Міністр соцполітики дав людям похилого віку скандальну пораду
Міністр соціальної політики Андрій Рева зробив досить неоднозначну заяву в ефірі 112 телеканалу, заявивши, що ...
Опубліковано нове відео кривавої трагедії в Харкові
Опубліковано нове відео кривавої трагедії в Харкові
У Мережі було опубліковано нове відео, якого досі не було в ЗМІ Камеру було встановлено саме з того боку вулиц...
20-метровий вогненний стовп засяяв над Москвою
20-метровий вогненний стовп засяяв над Москвою
У підмосковних Луховицях стався вибух і пожежа на газопроводі Про це повідомили в прес-службі управління МНС п...
Під Києвом зникала 12-річна дівчинка, поліція просить про допомогу
Під Києвом зникала 12-річна дівчинка, поліція просить про допомогу
У Київській області працівники поліції розшукують 12-річну дівчинку, яка раніше сама вже неодноразово залишала...
Дитина впала в Ніагарський водоспад під час фотосесії
Дитина впала в Ніагарський водоспад під час фотосесії
В районі ділянки Ніагарського водоспаду, який називається «Підкова», з 30-метрової висоти впала 10-річна дитин...
більше матеріалів
0,29232215881348
Підписуйтесь на нас в Facebook
Top