У новинах і соцмережах частіше пишуть про «зраду» і невдачі в українській економіці, політиці, інших сферах життя суспільства. Спробуємо переломити цю тенденцію і розповісти про звершення українців, тим більше що є такий видатний привід - прес-служба Arianespace повідомила, що 1 серпня з космодрому Куру у Французькій Гвіані успішно запустили ракету-носій легкого класу Vega.
Вона виводила на сонячно-синхронні орбіти два супутники ізраїльського оборонного концерну Israel Aerospace Industries. Один супутник - OPTSAT-3000 вагою 368 кг був запущений на замовлення Міністерства оборони Італії; другий - Venμs, важить 264 кг, його запускали для проекту ізраїльського космічного агентства і Національного космічного агентства Франції.
За програмою Vega в 2017 році вже проведено 2 запуски - один в березні і один 1 серпня. В цілому з 2012 року пройшли 10 запусків, а на орбіту були виведені 25 супутників. Відзначимо, що один зі ступенів двигуна ракети-носія легкого класу Vega виготовляють в Україні. Маршовий двигун РД-843 4-го ступеня ракети-носія був розроблений Конструкторським бюро «Південне» і виготовлений ПО «Південний машинобудівний завод ім. Макарова».
Запускають ракети з Гвіанського космічного центру. Це космодром, розташований у департаменті Французька Гвіана в північно-східній частині Південної Америки на узбережжі Атлантичного океану між містами Куру і Сіннамарі.
Комета Чурюмова - Герасименко та місія Rosetta
Це далеко не єдині успіхи України в підкоренні космосу. Перша комета, на яку приземлився космічний зонд, - відкрита була українськими астрономами. Комета Чурюмова - Герасименко була відкрита 23 жовтня 1969 року легендарним астрономом Климом Чурюмовим у Києві на фотопластинках іншої комети - 32P/Комас Сола, знятих іншим українським астрономом Світланою Герасименко у вересні в Алма-Атинській обсерваторії.
У вересні 2016 року завершилася місія космічного апарату Rosetta, який 10 років летів до цієї комети, 2 роки обертався на її орбіті, був спущений на поверхню комети за 720 млн кілометрів від Землі. Після цього сигнал від нього був втрачений.
З моменту запуску в 2004 році Rosetta пройшла 8 млрд кілометрів, пережила 31 місяць у глибокому «сні» перед відновленням роботи в січні 2014 року і стала першим космічним апаратом, що зайшов на орбіту комети.
На поверхні комети Чурюмова - Герасименко були зібрані унікальні дані, зроблені знімки високої якості. Вивчено гази і пил комети, плазма в її середовищі. Також космічний апарат виявив молекулярний кисень в хмарі газу і пилу, що оточує комету. Дослідники прийшли до висновку, що цей кисень утворився ще до формування Сонячної системи.
Отримані дані важливі не тільки для України, але і для всієї планети. Дослідження Rosetta увійшли в підручники історії і астрономії. Адже комети, по суті, являють собою гігантські хімічні лабораторії, вивчення їх може дати ключ до розуміння процесів, що призвели до виникнення життя на Землі.
На жаль, в жовтні 2016 року легендарний український вчений і астроном Клим Чурюмов помер на 80-му році життя. Він очолював Київський планетарій, був президентом Української спільноти любителів астрономії. Очікувалося, що Чурюмов буде номінований на колективну Нобелівську премію.
Ракетний комплекс «Циклон-4»
Існує ще один український проект - космічний ракетний комплекс «Циклон-4», в який входять ракета-носій «Циклон-4» і наземний комплекс, що забезпечує проведення на космодромі робіт з підготовки і запуску ракети. Спочатку за цією програмою Україна співпрацювала з Бразилією, проте в 2015 році Бразилія заморозила роботи над проектом.
У березні 2017 року стало відомо, що американська компанія Maritime Launch Services, що базується в Канаді, побудує космодром у провінції Нова Шотландія, звідки будуть здійснювати запуски українських ракет-носіїв «Циклон-4М». Передбачається, що будівництво космодрому стартує в 2018 році, а перший комерційний запуск буде проведений в 2020 році. У планах до 2022 року запускати з космодрому 8 ракет щорічно.
На будівництво космодрому американська компанія витратить 148 млн канадських доларів. А на весь проект знадобиться 304 млн канадських доларів.
Ракета-носій «Зеніт»
В Україні існує ще одна важлива космічна розробка - ракета сімейства «Зеніт». Ракета космічного призначення середнього класу «Зеніт-2» була розроблена генеральним конструктором В.Ф. Уткіним при конструкторському бюро «Південне» в Дніпрі. Перший успішний пуск ракети-носія «Зеніт-2» без корисного навантаження був здійснений 21 червня 1985 з космодрому Байконур.
Ця двоступенева ракета літає на нетоксичних компонентах пального: рідкий кисень і гас РГ-1. Вона призначена для запусків космічних апаратів на низькі кругові (до 1500 км) і еліптичні навколоземні орбіти різного способу.
Ракета удостоїлася похвали засновника компанії SpaceX Ілона Маска. Він назвав її «найкращою після наших». Як відомо, Маск через свою корпорацію займається виробництвом і запуском ракет Falcon9 - вони вважаються сьогодні найбільш економічними і якісними в світі.