Про імпічмент президента США Дональда Трампа заговорили з перших днів його перебування на посаді. Ще в лютому букмекери приймали ставки на швидке висловлення недовіри новому президенту США. Однак вже липень і президент продовжує виконувати свої повноваження попри численні гучні скандали.
Черговий гримнув 12 липня: конгресмени від Демократичної партії Бред Шерман і Ел Грін висунули в палату представників Конгресу США ініціативу про імпічмент, пише Independent.
Шерман звинуватив Трампа у перешкоджанні правосуддю в ході розслідування втручання Росії в президентські вибори 2016 року. На думку конгресмена, прикладом таких дій є рішення Трампа звільнити директора ФБР Джеймса Комі. Про імпічмент Трампа ще в травні просили муніципалітети 10 міст США, які закликали Конгрес почати процедуру відразу після звільнення глави ФБР Джеймса Комі. До Конгресу тоді звернулася влада таких великих міст, як Чикаго і Лос-Анджелес, а також інших міст зі штатів Массачусетс і Каліфорнія.
Зараз же депутати вимагають, щоб Конгрес створив незалежну комісію з розслідування втручання Росії у вибори і можливі зв'язки команди Трампа з Москвою.
«Ми починаємо робити зусилля для того, щоб підштовхнути юридичний комітет палати представників провести слухання щодо питання про перешкоджання правосуддю, а також втручання Російської Федерації в наші вибори. Недавні викриття Трампа-молодшого говорять про те, що виборчий штаб Дональда Трампа був готовий прийняти допомогу з боку РФ», - сказано в заяві Шермана.
Як відзначають експерти, ініціатива демократів навряд чи буде підтримана в Палаті представників, яку контролюють республіканці. Однак конгресмени таким чином вирішили «попередити» Білий дім. Однак там дії політиків назвали «смішними». Прес-секретар Сара Сандерс назвала це «політичною грою в найгіршому сенсі».
Звільнення голови ФБР
Трамп звільнив главу Федерального бюро розслідувань Джеймса Комі 9 травня. Своє рішення він пояснив тим, що Комі нібито не справляється з покладеними на нього обов'язками. Це рішення викликало хвилю обурення в американському суспільстві, так як у цей час якраз відбувалося розслідування зв'язків Трампа і чиновників його адміністрації з владою РФ. У червні в ході слухань у Сенаті США Комі дав свідчення, заявивши, що немає ніяких сумнівів в тому, що Росія втручалася в президентські вибори в США в 2016 році. Він повідомив, що вперше дізнався про кібератаки з Росії на американські органи влади влітку 2015 року. Комі підкреслив, що не сумнівається в тому, що РФ намагалася зламати системи виборчкомів.
Далі Комі звинуватив Трампа у брехні щодо причин його звільнення. Він підкреслив, що президент обмовив ФБР і його самого, стверджуючи, що відомство не справляється зі своєю роботою. «Це брехня, пряма і проста», - резюмував Комі.
В середині червня спеціальний прокурор у справі про втручання РФ у вибори в США Роберт Мюллер почав розслідувати питання, чи намагався американський президент перешкодити правосуддю. Журналісти ж писали про те, що є джерело, яке підтвердило, що Трамп намагався переконати Комі підтвердити публічно, що розслідування про зв'язки з РФ його не стосується, але той відмовився.
Син Трампа і компромат на Клінтон
Нові подробиці «російського сліду» в діяльності Трампа спливли після того, як у липні газета The New York Times повідомила, що 9 червня 2016 року відбулася зустріч сина президента - Дональда Трампа-молодшого і російського адвоката Наталії Весельницької.
На зустрічі також був зять президента Джаред Кушнер та скандально відомий Пол Манафорт, який у той час очолював передвиборну кампанію Трампа. Весельницька мала намір передати Трампу компрометуючу інформацію про іншого кандидата в президенти - Гілларі Клінтон.
12 липня Дональд Трамп-молодший опублікував у Twitter коментар щодо організації зустрічі з Весельницькою.
«Я звертаюся до всіх: щоб все було повністю прозоро, я публікую мою електронну переписку з Робом Голдстоуном (колишнім журналістом і фахівцем з PR. - Ред.) щодо зустрічі 9 червня 2016 року (з Весельницькою. - Ред.)» - написав Трамп-молодший.
Син президента США розповів, що росіяни хотіли надати компромат на Клінтон. Однак коли Трамп-молодший зустрівся в Нью-Йорку з Весельницькою, то замість секретних даних він отримав від російського юриста порцію безглуздої нісенітниці.
Here's my statement and the full email chain pic.twitter.com/x050r5n5LQ
- Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) 11. липня 2017 р
Зустріч Путіна і Трампа в Гамбурзі
Питання втручання Росії в американські вибори обговорювалося на першій особистій зустрічі Трампа з Путіним 7 липня на полях саміту G20 в Гамбурзі. За даними The New York Times, яка послалася на джерело в Білому домі, між двома лідерами сталася серйозна словесна перепалка. Трамп і Путін 40 хвилин обговорювали передбачуване втручання РФ, розмова на цю тему була дуже напруженою, лідери сперечалися, а Путін нібито вимагав доказів від Трампа, що підтверджують вплив Росії на вибори президента США, в яких перемогу здобув Трамп.
У Демократичній партії США прокоментували переговори, заявивши, що в питанні втручання в американські вибори Трамп «просто здався Росії». Прес-секретар Демократичної партії Морган Фінкельштейн зазначив: «Під час двосторонніх переговорів, які виглядали як перше побачення, Трамп заохотив кричущу поведінка Путіна, давши йому політичну платформу, якої він домагався. Він самостійно здав Росії американський суверенітет і право на чесні вибори без іноземного втручання».
Сам Трамп заявив, що чудово порозумівся з Путіним.
«Я вважаю, що ми добре порозумілися, і я думаю, що це добре, а не погано. Люди кажуть: «Вони не повинні ладнати». Хто так каже, хто ці люди? Я вважаю, що ми дуже добре порозумілися. Ми - великі ядерні держави», - сказав Трамп.