counter
Стрічка новин
Вибрати все
21 Жовтня
20 Жовтня
Всі новини...


Добили річку остаточно. Через 5 років на Дніпрі з'явиться 56 нових островів


Переглядів: 330


Добили річку остаточно. Через 5 років на Дніпрі з'явиться 56 нових островів

Через 5 років на Дніпрі з'явиться 56 нових островів. І це тільки в межах Києва. А все через обміління головної водної артерії України. Екологи констатують: Дніпро з потужної і широкої річки перетворюється на «квітуче» болото.

Всі кольори веселки на водоймах столиці

Вже традиційно з приходом літа столичні водойми фарбуються в різні кольори. І цей літній сезон не став винятком. Навпаки - в цьому році Дніпро і озера Києва «зацвіли» особливо «пишно».Дніпро, водойми, екологія, екологи, озера, Київ, річка, цвітіння води, фосфати, обміління

Дніпро, водойми, екологія, екологи, озера, Київ, річка, цвітіння води, фосфати, обмілінняГлава Асоціації рибалок України Олександр Чистяков пояснює: вода цвіте через малу проточність. З 1927 по 1975 роки на річці було споруджено 6 гребель. За словами еколога, це призвело до того, що Дніпро втратив течію, а як наслідок - річка не в змозі змити все те, що в неї потрапляє з виробничими і побутовими стоками та зливами. А їх чимало -  на берегах найбільшої в країні водойми стоїть безліч мегаполісів, металургійних і хімічних підприємств.

Дніпро, водойми, екологія, екологи, озера, Київ, річка, цвітіння води, фосфати, обміління

 «Екосистема Дніпра змінилася. Річка з потужним плином перетворюється на «стояче болото», в якому рух води відбувається тільки за «бажанням» чиновника, який відкриває «заглушку» на дамбі або гідроелектростанції. Енергетики не хочуть розглядати Дніпро як живий організм, для них він «водойма з технічною водою» для отримання електроенергії»,- прокоментував Чистяков.

Ще одна проблема - обміління столичної акваторії Дніпра. За словами еколога, сьогодні в межах Києва виявлено 56 мілин, які через 5-10 років перетворяться на острови.

«Сьогодні посеред Дніпра можна стояти по коліно у воді! Особливо явно мілини проявили себе біля моста ім. Патона, а також навпроти пам'ятника засновникам Києва»,- констатував Чистяков.

 

Через фосфати у воді вмирає все живе

Як наслідок, Дніпро змінює своє русло, і дно річки сильно замулюється. Також у результаті обміління вода швидко прогрівається. А це сприяє бурхливому зростанню фітопланктону і водної рослинності. Прискорюють ріст водоростей і фосфати, які потрапляють у Дніпро.

«З кожним роком у воді все більше накопичується залишків фосфатів, які безперешкодно потрапляють у Дніпро, прямо з наших пральних і посудомийних машин, оскільки очисні споруди їх просто «не бачать», - заявила голова Всеукраїнської екологічної Ліги Тетяна Тимочко.

Більше того, близько 2,5 тис. автомийок Києва, щоб не витрачатися на очистку, зливають свої брудні стоки в зливову каналізацію, по якій вони потрапляють прямо в Дніпро.

Дніпро, водойми, екологія, екологи, озера, Київ, річка, цвітіння води, фосфати, обміління

Дніпро, водойми, екологія, екологи, озера, Київ, річка, цвітіння води, фосфати, обміління

За словами еколога, ця проблема ще більш глобальна, ніж обміління річки, адже через фосфатів гине риба і планктон водойми. З'єднання фосфору, потрапляючи в воду, стимулюють інтенсивне зростання буро-зелених водоростей, які витісняють кисень з води.

«Скільки разів природоохоронна громадськість ініціювала створення законопроекту, що забороняє застосування фосфатів у пральних і миючих засобах, але депутатам явно не до нього», - зазначила Тимочко.

Озера столиці в жахливому стані

З внутрішніми водоймами столиці ситуація ще гірша. За роки незалежності Київ втратив 110 озер - з 480 залишилося тільки 370. Багато з них засипали і забудували, перетворили на несанкціоновані звалища.

Але навіть залишилися не спасені від тієї ж долі, оскільки тільки у 5% київських водойм є водні паспорти, які юридично визначають акваторію і природоохоронну берегову територію озера.

Так, за підрахунками екологів, у Києві близько 150 водойм є безгоспними, тобто за них не відповідають ні парки, ні природно-заповідний фонд, ні комунальне підприємство «Плесо». До речі, на балансі останнього знаходиться 70 озер. І вони - в жалюгідному стані.

«Комунальне підприємство «Плесо» через своє мізерне фінансування займалося лише прибиранням прибережної територіі.Це як підмітати в під'їзді і чекати, що від цього стане чистіше в самій квартирі. Для підтримки озер необхідний комплексний підхід. В результаті близько 70% столичних водойм вимагають розчищення і днопоглиблення, а також викосів зайвої водної рослинності та зариблення рослиноїдними видами риби з метою природної меліорації», - заявляє голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.

Дніпро, водойми, екологія, екологи, озера, Київ, річка, цвітіння води, фосфати, обміління

Дніпро, водойми, екологія, екологи, озера, Київ, річка, цвітіння води, фосфати, обміління

Що потрібно зробити

Також екологи наполягають на якнайшвидшому прийнятті законопроекту «Про заборону ввезення і реалізації на території України мийних засобів на основі фосфатів», змусити всі установи, що працюють на берегах озер і Дніпра підключитися до міських каналізаційних мереж і заборонити будівництво на землях водного фонду.

Ще один важливий крок, який дозволить запобігти скиданню неочищених стоків у Дніпро, - це підвищення штрафів за несанкціоновані врізки в зливові каналізації, а також скидання ними неочищених стоків. Це, зокрема, стосується вищезгаданих автомийок, які найбільше забруднюють столичні водойми фосфатами.

Але з огляду на те, що розгляд законопроекту «Про заборону ввезення і реалізації на території України мийних засобів на основі фосфатів» вже тричі переносився, депутатам і чиновникам, швидше за все, екологічні проблеми не настільки важливі, як політичні підступи.

Тетяна Стець

Читайте АСН в Google News

Інші важливі новини і публікації
Астрономи чекають падіння чергового великого астероїда на Землю
Астрономи чекають падіння чергового великого астероїда на Землю
Астероїд отримав назву 2018VP1, пише NYPost з посиланням на заяву відомого вченого Нілу де Грасса Тайсона, яке....
У Перу знайшли гігантський малюнок домашньої тварини: йому близько 2 тис. років
У Перу знайшли гігантський малюнок домашньої тварини: йому близько 2 тис. років
В Перу вчені виявили дуже древній малюнок кота Передбачається, що зображення домашньої тварини нанесли на скел....
Зеленський озвучив, коли знову введе жорсткий карантин: Буде дуже складно всім
Зеленський озвучив, коли знову введе жорсткий карантин: Буде дуже складно всім
Президент Володимир Зеленський готовий знову ввести жорсткий карантин, якщо добовий приріст хворих коронавирус....
При яких хворобах корисний зелений чай
При яких хворобах корисний зелений чай
Група дослідників з Китаю виявила, що зелений чай можна використовувати для клітинної терапії, в ході якої спе....
Симоньян побічно підтвердила розуміння присутності Росії на Донбасі, запропонувавши Лаврову ввести війська у відкриту
Симоньян побічно підтвердила розуміння присутності Росії на Донбасі, запропонувавши Лаврову ввести війська "у відкриту"
Одна з рупорів російської пропаганди, головний редактор Russia Today Маргарита Симоньян взяла велике інтерв'ю ....
більше матеріалів
/-0,34952688217163-/ /-pc-/
x
Вітаємо!

Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.

Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!

Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.

Не позбавляйте себе хороших матеріалів!

Top