Підписуйтесь на нас в Facebook
Дякую, я вже з Вами.
counter
Стрічка новин
Вибрати все
23 Серпня
Всі новини

Екологи в шоці: Міністерство економіки дозволило ГЗК скинути в Інгулець 15,7 млн куб. м соляних відходів

Екологи в шоці: Міністерство економіки дозволило ГЗК скинути в Інгулець 15,7 млн куб. м соляних відходів

Міністерство економічного розвитку і торгівлі підготувало проект розпорядження Кабінету міністрів України, яким пропонує дозволити гірничо-збагачувальним комбінатам Криворізького басейну збільшити на 63,6% скидання зворотних вод з хвостосховищ в річку Інгулець.

Під зворотними водами маються на увазі високомінералізовані води з високим вмістом хлорних, сульфатних, натрієвих, калієвих і магнієвих солей. Одним слово, забруднена вода, що відкачана з шахт і кар'єрів, де видобувається руда

Проект розпорядження розміщений на сайті відомства для обговорення, проте, як зазначається в пояснювальній записці, він не потребує проведення консультацій з громадськістю.

Видобуток залізної руди перш за все?

Зокрема, цим проектом пропонується збільшити викиди забруднених вод з накопичувальних сховищ у річку з 9,596 млн куб. м до 15,7 млн ​​куб. м. І цей тільки в 2017-2018 роках. Якщо цього не зробити, впевнені в міністерстві, процес видобутку залізної руди зупиниться.

«Відсутність скидання із ставка-накопичувача призведе до вимушеної зупинки відкачування шахтних вод, що спричинить зупинку чинних шахт і їх затоплення, а також затоплення 54 млн куб. метрів підземних порожнин, що утворилися в результаті тривалого відпрацювання родовища», - сказано в пояснювальній записці.

У Криворізькому басейні діє вісім шахт з видобутку залізної руди підземним способом і 10 відкритих кар'єрів п'яти гірничо-збагачувальних комбінатів, три шахти перебувають у режимі сухої консервації.

У Міністерстві економіки пояснюють, з 40 млн куб. м підземних вод, які щорічно відкачують на поверхню ГЗК і законсервовані шахти, повторно гірничорудними підприємствами використовується лише близько 28-30 млн куб. м на рік. Решта 11-12 млн куб. м надлишків зворотних вод тимчасово акумулюються у ставках-накопичувачах. Ці забруднені води періодично скидають в річки Інгулець і Саксагань і вже там розбавляють прісними водами Дніпра для нормалізації концентрації солей.

Додекомунізувалися "до мишей"

Однак директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко заявляє, що в Інгулець не можна викидати вже жодного кубометра забруднених вод, оскільки цю річку вже знищено.

«Навпаки, потрібно штрафувати за те, що продовжують скидати такі величезні обсяги забруднених вод», - вважає еколог.

Однак, як виявилося, штрафувати - нема за що. Ще на початку року під прикриттям скасування нібито застарілих нормативних актів, які були ухвалені ще в радянські часи, Кабмін анулював понад 100 нормативних документів, серед яких і норми з викиду внутрішніх стічних вод і забруднення атмосферного повітря.

«Вони скасували ті норми, які діяли ще за радянських часів, а нових норм не розробили і не затвердили. Тому зараз можна скидати скільки завгодно, як завгодно, де завгодно і що завгодно», - зазначив Борейко.

В Україні через викиди знищено 20% річок

Найнезрозумілішим в цьому питанні є той факт, що рішенням логічної ситуації, наслідком якої може стати завдання значної шкоди водній системі країни і здоров'ю людей, займається Міністерство економічного розвитку.

«Мені незрозуміло, чому це міністерство втручається в екологічні справи. Згідно із законом, екологічні питання взагалі не належать до їхньої компетенції і обов'язків, це обов'язки Міністерства екології. Нехай налагоджують економіку в країні», - обурився Борейко.

Еколог не розуміє, чому відомство, замість розкидатися дозволами на забруднення річок, не зобов'язує гірничорудні підприємства встановити очисні споруди.

«Вихід один - ставити очисні споруди. Так, вони дуже дорогі. Тому ці комбінати не хочуть вкладати гроші в очищення, вони хочуть мати дешеву сировину, щоб вона була конкурентоспроможною. Але європейські подібні підприємства конкурентоспроможні не за рахунок природи», - додав він.

Експерт зазначив, що через різні викиди в Україні вже «померло» близько 20% річок.

Ні перевірок, ні штрафів

Про жалюгідний стан річок і озер в Україні раніше заявляв і міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.

«Сьогодні в Україні не залишилося жодного озера або річки, де б якість води було на рівні першого класу. Так минулого літа я щоранку прокидався і з жахом дивився новини, чи не почався мор риби ще в якійсь річці», - сказав міністр в ефірі одного з каналів.

Водночас він зізнався, що жодне підприємство не було покарано за забруднення або погіршення екологічної ситуації, так як, за українським законодавством, за це передбачена тільки адміністративна, а не кримінальна відповідальність, а штрафи для великих компаній просто сміховинні.

Більше того, навіть оштрафувати підприємство складно, оскільки парламент ухвалив закон, що забороняє в 2017 році будь-які перевірки, зокрема екологічні. Вищевказаний проект про збільшення викидів у річку Інгулець повинен пройти узгодження в ряді відомств, зокрема і Мінекології. Це рішення і покаже справжні наміри профільного відомства «очистити» країну від бруду.

Тетяна Стець


Переглядів: 213

Найбільше читають сьогодні

Лікар розвінчав міф про те, що тополиний пух є алергеном
Лікар розвінчав міф про те, що тополиний пух є алергеном
Тополиний пух сам по собі вкрай рідко може викликати алергію, оскільки складається з досить великих часток Про...
Сильний потік сонячного вітру викликав магнітну бурю на Землі
Сильний потік сонячного вітру викликав магнітну бурю на Землі
Сильна магнітна буря, причиною якої став потужний потік сонячного вітру, досягне свого піку в найближчі вісім ...
У The Economist вибачилися за те, що назвали війну на Донбасі громадянською
У The Economist вибачилися за те, що назвали війну на Донбасі громадянською
Дослідницька організація The Economist Group вибачилася за фразу "громадянська війна на Донбасі" Її застосувал...
ФСБ Росії готує в Україні теракти і вбивства - СБУ
ФСБ Росії готує в Україні теракти і вбивства - СБУ
Служба безпеки України повідомила, що спецслужби Росії готують в Україні теракти і вбивства громадських і держ...
Експерт назвав найперспективніші українські політичні партії
Експерт назвав найперспективніші українські політичні партії
Директор Агентства соціальних комунікацій Сергій Бєлашко заявив, що "Народний фронт", "Опоблок" і "За життя" н...0,989914894104
Підписуйтесь на нас в Facebook
Top