В Україні вартість продуктів харчування до кінця 2017 року вже досягне рівня європейських країн. Про це 7 серпня під час прес-конференції заявив голова Асоціації постачальників торговельних мереж України Олексій Дорошенко, передає кореспондент АСН.
З його слів, на сьогодні більшість українських виробників можуть експортувати за кордон буквально все, що виробляють і вирощують.
«Відповідно ми починаємо вивозити з України навіть те, що рік чи два тому не користувалося попитом. Та ж сама цибуля, ми її вже відправляємо в країни Західної Європи», - констатував експерт.
У зв'язку з цим у виробника з'являється вибір - продати продукцію на внутрішньому або на зовнішньому ринку. Саме це, за словами Дорошенка, вплинуло на те, що українські ціни на продукти харчування зрівнялися з цінами в країнах Східної і Середньої Європи.
«Якщо ми подивимося що у 2017 році найбільше дорожчало, то побачимо, що якраз дорожчали ті продукти харчування, на які була велика різниця в ціні між нашою продукцією і тієї, яка в країнах Прибалтики, Румунії, Угорщини та Польщі. Це перш за все м'ясо і овочі», - зазначив експерт.
При цьому, за прогнозами Дорошенка, м'ясо буде ще дорожчати, бо в Україні воно поки дешевше, ніж у європейських країнах, а вирівнювання українських і європейських цін закінчиться на початку 2018 року.
Тим часом, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко переконаний, що головною причиною різкого зростання цін на продукти харчування стало збільшення в два рази з 1 січня 2017 року мінімальної зарплати.
«Якщо ми говоримо про великі аграрні корпорації, то вони платять зарплату офіційно, відповідно вони підняли зарплату і вони відразу включили це збільшення в ціну. Тобто, якби не було такого різкого зростання мінімалки, не було б такого різкого зростання на продукти харчування», - вважає він.
З його слів, також на подорожчання продуктів харчування вплинули вартість комунальних послуг, а зокрема електрики, і тиск фіскальних органів на бізнес.
За прогнозами експерта, починаючи з середини серпня, знову піде в зростання долар. Причиною цього буде імпорт товарів для школярів перед навчальним роком. У свою чергу член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін зазначив, що якщо враховувати ціни на продукти харчування в європейських країнах, то в Україні їм ще є куди рости.
Згідно з дослідженням центру, в Україні кошик з 19 найнеобхідніших для українців продуктів харчування буде на 30% дешевший, ніж у Польщі і на 50% дешевший, ніж в Угорщині. Такий же набір продуктів в Іспанії обійдеться вдвічі дорожче, ніж в Україні, у Франції та Китаї - у 2,5 разу дорожче. А ось у Білорусі ці продукти можна купити на 10% дешевше, ніж в Україні.