В Україні 30 червня майже до 30 гривень піднявся курс євро - 29,78 грн за 1 євро. За день курс зріс на 37 копійок, в той час як 29 червня він виріс на 27 копійок. Якщо простежити дані Національного банку України, такого зростання курсу євро не спостерігалося з середини серпня 2016 року.
Одним з факторів, що вплинув на цю ситуацію, можна назвати зростаючий внутрішній інтерес українців до євро. З 11 червня між Україною і Євросоюзом діє безвіз, що полегшило робочі поїздки для українців до країн Європи. Це викликало і попит на покупку валюти, що цілком могло призвести до подорожчання євро.
Крім того, літо - традиційна пора відпусток. Незважаючи на те, що тільки 3% українців заявили, що мають намір провести відпочинок за кордоном, цей фактор також цілком міг вплинути на покупку валюти для подорожей по Європі, і як наслідок - подорожчання євро.
Однак, на думку аналітиків, курс євро почав рости ще в травні, і тоді головною причиною фахівці називали зовнішні чинники, ситуацію на світових ринках. Як зазначав старший аналітик ГК ForexClub Андрій Шевчишин, європейська валюта зміцнилася проти долара США після виборів у Франції, тоді євро виріс проти долара на 4,5%. Плюс до цього в єврозоні виріс ВВП, а на американський долар навпаки чинився політичний тиск - невизначеність у реалізації планів Дональда Трампа. Саме з моменту виборів у Франції вартість євро проти гривні виросла на 3,1%.
Експерти також стали відзначати, що в Україні, де традиційно найпопулярнішою валютою довгі роки був долар, вперше почали робити ставку на євро. За словами керуючого директора «Кредит Оптима Банку» Ігоря Львова, обсяги готівкових операцій у євровалюті вже виросли в 1,5 - 2 разу, пише finance.ua. Тепер уже майже 30% валютообмінних операцій проводять в євро. Мало того, однією з найпопулярніших в останні місяці стала операція викупу банками євро у населення. Експерти вважають, що це пов'язано з потоком гастарбайтерів в ЄС, адже тільки в Польщі за останній час в 4 рази зросла кількість працівників з України. А вони, в свою чергу, надсилають родичам на батьківщину зароблені кошти в євро.
Після цього навіть прозвучали пропозиції переприв'язати національну валюту - гривню до євро, а не до долара. Однак ці пропозиції не зустріли розуміння у експертів. Так, головний фінансовий аналітик ТОВ «РА« Експерт-Рейтинг», к.е.н. Віталій Шапран вважає, що це «безглузда пропозиція».
«По структурі торгів на міжбанку у нас 70-80% займає долар США і так було завжди. Так євро потроху витісняє долар темпом 1% на рік. Але, наприклад, у Польщі, де орієнтація НБП йде на євро, в структурі міжбанківського ринку євро займала 70-80%, тобто так, як у нас долар. Щоб змінити ситуацію, потрібно ж більше експортувати в ЄС в євро, але ЄС не поспішає підвищувати нам торгові квоти, а структура економіки в Україні змінюється повільно. Так що повинен порекомендувати діячам-дурням, яким нічого робити, задуматися над більш безпечними ідеями», - підкреслив він у себе в Facebook.