Рахункова палата України провела аудит, в результаті якого виявилися факти неефективного використання коштів держбюджету, виділені на роботу Міжнародного біосферного заповідника «Східні Карпати».
Міжнародний біосферний заповідник «Східні Карпати» є першим у світі тристороннім біосферним заповідником. Він розташований на території трьох країн - Польщі, Словаччини і України. З 1998 року заповідник включений до Всесвітньої мережі біосферних резерватів у рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». У заповідник входить 6 парків, з них на українській території розташовані Ужанський національний природний парк площею 39 159,3 га і регіональний ландшафтний парк «Надсянський» площею 19 428 гектарів. Найбільшою цінністю парків є букові ліси.
В ході аудиту фахівці встановили, що на функціонування заповідника за 5 років - з 2012 по 2016 роки - з держбюджету витратили понад 23,5 млн грн, з яких 87,6% (більш 20,6 млн грн) склали витрати на оплату праці працівників. Разом з тим територія парків охороняється частково, а ліси вирубувалися більшою мірою, ніж це було заплановано. У Рахунковій палаті вважають, що таке ставлення до парку створило ризики неефективного використання природних комплексів, цінність яких вже визнана на міжнародному рівні.
Так з'ясувалося, що проект організації території, якою керується Ужанський національний природний парк, розроблений не на всю територію парку, а тільки на 38,1% його загальної площі. Більше того, надані ще у 2001 році в користування Ужанському парку земельні ділянки площею 14 904,6 га не значаться в бухгалтерському обліку. Що стосується «Надсянського» парку, то він функціонує без затвердженого проекту організації території та порядку його реалізації. В результаті не охороняється 12 870,5 га парку - або 53,1% площі.
Рахункова палата підрахувала, що керівництво парків з порушенням законодавства використало 39,7 тис. грн, неефективно - 83,2 тис. грн, а неекономно - 14,9 тис. гривень. Експерти також з'ясували, що в Ужанському парку незаконно вирубали лісу на більш ніж 1 млн грн і тепер цю суму парк повинен відшкодувати за рішенням судів. Так незаконно вирубали 2,6 тис. кубометрів лісу.
Витрати на оплату праці працівників Ужанського парку із загального обсягу видатків у більш ніж 23 млн грн склали 81,8%. Виходить, що гроші майже не направлялися на збереження, відтворення і ефективне використання природно-заповідного фонду.
Не краще йдуть справи і в «Надсянський» парку. Там держпідприємство «Боринський лісгосп» за 5 років витратило майже 1,9 млн грн, з яких на охорону території - 59,7% від усієї суми, на рубку дерев - 39,2%, а на лісовідновлення - 1,1%.
Проведений аудит з'ясував ще одну цікаву деталь. Виявляється, державні органи України досі не уклали угоду про співпрацю з Польщею і Словаччиною, незважаючи на міжнародний статус заповідника. Фактично, не було визначено календарний графік і черговість виконання заходів, не було критеріїв оцінки виконання робіт і обсягів витрат. У зв'язку з цим у парках всі ці роки не реалізовувалися більшість стратегічних завдань. Як наслідок, загальна стратегія функціонування заповідника, план роботи і необхідний бюджет для функціонування були визначено.
Результати свого аудиту Рахункова палата вислала Верховній Раді України, Кабміну та Міністерству закордонних справ України. Останніх закликали прискорити роботу з укладення міжвідомчої угоди про співробітництво між Україною, Польщею та Словаччиною з питань функціонування заповідника «Східні Карпати». Також було вирішено організувати охорону 12 870,5 га Ужанського парку і 11 665 га парку «Надсянський». Крім того, рекомендується зупинити понадлімітні рубки дерев в парках і так організувати роботу, щоб не допустити подібних порушень у майбутньому.