З 1 травня в Україні діє оновлена програма житлових субсидій. Згідно з внесеними змінами до постанови "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунального господарства, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", була збільшена соціальна норма, за якою надається житлова субсидія пенсіонерам, інвалідам та іншим людям, які не працюють з об'єктивних причин.
Відповідно, якщо в будинку або квартирі проживає одна або дві непрацездатні людини, в такому випадку соціальна норма збільшується з 49 кв. м до 75 кв. м. Саме на цю площу житла буде зараховуватися і надаватися субсидія. За квадратуру, що понад цю норму, доведеться платити по повній.
Також зміни торкнулися і людей, які проживають у садових будинках. Більшість таких мешканців не були зареєстровані за цією адресою, тому не могли претендувати на субсидію. Однак вже з травня цього року такі родини зможуть оформляти субсидію, яка фінансуватиметься за рахунок місцевих бюджетів.
Варто додати, що рішення про надання такої допомоги приймає Комісії з питань соціального захисту населення, що працює при місцевих управліннях соцзахисту.
Змінився також період, на який нараховується субсидія. Зокрема якщо раніше субсидія на опалювальний сезон призначалася з 1 жовтня по 30 квітня, то тепер для тих, у кого індивідуальне опалення, держдопомога нараховується з 15 жовтня по 15 квітня.
Користувачів централізованого опалення ці зміни не стосуються. У їхньому випадку рішення про дату початку і закінчення опалювального сезону приймають органи місцевого самоврядування або органи виконавчої влади.
Так у зв'язку з нововведеннями в травні органи соціального захисту населення розрахували розмір субсидії на літній період, а з жовтня будуть коригувати держдопомогу на новий опалювальний сезон. Варто зазначити, що перерахунок проводиться автоматично і повторно подавати документи на отримання субсидії не потрібно. Однак є категорії людей, які все ж зобов'язані звернеться до органів соцзахисту.
Так заяву і декларацію про доходи заново треба подавати сім'ям, які:
- орендують приміщення;
- мають зміни в складі сім'ї: хто прописався або виписався;
- хочуть отримати субсидію на тверде паливо.
Також протягом місяця одержувачі субсидії повинні повідомити органи соціального захисту населення про осіб, які виписалися або прописалися в приміщенні, про зміни в соціальному статусі членів сім'ї: хто звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером, про здійснення одноразової покупки, що перевищує 50 тис. грн. і про зміну набору комунальних послуг, наприклад перейшли на індивідуальне опалення або навпаки.