Кульмінацією сьогоднішньої промови нардепа від «Опозиційного блоку» Михайла Добкіна під час засідання регламентного комітету стало використання портрета генсека Брежнєва. Таким чином Добкін намагався пояснити застарілість законів, за якими його намагаються притягнути до кримінальної відповідальності.
Демонструючи портрет генсека СРСР, Добкін заявив, що звинувачення Генеральної прокуратури базуються на законах брежнєвських часів і вимагав судити його «ім'ям України».
«Ті закони, за якими мене намагаються притягнути до кримінальної відповідальності, вони авторства цієї людини. І мене хочуть судити не іменем України, а іменем Української Радянської Соціалістичної Республіки. Мені, звичайно, почесно. Я пам'ятаю, що люди жили непогано... але мені здається, що ми живемо вже в іншій країні», - розповів парламентарій.
Подання на притягнення Добкіна до кримінальної відповідальності генпрокурор Юрій Луценко подав до Верховної Ради 29 червня. Політику закидають змову з метою заволодіння 78 га землі в Харкові вартістю понад 220 млн грн. Генпрокурор просить Раду зняти депутатську недоторканність з Добкіна, а також позбавити імунітету для притягнення до відповідальності і подальшого арешту. У Раді Луценко висловив побоювання, що Добкін може вплинути на хід слідства, знищити документи і виїхати за кордон.
ГПУ запевняє, що Добкін на посаді мера Харкова вступив у злочинну змову з посадовими особами та керівниками кооперативів «Житлобуд-1» і «Авантаж» у Харкові. Зараз прокуратура перевіряє, хто оселився в будинку, які побудували ці кооперативи на виділених ділянках землі міською радою Харкова. «Це соціальне житло могли отримати посадові особи», - пояснив Луценко.
Добкіну загрожує до 12 років позбавлення волі. «Беручи до уваги, що злочини, які інкримінуються Добкіну, є тяжкими та особливо тяжкими і передбачають можливість призначення покарання на строк до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна, перебуваючи на волі, Добкін М.М. може ховатися від органів досудового розслідування і суду», - зазначив Луценко.
У відповідь Добкін звинуватив ГПУ в підробці документів. «За час, що залишився з понеділка, зумів підготувати ще низку серйозних доказів того, що прокуратура фальсифікує документи, обманює громадськість і передає недостовірну інформацію членам регламентного комітету і голові Верховної Ради... Я таке кіно зняв! Не гірше, ніж з агентом Катею», - зазначив він.
Експерти говорять про те, що позитивне голосування за обмеження депутатського імунітету з 6 нардепів засвідчить руйнування досі існуючої системи «недоторканних». За словами виконавчого директора Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександра Леонова, в разі позитивного голосування стане ясно, що мандат нардепа не тільки не може дати гарантії ухилення від кримінальної відповідальності, а породжує додаткові проблеми - потрапляння під необхідність е-декларування і дію антикорупційного законодавства .
«Тобто на наступних парламентських виборах ми можемо очікувати якісно іншу Верховну Раду, в якій кількість представників бізнесу може кардинально зменшитися. Саме тому ці голосування можуть визначити майбутнє українського парламентаризму», - додав Леонов в коментарі «24 каналу».
У свою чергу політолог Андрій Золотарьов вважає, що особисто Добкіну загрожує тюремне ув'язнення, передає ГолосUA. Золотарьов стверджує, що з політичних міркувань хоча б один з нардепів, з яких хочуть зняти недоторканність, повинен сісти в тюрму. На думку політолога, це буде саме Добкін, який є «слабкою ланкою» і за нього ніхто не заступиться.
Політолог Олексій Голобуцький жартівливо прокоментував те, що відбувається в Раді.
«Таке відчуття, що зараз на регламентному комітеті обговорюють не багату людину, яка цілком скористалася етапом первинного (і не тільки) накопичення капіталу, а комуністичного діяча)) А Добкіну, який так захоплюється соціалістичним минулим, в СРСР загрожувало б не зняття недоторканності, а мінімум 10 років», - написав він у себе в Facebook.