counter

Як "Катарська криза" відіб'ється на ціні газу в світі і чи переросте вона у відкриту війну


Переглядів: 114


Як Катарська криза відіб'ється на ціні газу в світі і чи переросте вона у відкриту війну

Саудівська Аравія, ОАЕ, Бахрейн і Єгипет 3 липня на 48 годин продовжили дію свого ультиматуму Катару. Це рішення оприлюднив телеканал Al Arabiya. Країни пішли назустріч Кувейту, який зберігає нейтралітет і є посередником у переговорах між Катаром і арабськими країнами.

Дипломатичні відносини між 9 країнами і Катаром були розірвані на початку червня. Спочатку про розрив дипвідносин заявили Бахрейн, Саудівська Аравія, Єгипет, Об'єднані Арабські емірати, Ємен, Мальдівські острови, влада східної частини Лівії і острівна держава Маврикій, що розташована на схід від Мадагаскару. Пізніше до них приєдналася Мавританія.

Всі ці країни звинуватили Катар у підтримці екстремістів і терористів ІДІЛ, угруповань «Брати мусульмани» і «Аль-Каїда», а також сектантських організацій. Крім того, військова коаліція в складі Єгипту, Бахрейну, ОАЕ та інших країн припинила участь Катару в операції проти «Ісламської держави».

6 червня в газеті Financial Times вийшов матеріал, в якому повідомлялося, що Катар заплатив терористам ІДІЛ близько $1 млрд викупу за членів королівської сім'ї, яких два роки тому викрали в Іраку під час соколиного полювання в пустелі Наджаф поблизу кордону з Саудівською Аравією. За даними журналістів, в полон було взято 26 членів королівської сім'ї Катару, а також «50 бойовиків, захоплених джихадистами в Сирії». Катар у квітні передав гроші пов'язаному з «Аль-Каїдою» угрупованню, що воює в Сирії, і службам безпеки Ірану.

Розрив дипломатичних відносин до 23 червня переріс в ультиматум з 13 пунктів. У переліку були вимоги знизити рівень дипломатичних і військових відносин з Іраном, закрити турецьку військову базу, відмовитися від втручання у внутрішні справи сусідів, але підтримувати їх загальну політику.

Від країни вимагають:

- закрити супутникову телевізійну мережу «Аль-Джазіра» та інші, які фінансуються з катарських інвестфондів, контрольованих правлячою сім'єю;

- припинити будь-які контакти з представниками політичної опозиції в Саудівській Аравії, Єгипті, ОАЕ і Бахрейні;

- видати Саудівській Аравії, ОАЕ, Бахрейну та Єгипту "терористів" і інших людей, які розшукують ці країни

- припинити в будь-якому вигляді виділяти кошти "терористам";

- погодитися на перевірку виконання всіх цих вимог.

Катару дали 10 днів на виконання всіх умов, тоді або дипломатична блокада буде знята і відносини відновлені, або криза посилитися.

Наступного ж дня влада Катару відхилила вимоги арабських країн з тієї причини, що вони «нерозумні і недієві». Глава Катару шейх Саїф бен Ахмед Аль Тані заявив, що список вимог арабських країн підтверджує, що протиправна блокада не має нічого спільного з боротьбою з тероризмом. Також влада Катару ухвалила рішення звернутися до суду через блокаду емірату. У Нацкомісії з прав людини Катару заявили, що наймуть швейцарську юридичну фірму для отримання компенсацій постраждалим від ізоляції.

Не залишилась осторонь катарської кризи і влада США як світової наддержави і гаранта світової безпеки. 3 липня прес-служба Білого дому повідомила, що президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з лідерами Саудівської Аравії, ОАЕ і Катару. Трамп підкреслив важливість зупинити фінансування тероризму, але й одночасно встановити стабільність у регіоні.

Раніше Трамп назвав своєю заслугою рішення країн Перської затоки розірвати дипломатичні відносини з Катаром. «Так добре бачити, що візит до Саудівської Аравії, до короля з 50 країнами вже окупається. Вони заявили, що займуть жорстку позицію щодо фінансування екстремізму, всі згадки тоді вказували на Катар. Можливо, це буде початком кінця жаху тероризму», - заявив Трамп у Twitter.

Катарська криза дивним чином збіглася з активізацією дипломатичних відносин цієї країни з Росією. Зокрема, країни домовлялися про спільний видобуток вуглеводнів у РФ.

Відзначимо, що ситуація з Катаром може серйозно вплинути і на світову економіку, так як країна є одним з найбільших постачальників скрапленого газу в світі. За даними GIIGNl Report 2017, Катар експортував в 2016 році 79,6 млн т зрідженого природного газу, 52,7 млн ​​т було відправлено в Азію і 17,9 млн т у Європу.

Серед найбільших покупців катарського газу стали Велика Британія - 7,3 млн т, Франція - 0,5 млн т, Туреччина - 0,68 млн т, Італія - ​​4,14 млн т. У Польщу Катар поставив у 2016 році 0,76 млн т . Тепер же, коли сталася конфронтація між Катаром і арабськими країнами, та ж Саудівська Аравія може максимально ускладнити торгівлю газом.

Катар ніколи не ставив собі за мету завести власне сільське господарство. Раніше майже 80% продуктів харчування надходило в цю країну через територію Саудівської Аравії. Але з початком кризи Катар втратив можливість закуповувати продукти. Туреччина та Іран очікувано взялися підгодовувати країну гуманітарною допомогою, але, очевидно, довго країна так не протягне і місцеві жителі, остерігаючись дефіциту, запасаються продуктами наперед.

Тим часом Європа, яка ризикує залишитися без катарського газу, остерігається, що дипломатичний конфлікт може перейти в справжнісіньку війну. Зокрема, таке застереження висловив міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель.

"Є небезпека, що ця суперечка може перетворитися на війну", - сказав німецький міністр.

Вікторія Антонюк

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,43291807174683-/ /-pc-/
Top