До ночі п'ятниці, 14 липня, триватимуть обшуки в компаніях, які належать екс-міністру доходів і зборів Олександру Клименку. Можливо, вночі будуть затримання фігурантів справи. Таку інформацію журналістам надав головний військовий прокурор України Анатолій Матіос.
Він розповів, що обшуки проводяться в Києві та Одесі, а також уточнив, що співробітникам ДСНС довелося «рутинно пиляти двері квартир Клименка». Були оприлюднені фотографії квартири, в якій виявили значні суми коштів і велике портретне фото Клименка в формі податківця.
Головна військова прокуратура повідомила Клименку про підозру 14 червня 2017 року. Його підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ст. 255 ч. 1, ст. 364 ч. 2 (створення та участь у злочинній організації та зловживання службовим становищем) КК України та завданні збитків Україні на суму 96 млрд грн.
Обшуки почали проводити 24 травня в 15 областях України. За результатами були затримані 23 колишніх керівника регіональних підрозділів податкової служби в порядку статті 208 Кримінально-процесуального кодексу України. Тоді військова прокуратура встановила, що Клименко шляхом використання схеми з податковими майданчиками вкрав мільйони доларів.
У 2011-2013 роках ці гроші для легалізації були виведені на низку офшорів на Кіпрі та в Ліхтенштейні, зареєстрованих на батька Клименка. Гроші поверталися на рахунки групи компаній Unison брата і батька Клименка, а також медіа-холдингу «Вести» і ще двох компаній з управління активами.
Матіос повідомив, що у слідства є докази того, що 96 млрд грн (близько $12 млрд) були виведені Клименком в офшори, а також легалізовані шляхом купівлі нерухомості, ділянок і бізнесу в Україні.
«12 млрд доларів - це 96 млрд грн, треба було відмити - це встановлено доказами. Сума більше», - сказав Матіос.
За словами головного військового прокурора, частина грошей використовувалася для обслуговування сім'ї екс-президента Віктора Януковича. Крім того, частина грошей була витрачена на придбання 78 елітних квартир у Києві, Одесі, Донецьку, 28 офісних приміщень, 5 будинків, 41 паркомісця, 11 земділянок у Києві і області, Одесі та Донецьку, 23 елітних автомобілів, 3 поверхів ТЦ «Гулівер» у Києві та тисячу залізничних вагонів.
Сьогоднішні обшуки в «Гулівер», за словами Матіоса, були потрібні правоохоронцям для недопущення знищення таємного офісу банку Unison, що розташований в бізнес-центрі, де зберігалося «величезна кількість документів». На даний момент вже затримано 56 колишніх податківців, їм висунуто підозри в участі у злочинній схемі Клименка. Однак частина чиновників ховаються і оголошені в міжнародний розшук. Матіос підкреслив, що правоохоронці не випустили з України в анексуваний Крим ключових фігурантів кримінального провадження.
Разом з тим весь день 14 липня преса стежила за слідчими діями. Силовики сьогодні повинні були провести 183 обшуку, які, зокрема, проходили в ТРЦ «Гулівер», де знаходиться і редакція медіахолдингу «Вести». Як повідомив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, операція в ТРЦ «Гулівер» не стосується безпосередньо журналістської діяльності, зокрема «Вестей», йдеться тільки про економічну складову.
Однак трудові колективи підприємств-орендарів «Гуллівера» - «Юнисон Груп», КУА «Ексцельсіор», «Юнисон Апартменс», Група «Скіф», «Юнисон Сінема», банк «Юнисон», в яких пройшли обшуки, звернулися з офіційною заявою до президента Петра Порошенка і прем'єр-міністра Володимира Гройсмана.
«Ми вважаємо, що відбувається фактичне захоплення наших підприємств і блокування роботи наших трудових колективів, яке здійснюється під керівництвом вищих чинів прокуратури, а саме військового прокурора Анатолія Матіоса», - заявили в компанії.
У свою чергу міністр внутрішніх справ Аваков також зазначив, що слідчі й оперативники працюють з майном, придбаним за гроші, які викрадені у українського народу і належать компаніям Клименко.
«Вважаємо, що сьогоднішне блокування цього майна - $12 млрд - має велике значення для подальших процесуальних дій», - підкреслив міністр.
Аваков заявив, що після обшуку в ТРЦ «Гулівер» буде описано майно і заблоковано до остаточного рішення суду.