З ухваленням і набранням чинності новим законом про Конституційний суд у громадян України з'являється п'ята судова інстанція, в якій можна буде відстояти свої права. Про це 2 серпня під час прес-конференції заявила адвокат «Ліги прав людини» Світлана Рудь, передає кореспондент АСН.
За її словами, юрисдикція Конституційного суду поширюватиметься на справи, які остаточно розглянуті касаційним або Верховним судом.
«Конституційним судом будуть прийняті за конституційними скаргами справи, рішення за якими були прийняті з 30 вересня 2016 року. Тобто закон має зворотну силу тільки в певний проміжок часу», - пояснила Рудь.
У громадянина буде три місяці з моменту винесення остаточного вироку касаційним судом для того, щоб звернутися зі скаргою до Конституційного суду.
«На мою думку, оскільки закон новий, то дуже короткий термін на подачу конституційної скарги. Новий закон, нова процедура, немає напрацьованої практики, тому буде важко», - вважає адвокат.
Відповідно до закону, на розгляд конституційної скарги громадянина у суду є шість місяців. Разом з тим у законі чітко не сказано, чи будуть рішення щодо конкретних цивільних скарг поширюватися в цілому на все право.
Експерт пояснила, що раніше, якщо за конституційним поданням приймалося якесь рішення, це рішення застосовувалося в подальшому винятково у всіх нормах.
«Чи буде рішення щодо конституційної скарги від громадянина прийматися при розгляді інших справ і чи будуть керуватися судді першої, другої і третьої інстанції цим рішенням при розгляді такої справи, цього в законі немає», - сказала Рудь.
Адвокат вважає, що така неточність у законі може призвести до того, що Конституційний суд можуть засипати однотипними скаргами. Вона додала, що якщо КСУ приймає позитивне на користь громадянина рішення за скаргою, то всі попередні рішення судів втрачають силу і справа повертається на новий розгляд.
Також експерт зазначила, що з моменту набрання чинності новим законом всі конституційні подання, за якими Конституційним судом були відкриті провадження, автоматично закриваються, а конституційні подання, які подані, але за якими не відкриті конституційні провадження, повертаються назад заявникам. Що буде далі з цими поданнями, в законі не сказано.
«Це питання залишається в підвішеному стані. Однак у новому законі немає норми, яка б забороняла повторне звернення до суду з одного і того ж питання», - зазначила адвокат.
Нагадаємо, Президент 31 липня підписав закон «Про Конституційний суд України», який дає можливість будь-якій фізичній або юридичній особі подати скаргу в КСУ.